Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Antyczne implanty – tylko dla zamożnych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Antyczne implanty – tylko dla zamożnych

Antyczne implanty – tylko dla zamożnych

Pomysł, by uzupełniać brakujące zęby za pomocą sztucznych, narodził się wiele stuleci temu. Już 400 lat przed naszą erą Hipokrates, uznawany za prekursora wpółczesnej medycyny, po raz pierwszy opisał metodę implantacji zębów. Hipokrates przekonywał, że sztuczne uzębienie może z powodzeniem zastąpić utracone zęby, o ile zostanie stabilnie umocowane w szczęce pacjenta. Uważał jednak, że uzyskanie pełnej stabilności jest ze względów technicznych na dłuższą metę niemożliwe – po pewnym czasie wszczep pod wpływem nacisku przeciwwstawnych zębów ulegnie rozchwianiu i wypadnie.

Mimo iż w czasach antycznych implantacja wiązała się ze znacznym ryzykiem, wiele osób decydowało się na taki zabieg. Z wykopalisk wiemy, że sztuczne zęby wstawiali sobie bogaci Etruskowie i Rzymianie. Także w innych kręgach kulturowych – np. w starożytnym Egipcie, Izraelu, Indiach oraz Chinach, w państwie Inków i w imperium stworzonym przez Azteków – lekarze próbowali uzupełniać braki w uzębieniu za pomocą sztucznych zębów wyrzeźbionych w różnych materiałach.

Zabieg tylko dla bogaczy
Co ciekawe, podobnie jak i dzisiaj, także w czasach antycznych wstawienie impantów wiązało się ze sporym wydatkiem i należało do zabiegów, na które stać było nielicznych szczęśliwców. Wynikało to przede wszystkim z faktu, iż do produkcji sztucznych zębów wykorzystywano rzadkie i drogie materiały – kość słoniową, srebro, złoto, szlachetne kamienie. W roli implantów stosowano również zęby dzikich zwierząt, będących dla ówczesnych ludzi uosobieniem potęgi i siły (np. zęby rekina, hipopotama, tygrysa, pumy). Ponieważ ich zdobycie wiązało się z niebezpieczeństwem, te zwierzęce zamienniki były równie drogie, co implanty wykonane z drogocennych kruszców.

Na cenę implantu wpływały także koszty robocizny – sztuczny ząb należało precyzyjnie wyrzeźbić i oszlifować, a następnie umiejętnie zainstalować w zębodole. Wynagrodzenie dla lekarza nie było więc jedynym – oddzielnie należało opłacić "technika-protetyka", a w wielu przypadkach – również kapłana. W wielu kulturach to on nadzorował czynności medyczne: wyznaczał najbardziej korzystną dla zabiegu datę, prosił bogów o wstawiennictwo, odganiał "ducha" choroby, opiekował się pacjentem podczas powrotu do zdrowia itp.
Wiemy, że wyrabianie sztucznych zębów i koron było bardzo intratnym zajęciem – np. Talmud wspomina o rzemieślnikach zwanych nagra, wyspecjalizowanych w produkcji sztucznych zębów. Tworzyli oni zamknięty, elitarny cech, który bardzo niechętnie przyjmował nowych członków. Także rzymscy satyrycy w licznych utworach wspominali o snycerzach i złotnikach, którzy dorobili się wielkiego majątku na instalowaniu u zamożnych pacjentów zastępczych zębów.
 

Zabieg wysokiego ryzyka
Te pierwsze próby implantacji zębów z reguly kończyły się niepowodzeniem (a bywało, że stawały się przyczyną ciężkiej choroby bądź śmierci pacjenta). Działo się tak dlatego, ponieważ ówcześni lekarze przeprowadzali zabieg implantacji w niezbyt higienicznych i sterylnych warunkach. Z trudem też radzili sobie ze stabilnością implantu – sztuczny ząb szybko ulegał rozchwianiu lub wypadał ze szczęki, gdyż był mocowany do pozostałych zębów np. za pomocą grubej złotej nici lub przemyślnego systemu zaczepów i haczyków. Często zdarzało się również, iż sztuczny ząb powodował silną reakcję alergiczną i musiał być ze szczęki pacjenta szybko usunięty. Stosowane w dawnych wiekach materiały w większości charakteryzowały się niskim stopniem biozgodności (były źle tolerowane przez ludzki organizm). Do wyjątków należały sytuacje, w której wszczep zrastał się z kością, przejmował funkcję naturalnego zęba i służył choremu przez długie lata, jak to miało miejsce w przypadku implantu z żelaza odkrytego w szczęce mieszkańca dawnej Galii.

Najstarszy implant zębowy w Europie Zachodniej odkryto w komorze grobowej z epoki żelaza w Le Chêne w dolinie Aube. Jego właścicielką była młoda kobieta, licząca w chwili śmierci około 20-30 lat. Jej górny lewy środkowy siekacz zastąpiono żelaznym trzpieniem, na którym najprawdopodobniej była osadzona korona z drewna lub kości. Wszczep ważył 0,56 g, miał 24 mm długości, a w najszerszym miejscu jego średnica wynosiła 4,4 mm. Ponieważ poza górnym środkowym siekaczem nie brakowało innych zębów, kobieta najpradopodobniej straciła ząb w wyniku urazu, a na implant zdecydowała się głównie z przyczyn estetycznych.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

egzamin PES - Dentonet.pl
Samorząd lekarski apeluje: jesienne PES tylko pisemne Lekarz

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zaapelował do wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko o zwolnienie lekarzy przystępujących w sesji jesiennej do Państwowego Egzaminu Specjalistycznego z części ustnej tego egzaminu. Przypomnijmy –...

Covid-19 - Dentonet.pl
Jednorazowe maski i rękawice - tylko w medycynie Asysta

Jednorazowe maseczki czy rękawice z polimerów trudno byłoby zastąpić w szpitalach. Jednak na co dzień do ochrony wystarczą zwykłe maseczki bawełniane – mówi Piotr Szatkowski, materiałoznawca z AGH. Odradza on też powrót do produktów jednorazowych, kt...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: bezpieczeństwo w gabinecie? Kluczowe tylko dla 50% badanych Lekarz

Lanmark 360 – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja z branży zdrowotnej, oferująca leczenie stomatologiczne w pełnym zakresie – przeprowadziła badanie dotyczące gotowości pacjentów do powrotu do gabinetu dentystycznego po zniesieniu ograniczeń z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
elektroniczne wnioski do ZUS - Dentonet.pl
Wnioski o wsparcie z ZUS-u można składać tylko elektronicznie Lekarz

Od 24 czerwca 2020 r. wnioski o wsparcie ZUS-u w ramach tzw. tarcz antykryzysowych składać można wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wnioski złożone w inny sposób (papierowo, mailowo, przez ePUAP) nie będą rozpat...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres