Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Anglia: problemy z dostępem do doraźnej pomocy dentystycznej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Anglia: problemy z dostępem do doraźnej pomocy dentystycznej

Anglia: problemy z dostępem do doraźnej pomocy dentystycznej

Tysiące pacjentów w Anglii jest wciąż pozbawionych dostępu do doraźnego leczenia dentystycznego. Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (BDA) poinformowało BBC, że angielscy dentyści odbierają mnóstwo telefonów od pacjentów z silnym bólem, ale często nie mają gdzie ich skierować.

Na czym polega problem w największym z czterech krajów Zjednoczonego Królestwa? W związku z pandemią COVID-19 wszystkie rutynowe zabiegi stomatologiczne zostały wstrzymane. W dniu 20 marca dyrektor ds. stomatologii w rządzie Wielkiej Brytanii wystosował prośbą do praktyk o radykalne ograniczenie liczby wizyt. Pięć dni później polecono stomatologom, aby zaprzestali rutynowego leczenia – dopóki nie będzie innych zaleceń.

Z myślą o pacjentach z pilnymi potrzebami w zakresie leczenia stomatologicznego NHS England tworzy lokalne centra doraźnej opieki dentystycznej (ang. urgent dental centres, UDC). Mają one przyjmować pacjentów zarówno z objawami COVID-19, jak i osoby bez infekcji SARS-CoV-2. Jednak, zdaniem BDA, centra te powstają zbyt wolno.

UDC mają zapewnić leczenie pacjentom z nagłymi problemami dentystycznymi, którzy kierowani są przez swoich dentystów. Jako kryteria podjęcia leczenia przyjęto poniższe objawy:

– złamanie zęba,

– krwawienie poekstrakcyjne,

– obrzęk twarzy,

– infekcje dziąseł i innych tkanek miękkich jamy ustnej.

Doraźną pomoc dla pacjentów dentystycznych oferują też niektóre szpitale, jednak – jak podaje BBC – wielu pacjentów ma trudności z dostępem do jakiegokolwiek leczenia, mimo np. silnego bólu.

W wydanym oświadczeniu NHS England podaje, że obecnie działa 50 UDC, kolejnych 7 ma być otwartych jeszcze w bieżącym tygodniu, a pozostałe 103 będą leczyć pacjentów już po świętach Wielkanocnych.

BDA nie zna liczby osób, które nie mogły dotąd uzyskać doraźnej pomocy stomatologa. Organizacja podaje, że z wielu praktyk ma każdego dnia informacje o bardzo licznych przypadkach, gdy pacjenci nie trafiają na fotel stomatologa. BDA zauważa, że jeśli niektóre przypadki (takie jak np. ropień) pozostaną nieleczone, mogą potencjalnie przerodzić się w stan zagrażający życiu. Stowarzyszenie wyraża przy tym przekonanie, że problemy związane z tworzeniem UDC wynikają przede wszystkim z niedoborów osobistego wyposażenia ochronnego (PPE) dla personelu.

W piątek 10 kwietnia liczba zakażonych w Wielkiej Brytanii wyniosła 65,9 tys., z czego 85% przypadało na Anglię. W całym Zjednoczonym Królestwie z powodu COVID-19 zmarło dotychczas 8,0 tys. osób.

T.H.

Źródło: BBC News


POWIĄZANE ARTYKUŁY

aerozol - Dentonet.pl
Wielka Brytania: Leczenie generujące aerozol? Tak, jeśli zapłacisz! Lekarz

Po okresie „zamrożenia” gospodarki gabinety dentystyczne w Wielkiej Brytanii zostały ponownie otwarte, ale zakres oferowanych procedur medycznych w wielu przypadkach nie jest taki jak przed pandemią. Poważnym problemem dla lekarzy, którzy mają podpis...

stomatologia - Dentonet.pl
UK: tylko co trzeci gabinet stomatologiczny otwarty od 8 czerwca Lekarz

Po dość niespodziewanej decyzji premiera Borisa Johnsona, praktyki dentystyczne w Wielkiej Brytanii, zamknięte w drugiej połowie marca, mogą od 8 czerwca ponownie prowadzić działalność. Choć stomatolodzy z Wysp bez wątpienia chcą wrócić do pracy, zal...

doraźne leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Wielka Brytania: boom na doraźne leczenie dentystyczne Lekarz

Pandemia COVID-19 wraz ze wszelkimi ograniczeniami oraz zagrożeniem dla zdrowia to nie najlepszy moment na podejmowanie leczenia stomatologicznego. Jednak w kwietniu w hrabstwie West Midlands padł rekord – liczba zgłoszeń na alarmowy numer telefonu 1...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Wielka Brytania: Pacjencie, lecz się sam! Lekarz

Po zamknięciu większości z 12 tys. brytyjskich gabinetów dentystycznych z powodu pandemii COVID-19, wielu zdesperowanych pacjentów może liczyć… tylko na siebie. Konserwatywny londyński dziennik „The Daily Telegraph” przytacza historię jednego z nich ...

opieka stomatologiczna w Anglii - Dentonet.pl
UK: gabinety dentystyczne wciąż bez konkretnej daty otwarcia Lekarz

W Wielkiej Brytanii coraz częściej zadawane jest pytanie, kiedy gabinety stomatologiczne będą mogły ponownie przyjmować pacjentów. I niezmiennie brak odpowiedzi na to ważne dla dentystów i pacjentów pytanie, choć minęły już 2 miesiące od wprowadzenia...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres