Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Argument dla rodzica za leczeniem ortodontycznym

Publikacja:

Argument dla rodzica za leczeniem ortodontycznym

Jest jeszcze jeden powód, dla którego dentyści powinni przekonać rodziców małych pacjentów do leczenia ortodontycznego swojego dziecka.

Najnowsze badania potwierdzają, że wystające lub krzywe zęby u dziecka zwiększają jego szansę na bycie ofiarą prześladowań przez rówieśników oraz mają wpływ na samoocenę dziecka.

Badania przeprowadzone na grupie uczniów w Wielkiej Brytanii i opublikowane w naukowych pismach ortodontycznych miały na celu sprawdzenie czy istnieje związek pomiędzy byciem ofiarą znęcania się a posiadanymi wadami zgryzu.

Wyniki wyraźnie pokazały, że taki związek istnieje – 13 % badanych uczniów, którzy potrzebowali leczenia ortodontycznego było częściej tyranizowanych niż dzieci z prostymi zębami – podaje portal Dentistry.co.uk.

Rodzicu, lecz dziecko!

Nieleczone wady zgryzu mają negatywny wpływ na poczucie własnej wartość oraz pewność siebie dziecka. Badania brytyjskich naukowców pokazały, że dzieci z krzywymi zębami są bardziej nieśmiałe, trudniej nawiązują kontakty z rówieśnikami oraz są mniej aktywne – czytamy w raporcie portalu Dentistry.co.uk.

Takie zachowanie może mieć wpływ na kontakty społeczne dziecka, jak i na jego wyniki w nauce oraz może powodować problemy w zdobywaniu umiejętności potrzebnych w przyszłości.

Okazuje się, więc, że wada zgryzu jest zarówno problemem medycznym, który dziś możemy skorygować, jest również problemem psychologicznym. Kłopoty z uzębieniem mogą być przyczyną zaczepek ze strony rówieśników, szykan i tzw. bullyingu.

Także wady wymowy, które pojawiają się u dzieci z problemami ze zgryzem sprawiają, że są one piętnowane. Długotrwałe podleganie tego typu presji może stać się przyczyną poważnych schorzeń od bólu głowy, przez mdłości po zaburzenia żołądkowe.

W przypadku dzieci szczególnie wrażliwych skończyć się to może depresją.

Jest to więc kolejny powód, dla którego dentyści powinni szczególnie rekomendować leczenie ortodontyczne młodych pacjentów.

Jak rozwiązać problem?

Rozwiązaniem w tym przypadku staje się leczenie ortodontyczne dziecka. Te można rozpocząć już u 7-latka, a skierować może na nie zwykły pediatra.

Z myślą o najmłodszych w gabinetach dostępne są dyskretne aparaty ortodontyczne lub wręcz przeciwnie – zabawne z kolorowymi gumkami, podkreślając gadżeciarski charakter aparatu. W ten sposób dentyści chcą uchronić dzieci przed wyśmiewaniem ich, tym razem z powodu noszonego aparatu.

O tym także trzeba przypominać rodzicom, którzy na aparat ortodontyczny patrzą wyłącznie przez pryzmat uciliwej dla dziecka „protezy”..

Efekty takiego leczenia mogą wpłynąć zarówno na zdrowie dziecka jak i jego psychikę. W szkołach najczęściej wyśmiewa się dzieci sepleniące, niepotrafiące wymawiać zgłosek, mówiące niewyraźnie, w wielu przypadkach przyczyną tego są właśnie problemy ze zgryzem.

Mali pacjenci, którzy często poddają się leczeniu ortodontycznemu, po zakończeniu kuracji odzyskują często pewność siebie, poprawia się jakość mówienia, wzrasta także świadomość dbania o zdrowie jamy ustnej. No i znika także powód do zaczepek.

opr. Guarana Communications


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Listerine grafika
Kompleksowa opieka nad pacjentem ortodontycznym Asysta

Podczas leczenia ortodontycznego pacjenci powinni szczególnie zwracać uwagę na higienę zębów i dziąseł. Noszenie aparatu ortodontycznego przyczynia się do powstawania dodatkowych przestrzeni gromadzących resztki jedzenia, które powodują rozwój szkodl...

leczenie stomatologiczne
UK: co z leczeniem stomatologicznym w domach opieki? Lekarz

Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (BDA) podkreśliło, że politycy w swoich decyzjach powinni uwzględnić wyniki najnowszych badań Komisji ds. Jakości Opieki (Care Quality Commission; CQC), które wykazały załamanie w dostępie mieszkańców domów opie...

shutterstock 227475472
Lęk dziecka przed leczeniem: jak można go zwalczyć? Asysta

Sesje zatytułowane „Stomatologia sensoryczna” są przeznaczone dla dzieci, które odczuwają lęk przed leczeniem, tych, które nigdy wcześniej nie były u dentysty lub wykazują problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym zaburzenia integracji sensorycznej. Mi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
aparat ortodontyczny
USA: przestępca ujęty dzięki gumkom ortodontycznym Lekarz

Jak podają amerykańskie media, gumki używane do aparatów ortodontycznych pomogły policji w Baltimore wytypować i aresztować domniemanego sprawcę porwania i napaści o charakterze seksualnym na 71-letnią kobietę. Do przestępstwa doszło w listopadzie te...

Align Asysdent
Rola asystentki w cyfrowym gabinecie ortodontycznym Asysta

Jednym ze sponsorów tegorocznej konferencji ASYSDENT, która już 23 kwietnia odbędzie się w Łodzi, jest firma Align Technology – właściciel marek Invisalign oraz iTero. Dzięki jej wsparciu w ramach konferencji uczestniczki będą mogły wziąć udział w wa...