Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Agresywna paradontoza

Publikacja:
Agresywna paradontoza

Agresywna paradontoza

Znamy wiele typów zapaleń dziąseł i przyzębia. Jednym z nich jest agresywne paradontoza – rzadka, trudna do wyleczenia choroba, występująca u około 10% populacji. Ta postać zapalenia przyzębia charakteryzuje się wyjątkowo dynamicznym przebiegiem i często rozwija się w utajeniu nie dając żadnych charakterystycznych objawów, takich jak opuchlizna dziąseł czy krwawienie.

Na agresywne zapalenie przyzębia zapadają najczęściej ludzie bardzo młodzi, wchodzący w okres dojrzewania oraz osoby poniżej 30 roku życia. Choroba w szybkim tempie doprowadza do utraty przyczepu łącznotkankowego, co w konsekwencji może prowadzić do rozchwiania i wczesnej utraty uzębienia. Symptomem, który najczęściej zwraca uwagę pacjentów, jest narastająca ruchomość zębów, zanik dziąsła oraz odsłanianie się korzeni.

Nie do końca wiadomo, jakie czynniki powodują tak błyskawiczne i destrukcyjne zmiany. Agresywne zapalenie przyzębia występuje przy stosunkowo dobrej higienie jamy ustnej, niewielkiej ilości płytki nazębnej i dobrym stanie zdrowia pacjenta. W praktyce oznacza to, że pacjent może prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, regularnie odwiedzać dentystę, a mimo to mieć poważne problemy z przyzębiem.

Zdaniem większości stomatologów, ten specyficzny rodzaj zapalenia jest wywołany przez czynnik genetyczny. Hipotezę tę potwierdzają wyniki badań, które dokumentują rodzinne występowanie schorzenia, z reguły dziedziczone w linii żeńskiej (na agresywne zapalenie przyzębia statystycznie częściej zapadają córki niż synowie matek dotkniętych tą chorobą). Według innych badaczy, agresywna paradontoza może być skutkiem nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu na czynnik infekcyjny. Ponieważ jednak choroba występuje rzadko, wyniki badań nie do końca są miarodajne.

Jak już stwierdziliśmy, agresywna paradontoza ma bardzo szybki i gwałtowny przebieg – w krótkim czasie dochodzi do znacznej utraty struktur przyzębia, przy czym stopień nasilenia objawów klinicznych nie jest skorelowany z ilością osadów bakteryjnych. W trakcie badania wewnątrzustnego stomatolog stwierdza utratę przyczepu łącznotkankowego, głębokie kieszonki przyzębne lub recesje dziąsła, rozchwianie i przemieszczenia zębów, zwiększone wydzielanie płynu dziąsłowego. Natomiast w badaniu rentgenowskim, na zdjęciach pantomograficznych i zębowych, często można zaobserwować ubytki pionowe kości, sięgające nawet do wierzchołków korzeni zęba.

Agresywne zapalenie przyzębia wymaga natychmiastowego, intensywnego i najczęściej kompleksowego leczenia. Pacjent jak najszybciej musi trafić pod opiekę periodontologa, który oceni stopień zaawansowania choroby i wdroży odpowiednią terapię, często w ścisłej współpracy z lekarzami innych specjalności: stomatologiem ogólnym, chirurgiem, endodontą, a nawet ortodontą.

Wyniki leczenia uzależnione są od prawidłowego, wczesnego rozpoznania, stanu przyzębia w momencie diagnozy oraz zdyscyplinowania pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej. Aby zatrzymać postęp choroby i zapobiec jej nawrotom, stomatolog wykonuje skaling nad- i poddziąsłowy wraz z wygładzeniem powierzchni korzeni. Niekiedy zaleca także ogólną i mejscową antybiotykoterapię, korektę zgryzu lub leczenie kanałowe zębów zagrożonych wystąpieniem zmian typu endo-perio.

Bywa jednak, że ze względu na rozległą destrukcję tkanki kostnej oraz przemieszczenia zębów te wszystkie działania okazują się niewystarczające. W takim przypadku jedyną szansą, aby pomóc pacjentowi, są zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia22
Paradontoza zwiększa ryzyko demencji wśród seniorów Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Malmö wynika, że paradontoza jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia u seniorów demencji – czytamy na stronie internetowej uczelni. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Malmö przez sześć la...

mozg
Paradontoza "postarza" mózg zmieniając objętość hipokampu Lekarz

Naukowcy z Japonii odkryli, że objętość hipokampu uległa zmniejszeniu u osób chorujących na paradontozę. Na tej podstawie autorzy wysnuli wniosek, że prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej przekłada się na pracę ludzkiego mózgu. Według badań japońskich...

nadwaga
General Dentistry: paradontoza ma związek z nadwagą Lekarz

Według informacji opublikowanych w piśmie "General Dentistry", istnieją związki między nadwagą i otyłością a paradontozą. Osoby z nadmiarem kilogramów są bardziej narażone na zachorowanie. Badanie dotyczące związków nadwagi z paradontozą przeprowadz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
paradontoza
70% Polaków z paradontozą, nie tylko w podeszłym wieku Asysta

Na paradontozę choruje blisko 70% Polaków, nie tylko w podeszłym wieku. Tymczasem w większości innych krajów rozwiniętych odsetek ten jest nawet sześciokrotnie niższy. Nieleczona paradontoza może prowadzić do utraty zębów, zwiększa także ryzyko wystą...