Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Anglia: aktualne wytyczne, jak leczyć podczas pandemii

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Anglia: aktualne wytyczne, jak leczyć podczas pandemii

Anglia: aktualne wytyczne, jak leczyć podczas pandemii

Minął już kwartał, odkąd po złagodzeniu ograniczeń spowodowanych przez pandemię COVID-19 gabinety dentystyczne na terenie Anglii mogą ponownie przeprowadzać standardowe leczenie. Wytyczne dotyczące przyjmowania pacjentów stomatologicznych z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa są jednak nadal aktualizowane.

Urząd głównego doradcy ds. stomatologii (CDO) w Anglii (stanowisko to w rządzie Wielkiej Brytanii pełni dr Sarah Hurley) opublikował kolejne rekomendacje dla gabinetów dentystycznych (dokumenty: „COVID-19 guidance and standard operating procedure” oraz „Standard operating procedure. Transition to recovery”). Zawarte w nich zostały poprawki, które odpowiadają coraz pełniejszemu stanowi wiedzy na temat pandemii koronawirusa.

Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugerowała przed kilkoma tygodniami, że rutynowe zabiegi stomatologiczne powinny być odkładane w czasie, aby chronić pacjentów i personel gabinetu, restrykcyjne środki kontroli zakażeń pozwoliły coraz większej liczbie angielskich praktyk na wznowienie leczenia.

Do najważniejszych informacji zawartych w nowych wytycznych należy ta dotycząca czasu niezbędnego na oczyszczenie sali zabiegowej po wykonaniu procedury, podczas której generowany jest bioaerozol (ang. aerosol-generating procedures; AGP), potencjalnie przenoszący wirus SARS-CoV-2.

W rekomendacji podano, że w takiej sytuacji w praktyce dentystycznej działającej na terenie Anglii musi być przestrzegana 60-minutowa przerwa w użytkowaniu gabinetu. Zgodnie z zaleceniem głównego doradcy ds. stomatologii jest to odpowiedni czas na usunięcie potencjalnie zakaźnych mikrokropel bioaerozolu z powietrza.

W dokumencie tym stwierdza się jednak, że jeśli gabinet jest w stanie przeprowadzić procedurę wymiany powietrza od 10 do 12 razy na godzinę w jednym pomieszczeniu (co można osiągnąć dzięki zastosowaniu niektórych systemów wentylacji), wówczas czas wyłączenia sali zabiegowej można skrócić z 60 do 20 minut. Dzięki temu gabinet taki będzie w stanie wykonywać procedury AGP w znacznie krótszym odstępie czasu.

Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (BDA) wyraziło poparcie dla zmian zawartych w zaktualizowanej wersji wytycznych dla angielskich praktyk dentystycznych. W komunikacie prasowym BDA napisano: – Z zadowoleniem przyjmujemy to pragmatyczne podejście jako krok w kierunku poprawy możliwości dentystów świadczących usługi dla pacjentów. Oczekujemy też dalszych wskazówek, zgodnych z rozwojem sytuacji.

– Sytuacja nie jest prosta. Gabinety muszą ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a przecież doskonale wiemy jaki olbrzymi problem mamy w naszym kraju, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dzieci. Jakie będą skutki zdrowotne tej pandemii? Nie ma profilaktyki, nie ma planowego leczenia – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej.

T.H., źródło: www.uk.dental-tribune.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

WUM: nowi dziekani, prof. Olczak-Kowalczyk pokieruje stomatologią Lekarz

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong podpisał akty powołujące nowych dziekanów. Wydziałem Lekarsko-Stomatologicznym kierować będzie prof. dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk. Zgodnie z decyzją rektora, funkcję dziekana Wyd...

maseczki - Dentonet.pl
WHO i UNICEF o noszeniu maseczek ochronnych przez dzieci Asysta

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) poinformowały, że dzieci powyżej 12. roku życia powinny nosić maseczki, aby – tak samo jak dorośli – pomóc w walce z pandemią koronawirusa – podaje PAP. W do...

stomatologia - Dentonet.pl
UK: COVID-19 jest szansą na reformę stomatologii? Lekarz

Brytyjski ekspert w dziedzinie epidemiologii wzywa – na łamach prestiżowego ogólnomedycznego czasopisma „The Lancet” – do podejmowania odważnych i radykalnych decyzji, które pozwolą zmienić dotychczasowy model funkcjonowania stomatologii w Zjednoczon...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatolodzy z USA i Niemiec przeciw rekomendacjom WHO! Lekarz

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ze względu na mikrocząsteczki unoszące się w powietrzu, gabinety dentystyczne mogą być źródłem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w większym zakresie niż dotychczas sądzono. W związku z tym WHO zaleca, by ruty...

koronawirus - Dentonet.pl
WHO: transmisja SARS-CoV-2 za sprawą młodych ludzi Lekarz

Takeshi Kasai, przewodniczący Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w rejonie Zachodniego Pacyfiku, powiedział, że pandemia koronawirusa w coraz większym stopniu rozwija się za sprawą ludzi młodych, nieświadomych swojej infekcji. Jak informuje PAP, zd...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres