Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Anulowanie paragonu w gabinecie stomatologicznym

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Anulowanie paragonu w gabinecie stomatologicznym

Anulowanie paragonu w gabinecie stomatologicznym

Każdy stomatolog może pomylić się w trakcie rejestrowania usług medycznych na kasie fiskalnej, tymczasem żadne z tego typu urządzeń nie posiada opcji anulowania wydrukowanego wcześniej paragonu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy anulowanie paragonu jest możliwe?

Przypomnijmy – zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów, od 1 marca 2015 r. każdy gabinet stomatologiczny, bez względu na wysokość obrotów, musi być wyposażony w kasę fiskalną. Podczas jej obsługi nietrudno o pomyłkę. Może ona polegać np. na wprowadzeniu nie tej usługi lub wpisaniu nieprawidłowego kodu. Wielu stomatologów zastanawia się więc, co zrobić w takiej sytuacji. Żadna kasa fiskalna nie posiada bowiem opcji anulowania wydrukowanego uprzednio paragonu.

Jeśli nie anulowanie paragonu, to co?

Zasady postępowania w przypadku pomyłki w ewidencji określono w paragrafie 3. ust. 5 rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas rejestrujących z 1 kwietnia 2013 r.. Podatnik ma wówczas obowiązek niezwłocznie dokonać jej korekty przez ujęcie w odrębnej ewidencji:

  • niewłaściwie zewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego,
  • krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki oraz dołączenia oryginału paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka.

Z rozporządzenia wynika więc, że anulowanie paragonu wymaga sporządzenia krótkiego protokołu. Muszą się w nim znaleźć dane firmy, data i miejsce wystawienia paragonu, jego numer, numer kasy fiskalnej, powód anulowania paragonu, jego wartość oraz dane osoby przygotowującej protokół. Należy do niego dołączyć anulowany paragon (a najlepiej – kserokopię lub skan, gdyż paragony dość szybko blakną).

Wartość anulowanego paragonu trzeba odliczyć od obrotu i sprzedaży w poszczególnych stawkach PTU z raportu dobowego z tego dnia oraz w okresowych i miesięcznych rejestrach VAT za okres obejmujący błędny paragon.

AF
Fot. jarmoluk, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kasa fiskalna - Dentonet.pl
Więcej czasu na wymianę kas fiskalnych w gabinetach Lekarz

Ministerstwo finansów pracuje nad przesunięciem terminów, które umożliwiają prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu dotychczas stosowanych przez podatników kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Dla pierwszej grupy podatni...

zasady leczenia stomatologicznego - Dentonet.pl
Stomatologia: "Potrzebne regulacje nie tylko na czas epidemii" Lekarz

Prezydium NRL opublikowało stanowisko w sprawie projektu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym podwyższono współczynniki punktowe świadczeń stomatologicznych udzielanych w czasie epidemii koronawirusa. Zdaniem samorządu lekarskieg...

wyroby medyczne - Dentonet.pl
Nowe wzory zleceń na wyroby medyczne od 1 stycznia 2020 r. Lekarz

Ministerstwo zdrowia w specjalnym komunikacie przypomniało, że od 1 stycznia 2020 r. obowiązywać będą nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, polegające przede wszystkim na stosowaniu nowego wzoru z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
paragon - Dentonet.pl
Nazwa usługi medycznej na paragonie łamie prawa pacjenta? Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w specjalnym stanowisku wyraziło wątpliwość, czy umieszczanie na paragonie dokładnej nazwy świadczenia udzielonego pacjentowi nie będzie oznaczało złamania jego praw. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zapoznało s...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres