Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Astma sprzyja próchnicy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Astma sprzyja próchnicy

Astma sprzyja próchnicy

Jak dowiedli finlandzcy naukowcy z Center for Environmental and Respiratory Health Research, istnieje zależność pomiędzy astmą oskrzelową a próchnicą.

Do badań wykorzystali oni literaturę dostępną w bazie Ovid Medline (US National Librery of Medicine). Obejmowała ona lata 1950-2010 i dotyczyła 11 publikacji zawierających analizę związku między astmą a stanem uzębienia mlecznego oraz 14 publikacji dotyczących astmatyków i ubytków w zębach stałych. Na podstawie zebranych danych oceniono również potencjalne czynniki mogące mieć wpływ na związek astmy z próchnicą.

U osób chorych na astmę oskrzelową występowanie próchnicy było częstsze niż w przypadku populacji ogólnej – wskazują wyniki badań. Zależność ta dotyczy zarówno zębów mlecznych jak i stałych – wskaźniki ryzyka wyniosły odpowiednio 2.73 i 2.04 .

Innymi czynnikami warunkującymi związek pomiędzy astmą a próchnicą były: region geograficzny, sposób zdefiniowania astmy oskrzelowej, czas publikacji badań, wielkość przebadanej grupy i stosowanie leków przeciwastmatycznych.

Według naukowców z Finlandii astma przyspiesza rozwój próchnicy, ponieważ leki wziewne stosowane w jej leczeniu (beta 2-agoniści i glikokortykosteroidy) przyczyniają się do zmniejszenia produkcji śliny. Powoduje to rozwój płytki nazębnej. U osób stosujących w/w leki można zaobserwować większą liczbę bakterii Streptococcus mutant oraz obniżenie pH śliny. Wszystkie te czynniki zmniejszają tempo remineralizacji zębów co prowadzi do rozwoju próchnicy.

Innym wytłumaczeniem może być fakt, że istnieją uwarunkowania genetyczne predysponujące do rozwoju astmy oraz próchnicy. Naukowcy twierdzą również, że astmatycy mają osłabiony układ immunologiczny co też nie jest bez znaczenia.

Autorzy badań sugerują, aby dentyści poświęcali więcej uwagi i opieki stomatologicznej osobom, które chorują na astmę. Profilaktyką jest stosowanie fluoryzacji, która powinna być im zalecana. Bardzo ważna jest również codzienna higiena jamy ustnej. Po przyjęciu leków wziewnych należy przepłukać jamę ustną. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko próchnicy oraz zapobiegniemy infekcjom grzybiczym gardła i podniebienia.

 

opr. pw

 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: "Próchnica niszczy cały organizm"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

bruksizm - Dentonet.pl
Blokada sprzyja pogłębianiu bruksizmu Lekarz

Najnowsze badanie przeprowadzone przez izraelskich naukowców wykazało, że stres oraz niepokój towarzyszące lockdownowi spowodowanemu przez pandemię COVID-19 u wielu pacjentów zwiększyły objawy zaciskania szczęk i zgrzytania zębami. W badaniu przepr...

program profilaktyki próchnicy - Dentonet.pl
Poznań - program profilaktyki próchnicy dla dzieci Lekarz

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia w Poznaniu pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji wieloletniego programu polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki stomatologicznej – informuje oficjalna strona miasta...

profilaktyka próchnicy - Dentonet.pl
Nowe technologie w diagnostyce próchnicy u dzieci

O tym, dlaczego profilaktyka w stomatologii dziecięcej jest tak ważna i nowych rozwiązaniach w diagnostyce próchnicy opowiada w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Maciej Mikołajczyk. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
program profilaktyki próchnicy - Dentonet.pl
Skierniewice: program profilaktyki próchnicy dla nastolatków Lekarz

Prezydent Skierniewic ogłosił konkurs na realizację miejskiego programu profilkatyki próchnicy dla 17- oraz 18-latków. Jak wynika z ogłoszenia, na realizację programu przeznaczono w 2020 r. 26 tys. zł brutto. Ma on być prowadzony od dnia podpisania ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres