Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Alternatywa dla szkolnych gabinetów stomatologicznych

Publikacja:
Alternatywa dla szkolnych gabinetów stomatologicznych

Alternatywa dla szkolnych gabinetów stomatologicznych

Do lamusa odeszły czasy, gdy w każdej szkole czy przedszkolu był gabinet stomatologiczny, w którym kontrolowano zęby małych Polaków. Likwidacje przyszkolnych gabinetów odbiły się negatywnie na stanie zdrowia dziecięcych zębów.

Coraz częściej jednak to sami dentyści odwiedzają szkoły bądź zapraszają dzieci do gabinetu, by nauczyć ich właściwego dbania o higienę, a przy okazji zbadać stan mleczaków. Taka akcja startuje właśnie w Gliwicach.

Jakie zęby za młodu, takie na starość

Maluchy z gliwickich przedszkoli wezmą udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach stomatologicznych pod hasłem „Dentysta jest fajny”, podczas których nie tylko dowiedzą się jak prawidłowo myć zęby, ale także będą mieli okazję oswoić się z gabinetem stomatologicznym.

– Nasza akcja to odpowiedź zarówno na potrzeby placówek oświatowych, które od dłuższego czasu nie dysponują już gabinetami stomatologicznymi, a także próba stawienia czoła niechlubnym statystykom – mówi lek. stom. Bartosz Nowak z gliwickiego Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA,

Jak wynika z danych, 81 proc. dorosłych Polaków boi się dentysty, zaledwie co piąty dorosły mieszkaniec naszego kraju wie, jak prawidłowo myć zęby, ponad 90 proc. z nas ma próchnicę. Te statystyki nie biorą się jednak znikąd.

To efekt tego, jak dbamy o zdrowie jamy ustnej od najmłodszych lat. A niestety dzieci nie potrafią dobrze myć zębów, boją się dentystów, bo przeważnie przychodzą do gabinetu z bólem, opuchlizną i płaczem.

– Większość maluchów ma próchnicę, gdyż rodzice wciąż myślą, że nie warto leczyć mleczaków skoro i tak wypadną – wylicza lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA, pomysłodawca akcji.

A tymczasem, jeśli dziecku przedwcześnie wypadnie ząb, to może dojść do nieprawidłowego wyrzynania się zębów stałych i powstania wad zgryzu. Dlatego nie powinno się zostawiać niezabezpieczonej luki po utraconym zębie.

Luka po utraconym mleczaku powinna być wypełniona za pomocą dziecięcej protezki lub też zabezpieczona przy pomocy utrzymywacza przestrzeni.

Edukacja przez zabawę

Chcąc nauczyć dziecko prawidłowego mycia zębów i przestrzec je przed konsekwencjami braku dbania o higienę jamy ustnej, nie można tylko mówić. Dzieci najlepiej jest uczyć w trakcie zabawy. – Zależy nam na tym, by dzieci przede wszystkim wyzbyły się strachu przed gabinetem i nauczyły się prawidłowo szczotkować zęby.

– Dlatego na samym początku chcemy dzieciom pokazać bajkę o ząbkach. Później za pomocą kamery wewnątrzustnej będą mogły obejrzeć jamę ustną od środka i ewentualną próchnicę, którą później będą miały okazję pokolorować na obrazku zęba – opisuje dr Nowak. Ale akcja „Dentysta jest fajny” to nie tylko atrakcje dla dzieci.

Dla rodziców przygotowano cały komplet materiałów informacyjnych o tym, jak dbać o mleczaki ich pociech, jakie objawy powinny budzić niepokój, kiedy iść do stomatologa i jakie zabiegi profilaktyczne wykonywać z jaką częstotliwością. Stomatolodzy będą także zachęcać rodziców, by sami umówili się na kontrolę zdrowia swoich zębów.

Gliwickie przedszkolaki mówią: „Dentysta jest fajny”

Dzieci nie boją się dentysty bez przyczyny. Zazwyczaj trauma rodzi się, gdy dziecko za późno siada na fotelu dentystycznym. Często dzieciom udziela się także strach ich rodziców.

– To, że dorośli Polacy boją się dentysty, chociaż moim zdaniem niesłusznie, wiadomo od dawna. Błędem jest to, że własne uprzedzenia przenoszą na dzieci i potem rośnie kolejne pokolenie, które na myśl o wizycie u stomatologa dostaje gęsiej skórki – tłumaczy lekarz.

A tymczasem stomatolodzy podkreślają, że pierwszą wizytę u dentysty powinniśmy zaplanować już w momencie pojawienia się… pierwszego zęba, a więc przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia. Niewielu rodziców jednak przyprowadza dzieci tak wcześnie do stomatologa.

Dlaczego? Większość rodziców obawia się, czy lekarz będzie miał odpowiednie podejście do ich małego dziecka, czy gabinet jest odpowiednio przystosowany.

Inni sądzą, że skoro nic nie boli lub też dziecko nie ma jeszcze wszystkich zębów to nie ma konieczności odwiedzania gabinetu.

– Zapewniam rodziców, że nie ma się czego obawiać. Gabinety są przygotowane na przyjęcia nawet bardzo małych pacjentów. Warto upewnić się, czy w gabinecie, który wybraliśmy przyjmuje także stomatolog dziecięcy, czyli pedodonta, który nie tylko ma odpowiednia podejście do dziecka, ale i wiedzę jak leczyć rozwijające się zęby – radzi dr Nowak.

Jeśli pierwszy kontakt z gabinetem będzie dla naszej pociechy wizytą adaptacyjną to mamy szansę na to, by wychować dziecko, które bez wahania powie „Dentysta jest fajny”.

Nie tylko ten jeden raz

Początkowo akcją zostaną objęte 5-latki z przedszkola Filomata i Akademii Przedszkolaka. Warsztaty dla dzieci odbędą się w gabinecie przy ul. Orlickiego 1 w Gliwicach 29 maja i 1 czerwca.

W wybranych terminach przedszkola odwiedzą także higienistki stomatologiczne, które podczas zajęć przeprowadzą z dziećmi warsztaty z prawidłowej higieny jamy ustnej.

– Nie chcemy jednak poprzestać na jednorazowej inicjatywie. Wiemy jak ważne jest, by stale dbać o zęby naszych dzieci, dlatego też planujemy organizować takie warsztaty cyklicznie, także dla maluchów z innych przedszkoli. Wierzę, że tylko w ten sposób wychowamy pokolenie, które do późnej starości będzie się cieszyło zdrowym i pięknym uśmiechem. Zacząć jednak musimy już teraz – mówi lekarz.

inf.wł.

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: "Brak dentystów w szkołach".


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Będą nowe świadczenia w szkolnych gabinetach? Lekarz

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła do konsultacji projekt zarządzenia, na mocy którego w szkolnych gabinetach stomatologicznych miałyby być wykonywane nowe świadczenia, czyli leczenie ogólnostomatologiczne. Jak czytamy w uzasadnieniu ...

zaopatrzenie gabinetow
Niemcy: problemy z zaopatrzeniem gabinetów stomatologicznych Lekarz

W obliczu ogromnych problemów z zaopatrzeniem niemieckich gabinetów stomatologicznych w niezbędne materiały, Federalne Zrzeszenie Lekarzy Stomatologów w liście otwartym wezwało ministra zdrowia Karla Lauterbacha do podjęcia działań, które zakończą ob...

stomatologia na NFZ
Mniej gabinetów stomatologicznych na NFZ w Lubuskiem Lekarz

Wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze poinformował, że z końcem czerwca wygasły trzy umowy na leczenie stomatologiczne w regionie. Jak czytamy w komunikacie, 30 czerwca 2022 r. wygasły umowy na udzielanie świadczeń stomatol...

ROZWIŃ WIĘCEJ
NFZ
Coraz mniej gabinetów współpracujących z NFZ-em Lekarz

Dziennikarze serwisu Prawo.pl dotarli do raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, z którego wynika, że liczba gabinetów stomatologicznych współpracujących z Funduszem spadła z 6992 w 2019 r. do 6190 w 2021 r. – Ostrzegaliśmy przed taką sytuacją od lat – ...

RTG zębów - Dentonet.pl
Radiologia w stomatologii: kolejne obowiązki dla gabinetów Lekarz

Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie udostępniła lekarzom dentystom wzory pism dotyczących stosowania w gabinecie stomatologicznym urządzeń radiologicznych, które należy przygotować, a część z nich – przesłać do urzędu wojewódzkiego. Ustawa nowelizując...

kontrakt z NFZ - Dentonet.pl
Ubywa gabinetów stomatologicznych na NFZ w Łódzkiem Lekarz

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi poinformował o dziesięciu rozwiązanych umowach przez gabinety stomatologiczne udzielające dotąd świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ. 30 czerwca 2...

radiologia - Dentonet.pl
6 miesięcy dla gabinetów na zgłoszenie udzielania świadczeń RTG Lekarz

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ws. minimalnych wymagań dla jednostek ochrony zdrowia udzielających świadczeń RTG. Na jego mocy wszystkie placówki stomatologiczne wykonujące inne świadczenia poza RTG punktowym mają obowiązek wys...

stomatologia24
RPP: na co skarżyli się pacjenci gabinetów stomatologicznych? Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta opublikował raport dotyczący skarg pacjentów oraz prowadzonych w związku z tym postępowań w latach 2019-2021. We wszystkich obszarach ochrony zdrowia odnotowano znaczny wzrost zgłoszeń naruszeń praw pacjenta. W zakresie stomato...

leczenie stomatologiczne3
Wielkopolska: 10 gabinetów zakończyło współpracę z NFZ-em Lekarz

Wielkopolski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu poinformował, że z końcem czerwca br. 10 gabinetów stomatologicznych zaprzestało realizacji świadczeń. Jak czytamy w komunikatach, z końcem czerwca realizacji świadczeń stomatolo...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
MEiN opublikowało wytyczne ws. szkolnych gabinetów Lekarz

Ministerstwo edukacji i nauki we współpracy z ministerstwem zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Są w nich zapisy dotyczące funkc...