Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

ASYSDENT 2020: wszystkie drogi prowadzą do… Łodzi

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
ASYSDENT 2020: wszystkie drogi prowadzą do… Łodzi

ASYSDENT 2020: wszystkie drogi prowadzą do… Łodzi

Ci z Czytelników, którzy regularnie przemieszczają się po kraju, wiedzą, że Łódź to jedno z najlepiej skomunikowanych polskich miast. Na jej obrzeżach krzyżują się dwie autostrady: Bursztynowa (A1): z Trójmiasta na Górny Śląsk oraz Wolności (A2): od granicy niemieckiej do Warszawy i (nieco) dalej w kierunku wschodnim. Sznur aut ciągnie w kierunku naszego miasta również od strony Wrocławia oddaną do użytku parę lat temu drogą ekspresową S8.

W obecnej pandemicznej rzeczywistości samochód stanowi najpewniejszą opcję, ale przy braku własnego środka lokomocji dojazd do miasta zwanego niegdyś „polskim Manchesterem” nie nastręcza trudności. Zielone autobusy niemieckiego potentata branży – firmy Flixbus (www.flixbus.pl) – docierają na dworzec Łódź Fabryczna m.in. z Warszawy, Krakowa i aglomeracji śląskiej, z Poznania, Trójmiasta oraz Dolnego Śląska. Z wielu regionów kraju na dworzec Kaliski lub Fabryczny wciąż dociera nieco zapomniany PKS (http://www.pks.lodz.pl/). Ze względu na sytuację epidemiczną wskazane jest upewnienie się, czy planowany kurs zostanie przez przewoźnika zrealizowany.

Należy pamiętać także o konieczności zasłaniania maseczką ust i nosa, o zasadzie zachowania dystansu (1,5 m) oraz użyciu dostępnych na podkładach płynów do dezynfekcji rąk – te obostrzenia obowiązują zarówno w autobusach, jak i pociągów.

A jeśli mowa o kolei (www.pkp.pl), to trzeba wiedzieć, że w Łodzi brak czegoś tak oczywistego w innych dużych miastach, jak dworzec główny. Zamiast niego działają, nie licząc pomniejszych, dwie duże stacje: Łódź Kaliska (to tu, poślizgnąwszy się w filmie „Aljawju”, Cezary Pazura w ekspresyjny sposób wyraził radość z przyjazdu do naszego miasta) oraz Łódź Fabryczna (imponujący, częściowo podziemny dworzec, który stał się flagową inwestycją PKP ostatnich lat). Sytuacja ta ma się jednak zmienić, ponieważ wkrótce rozpoczyna się drążenie tunelu pod centrum miasta, który połączy obie stacji, a łodzianom przy okazji zapewni quasi metro z 2 lub 3 podziemnymi przystankami. Z tych udogodnień być może skorzystamy już podczas 10. edycji ASYSDENTU, a póki co ze stolicy (czas podróży od 80 min) oraz dawnej stolicy (od 170 min) dostać się można na dworzec Fabryczny. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre pociągi z Krakowa zaledwie muskają nasze miasto – przystają wyłącznie na nieco oddalonym od centrum dworcu Łódź Widzew. Natomiast dworzec Kaliski obsługuje przede wszystkim ruch w kierunku północnym, zachodnim oraz południowo-zachodnim.

Komunikację w granicach miasta zapewniają żółto-czerwone, dobrze skomunikowane ze wszystkimi dworcami tramwaje i autobusy łódzkiego MPK (http://www.mpk.lodz.pl/rozklady/linie.jsp). Dla uczestników konferencji kluczowe znaczenie może mieć kilka tras tramwajowych. Pojazdy linii nr 15 i 17 łączą południe miasta z częścią zachodnią i północno-wschodnią, gdzie usytuowane jest Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego (ul. Pomorska 251). Jeszcze bardziej przydatne mogą być tramwaje nr 12 i 18 – obie linie mają przystanki przy dwóch głównych dworcach miasta, obie też bezpośrednio dowożą pasażerów do miejsca konferencji (przystanek: CKD Szpital). Warto wiedzieć, że w każdym autobusie i pierwszym wagonie tramwaju znajdują się biletomaty.

Te panie, które nie będą miały czasu na planowanie przejazdów w obrębie miasta, mogą skorzystać z usług kilku korporacji taksówkarskich, oferujących zbliżony poziom usług i cen (np. Taxi Łódź: 800 400 400; Green Cab: 664 608 608; Rydwany Miasta: 512 50 40 30).

Podobnie jak w pozostałych aglomeracjach, w Łodzi działa Uber oraz Bolt (wcześniej Taxify). Przydatne mogą być też aplikacje internetowe, np. JakDojade, które lokalizując miejsce naszego pobytu, wskażą optymalną opcję dojazdu komunikacją miejską do CDK UM lub do hotelu. Aplikacja podpowie także, jaki bilet obowiązuje na wybranej trasie (zależnie od czasu przejazdu) i umożliwi jego zakup online.

– Zapraszam serdecznie na mój wykład, który obejmie tematy asystowania w zabiegach chirurgii periodontologicznej – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Natalia Lewkowicz, jeden z wykładowców konferencji ASYSDENT 2020. – Postaram się omówić kwestię odpowiedniego przygotowania pacjenta i gabinetu do zabiegu, oczywiście z uwzględnieniem niezbędnego instrumentarium – dodaje. Bilety na WIRTUALNY ASYSDENT są jeszcze w sprzedaży na stronie https://wirtualny.asysdent.pl/. Zapraszamy!

Tomasz Hankiewicz

Fot. Travelarz, wikipedia.org (CC-by-SA)

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Konferencja ASYSDENT 2020 w filmowym podsumowaniu Asysta

W sobotę 3 października w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Po raz pierwszy w historii konferencja miała również swoją odsł...

Konferencja ASYSDENT 2020 na zdjęciach [galeria - cz. II] Asysta

Zapraszamy do obejrzenia ostatniej już porcji zdjęć z VII Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020, która 3 października odbyła się w Łodzi. Mimo sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, dzięki środkom b...

Konferencja ASYSDENT 2020 na zdjęciach [galeria] Asysta

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z odbywającej się w sobotę (3 października) w Łodzi VII Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. [gallery order="DESC" ids="81934,81933,81932,81931,81930,81924,81919,...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ASYSDENT 2020 - po raz pierwszy również wirtualnie! Asysta

W sobotę (3 października) w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbywa się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Po raz pierwszy w historii konferencja ma również swoją odsło...

Poznaj partnerów konferencji ASYSDENT 2020 (część III) Asysta

Konferencja ASYSDENT to nie tylko bogaty program naukowy, składający się z wykładów i warsztatów. Podczas konferencji asystentki i higienistki stomatologiczne – na mini-targach oraz dzięki bogatej zawartości uwielbianych toreb pełnych prezentów – mog...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres