Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Apele i stanowiska po Nadzwyczajnym XIII Krajowym Zjeździe Lekarzy

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Apele i stanowiska po Nadzwyczajnym XIII Krajowym Zjeździe Lekarzy

Apele i stanowiska po Nadzwyczajnym XIII Krajowym Zjeździe Lekarzy

W dniach 13-14 maja w Warszawie odbył się Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy. W trakcie tegorocznych obrad środowisko lekarzy dyskutowało na wiele tematów istotnych w obliczu tworzenia nowego systemowego wymiaru służby zdrowia i zmian, na które lekarze chcą być przygotowani.

Efektem dwudniowych obrad jest szereg stanowisk i apeli, dotyczących zarówno ogólnej sytuacji lekarzy w Polsce, jak również specyfiki pracy lekarzy dentystów. Jedno z najważniejszych stanowisk podejmowało problem zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia ze środków publicznych do poziomu co najmniej 6% PKB. – Jednocześnie Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy wyraża ubolewanie, że ten wielokrotnie zgłaszany przez samorząd lekarski postulat nie został zrealizowany przez kolejne ekipy rządowe – poinformowano.

Kolejne stanowisko dotyczy kwestii wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej. Według uczestników Zjazdu, nałożenie tego obowiązku na lekarzy wymaga radykalnego uproszczenia systemu wystawiania e-zwolnień tak, aby rolą lekarza było określenie rozpoznania i czasu niezdolności do pracy, a wszystkie pozostałe elementy procedury odbywały się poza obowiązkami lekarza. Środowisko domaga się stworzenia przez ZUS interfejsu pozwalającego na swobodne komunikowanie się z systemem e-ZLA aplikacji gabinetowych, racjonalnego rozwiązania kwestii wystawiania zwolnień lekarskich w sytuacji braku dostępu do Internetu, zmiany sposobu podpisywania wystawianych zwolnień oraz określenia refundacji kosztów związanych z wprowadzeniem systemu e-zwolnień.

Środowisko lekarskie pochyliło się również nad sposobem kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Pierwszy apel dotyczy przekazania Naczelnej Izbie Lekarskiej zadań realizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w zakresie kształcenia specjalizacyjnego, ustawicznego doskonalenia zawodowego oraz kształcenia w celu uzyskania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych lekarzy i lekarzy dentystów. – Celem takiego rozwiązania jest uzyskanie przez samorząd lekarski realnego wpływu na kształt i przebieg kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Samorząd lekarski deklaruje przy tym wolę wprowadzenie niezbędnych zmian usprawniających to kształcenie – umotywowano apel. Uczestnicy Zjazdu domagają się także umożliwienia składania przez lekarzy i lekarzy dentystów Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w trakcie trwania ostatniego roku szkolenia specjalizacyjnego. – W obecnym systemie do egzaminu można podchodzić dwa razy do roku, co nierzadko oznacza kilkumiesięczną przerwę pomiędzy zakończeniem szkolenia specjalizacyjnego, a datą samego egzaminu. Dla wielu lekarzy i lekarzy dentystów jest to czas, kiedy pozostają bez zatrudnienia – podkreślono.

Tegoroczny Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy wystosował dwa apele dotyczące doskonalenia zawodowego lekarzy i dentystów. Pierwszy z nich dotyczy zmiany przepisów podatkowych, umożliwiających zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez lekarza i lekarza dentystę na realizację obowiązku doskonalenia zawodowego. Z kolei w drugim środowisko domaga się zwiększenia możliwości szkolenia specjalizacyjnego przez lekarzy dentystów prowadzących indywidualne specjalistyczne praktyki lekarskie oraz podmioty lecznicze, poprzez uregulowanie warunków akredytacji w taki sposób, aby zachęcić te podmioty do zaangażowania się w kształcenie specjalizacyjne.

Po raz kolejny lekarze powtórzyli także postulat do ministra zdrowia o ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia dla lekarza i lekarza dentysty bez specjalizacji oraz lekarza rezydenta na poziomie 2-krotnej średniej krajowej, dla lekarza i lekarza dentysty ze specjalizacją na poziomie 3-krotnej średniej krajowej, dla lekarza i lekarza dentysty z pierwszym stopniem specjalizacji na poziomie 2,5-krotności średniej krajowej i dla lekarza i lekarza dentysty stażysty na poziomie średniej krajowej.

Także w Warszawie pod koniec kwietnia br. miała miejsce I edycja targów stomatologicznych FuturDent. Równolegle z nimi, odbyły się targi medycyny ratunkowej i wojskowej MilMedExpo.

AF
Fot. DarkoStojanovic, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

amalgamat - Dentonet.pl
USA: zmiana stanowiska FDA w sprawie amalgamatu Lekarz

Przed kilkoma tygodniami Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaktualizowała wytyczne w sprawie stosowania amalgamatu do odbudowy ubytków w zębach. Jak podano w komunikacie, u niektórych grup pacjentów należy zrezygnować z użycia tego mater...

maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Nowe stanowiska we współczesnych praktykach stomatologicznych Lekarz

Lekarz prowadzący i opiekun pacjenta – to nowe stanowiska, które coraz częściej pojawiają się w praktykach stomatologicznych w Polsce. Czym zajmują się osoby na tych stanowiskach? Kim są? Odpowiada w rozmowie z Dentonetem Mariusz Oboda, trener rozwoj...

egzaminy PES - Dentonet.pl
Egzaminy PES dla lekarzy i lekarzy dentystów będą wznawiane Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że z początkiem czerwca zostaną częściowo wznowione Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne (PES) w sesji wiosennej 2020 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, najpierw odbędą się egzaminy ustne...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres