Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Alergia na lateks u asystentek i higienistek stomatologicznych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Alergia na lateks u asystentek i higienistek stomatologicznych

Alergia na lateks u asystentek i higienistek stomatologicznych

Według badania przeprowadzonego przez Okręgową Izbę Lekarską w Rzeszowie, alergia na lateks może dotyczyć nawet ponad 18% pracowników stomatologii. Są wśród nich również asystentki i higienistki stomatologiczne. Warto więc znać objawy alergii na lateks oraz metody ich łagodzenia.

Guma naturalna – zwana potocznie lateksem – to roztwór kauczuku. Jest on dodawany do wielu produktów w przemyśle gumowym (opony czy uszczelki), ale lateks można znaleźć także w przedmiotach codziennego użytku, takich jak elementy odzieży, smoczki oraz gryzaki dla dzieci czy jednorazowe rękawiczki. Te ostatnie są niezbędnym akcesorium w pracy służb ochrony zdrowia, w tym asystentek oraz higienistek stomatologicznych. Niestety, lateks jest substancją silnie alergizującą – badanie przeprowadzone przez OIL w Rzeszowie wykazało, że uczulenie na lateks dotyczy około 18% pracowników stomatologii. Im dłuższy staż pracy, tym ryzyko wystąpienia objawów alergii jest wyższe. Co ciekawe, alergia na lateks częściej występuje u osób z alergią na inne substancje, np. pyłki roślin lub kurz.

Alergia na lateks – objawy

Objawy uczulenia na lateks mogą pojawić się bezpośrednio po kontakcie z wyrobami zawierającymi tą substancję lub – w przypadku osób, u których kontakt z lateksem jest częsty i długotrwały – dopiero po jakimś czasie. Symptomy alergii początkowo są niewielkie i nie utrudniają codziennej aktywności. Zalicza się do m.in. pokrzywka (czyli swędząca, czerwona wysypka skórna, znikająca samoistnie), zaczerwienienie i łzawienie oczu, katar, rzadziej obrzęki twarzy i języka czy duszności. Wraz ze wzrostem częstotliwości kontaktu z lateksem, objawy mogą stawać się coraz bardziej nasilone.

Jak zdiagnozować i leczyć alergię na lateks u asysty?

Jeśli po kontakcie np. z rękawiczkami lateksowymi asystentka lub higienistka stomatologiczna zauważy u siebie któryś z objawów, wskazane jest przeprowadzenie punktowych testów skórnych z wykorzystaniem roztworów zawierających alergeny lateksu, badania serologicznego krwi, skórnych testów płatkowych bądź prób prowokacyjnych. Jednoznaczna diagnoza pozwala na wykluczenie innych schorzeń oraz podjęcie działań umożliwiających normalne wykonywanie obowiązków zawodowych.

Najskuteczniejszą metodą leczenia alergii na lateks jest unikanie kontaktu z alergenem. W przypadku zespołu stomatologicznego wystarczy zazwyczaj zmiana używanych podczas codziennej pracy rękawiczek – na rynku dostępnych jest już wiele środków ochrony osobistej, które nie zawierają w swoim składzie tej substancji, a wykazują się przy tym takimi samymi właściwościami ochronnymi. Należy również pamiętać o żywności, która wchodzi w reakcje krzyżowe z lateksem. Są to przede wszystkim owoce kiwi, banany, awokado, brzoskwinie, melony oraz figi.

Alergia stomatologiczna, zapalenie jamy ustnej i dziąseł oraz alergia na nikiel – o związkach alergologii ze stomatologią mówi alergolog prof. Krzysztof Buczyłko.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

rękawiczki dla dentysty
Rękawiczki dla lekarza dentysty – jakie? Lekarz

Stosowanie jednorazowych rękawiczek w gabinecie stomatologicznym to konieczność – zarówno ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, jak i lekarza. Na rynku znaleźć można jednak kilka rodzajów rękawiczek jednorazowych. Jak wybrać te najlepsze?Pierwszą, n...

zapobieganie zakażeniom - Dentonet.pl
Ryzyko zakażeń pod kontrolą - porady dla asystentek stomatologicznych Asysta

Amerykańskie służby przypomniały dentystom, asystentkom i higienistkom stomatologicznym pięć zasad, których przestrzeganie znacznie zmniejsza ryzyko zakażeń w gabinecie.Pracownicy gabinetów stomatologicznych oraz leczeni w nich pacjenci są narażeni n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
antyalergiczna pasta do zębów - Dentonet.pl
Antyalergiczna pasta do zębów - wynalazek ze Stanów Zjednoczonych Asysta

Prof. William Reisacher, dyrektor kliniki alergologii w New York-Presbyterian Hospital, niedawno zakończył prace nad antyalergiczną pastą do zębów.W badaniu wzięli udział dorośli ochotnicy, u których zdiagnozowano alergię m.in. na sierść, kurz oraz p...

wirus HCV - Dentonet.pl
Wirus HCV – zagrożenie w pracy asystentek i higienistek Asysta

Jednym z głównych zagrożeń w pracy asysty stomatologicznej jest możliwość kontaktu z osobami borykającymi się z chorobami zakaźnymi, w tym z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Praca z takimi pacjentami wymaga od zespołu stomatologicznego zachowania...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres