Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Alergia na lateks

Brak komentarzy | Publikacja:
Alergia na lateks

Alergia na lateks

Alergia na lateks to bardzo poważny problem w służbie zdrowia, który dotyczy zwłaszcza lekarzy stomatologów. Kiedy alergia na lateks może być problemem? Gdy podczas pracy w rękawiczkach czerwienieją ręce albo pojawia się katar, kichanie czy chrypka lub duszność niewiadomego pochodzenia, gdy wchodzimy do gabinetu. To wszystko związane jest z tym, że z lateksu, z którego produkowane są rękawiczki (zazwyczaj dodatkowo talkowane), unoszą się alergizujące cząsteczki, które dostają się do dróg oddechowych – tłumaczy w wywiadzie dla portalu Dentowizja.pl prof. dr hab. n. med. Krzysztof Buczyłko (alergolog, Centrum Alergologii w Łodzi).
W takich przypadkach odczyn skórny na lateks może przybrać postać rumienia, pokrzywki, czy obrzęku.

Zdaniem hab. n. med. Krzysztofa Buczyłko kandydaci na kierunki medyczne powinni być badani w kierunku skłonności do tego typu alergii, a nie są. Co ciekawe – skłonności do niej można odkryć, jeśli dana osoba… nie lubi owoców południowych (bananów, mandarynek, fig). Osoby te mogą cierpieć na tzw. „zespół lateks-owoce”. Co więcej – dobrze jest wziąć też pod uwagę pomidory (zwłaszcza małe) i ziemniaki, które pochodzą z Peru, gdyż rosną one w sąsiedztwie drzew lateksowych. Stąd – zdarza się, że kobiety, które obierają ziemniaki na obiad, mogą mieć podrażnione dłonie – to klasyczny, wczesny objaw zespołu lateksowo-owocowo-ziemniaczanego.
Jeżeli mamy do czynienia z takim schorzeniem – jedynym wyjściem jest zamiana rękawiczek lateksowych na wyprodukowane z innego tworzywa (np. polichlorku winylu) czy innego materiału.

Zwykle, jeśli osoba dotknięta uczuleniem na lateks nie miała w rodzinie przypadków alergii (czyli skazy atopowej), nie miała alergii na pokarmy, o których mówiliśmy, nie jest astmatykiem i alergikiem, to nie ma niebezpieczeństwa z tytułu kontaktu z rękawiczkami lateksowymi (poza pewnymi niedogodnościami).

Jednak uczulenie na lateks może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego (co miało miejsce podczas testów w jednym z instytutów). Niekiedy ignorowanie wczesnych objawów alergii tego typu (uczucie skróconego oddechu, kichanie, katar, zatykanie nosa, swędzenie oczu, skóry –  to komunikaty wysyłane przez nasz organizm: „uważaj, dotykasz czegoś niebezpiecznego"). Jeśli je zlekceważymy lub zablokujemy tabletką antyhistaminową – w/w objawy mogą się nasilić i w konsekwencji doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
 

BZ

Źródło: Dentowizja.pl


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji