Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Argument dla rodzica za leczeniem ortodontycznym

Publikacja:

Argument dla rodzica za leczeniem ortodontycznym

Jest jeszcze jeden powód, dla którego dentyści powinni przekonać rodziców małych pacjentów do leczenia ortodontycznego swojego dziecka.

Najnowsze badania potwierdzają, że wystające lub krzywe zęby u dziecka zwiększają jego szansę na bycie ofiarą prześladowań przez rówieśników oraz mają wpływ na samoocenę dziecka.

Badania przeprowadzone na grupie uczniów w Wielkiej Brytanii i opublikowane w naukowych pismach ortodontycznych miały na celu sprawdzenie czy istnieje związek pomiędzy byciem ofiarą znęcania się a posiadanymi wadami zgryzu.

Wyniki wyraźnie pokazały, że taki związek istnieje – 13 % badanych uczniów, którzy potrzebowali leczenia ortodontycznego było częściej tyranizowanych niż dzieci z prostymi zębami – podaje portal Dentistry.co.uk.

Rodzicu, lecz dziecko!

Nieleczone wady zgryzu mają negatywny wpływ na poczucie własnej wartość oraz pewność siebie dziecka. Badania brytyjskich naukowców pokazały, że dzieci z krzywymi zębami są bardziej nieśmiałe, trudniej nawiązują kontakty z rówieśnikami oraz są mniej aktywne – czytamy w raporcie portalu Dentistry.co.uk.

Takie zachowanie może mieć wpływ na kontakty społeczne dziecka, jak i na jego wyniki w nauce oraz może powodować problemy w zdobywaniu umiejętności potrzebnych w przyszłości.

Okazuje się, więc, że wada zgryzu jest zarówno problemem medycznym, który dziś możemy skorygować, jest również problemem psychologicznym. Kłopoty z uzębieniem mogą być przyczyną zaczepek ze strony rówieśników, szykan i tzw. bullyingu.

Także wady wymowy, które pojawiają się u dzieci z problemami ze zgryzem sprawiają, że są one piętnowane. Długotrwałe podleganie tego typu presji może stać się przyczyną poważnych schorzeń od bólu głowy, przez mdłości po zaburzenia żołądkowe.

W przypadku dzieci szczególnie wrażliwych skończyć się to może depresją.

Jest to więc kolejny powód, dla którego dentyści powinni szczególnie rekomendować leczenie ortodontyczne młodych pacjentów.

Jak rozwiązać problem?

Rozwiązaniem w tym przypadku staje się leczenie ortodontyczne dziecka. Te można rozpocząć już u 7-latka, a skierować może na nie zwykły pediatra.

Z myślą o najmłodszych w gabinetach dostępne są dyskretne aparaty ortodontyczne lub wręcz przeciwnie – zabawne z kolorowymi gumkami, podkreślając gadżeciarski charakter aparatu. W ten sposób dentyści chcą uchronić dzieci przed wyśmiewaniem ich, tym razem z powodu noszonego aparatu.

O tym także trzeba przypominać rodzicom, którzy na aparat ortodontyczny patrzą wyłącznie przez pryzmat uciliwej dla dziecka „protezy”..

Efekty takiego leczenia mogą wpłynąć zarówno na zdrowie dziecka jak i jego psychikę. W szkołach najczęściej wyśmiewa się dzieci sepleniące, niepotrafiące wymawiać zgłosek, mówiące niewyraźnie, w wielu przypadkach przyczyną tego są właśnie problemy ze zgryzem.

Mali pacjenci, którzy często poddają się leczeniu ortodontycznemu, po zakończeniu kuracji odzyskują często pewność siebie, poprawia się jakość mówienia, wzrasta także świadomość dbania o zdrowie jamy ustnej. No i znika także powód do zaczepek.

opr. Guarana Communications


POWIĄZANE ARTYKUŁY

demencja - Dentonet.pl
Problemy z leczeniem stomatologicznym osób z Alzheimerem Lekarz

Choroby zębów i przyzębia mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Tymczasem w Polsce opieka stomatologiczna nad osobami z Alzheimerem w praktyce nie istnieje. Udowodniono już związek złego stanu zębów i przyzębia z chorobami sercowo-nac...

irygator - Dentonet.pl
Opieka higienistki nad pacjentem ortodontycznym z przerostami dziąseł Asysta

W dzisiejszych czasach piękny i prosty uśmiech jest na wyciągnięcie ręki. Współczesna ortodoncja daje wiele możliwości, aby pozbyć się wady, która powoduje u pacjenta kompleksy lub zaniżoną samoocenę. Aparaty ortodontyczne stały się „modne”, nie są j...

bofu shaw 5LcgjahE0vo unsplash
Problemy z leczeniem stomatologicznym w raporcie RPP Lekarz

Zespół ekspertów pod kierunkiem Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca opracował raport podsumowujący problemy pacjentów zgłaszane do Biura Rzecznika Praw Pacjenta w czasie epidemii SARS-CoV-2 od stycznia do września 2020 r. Opisano w nim obs...