Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Afty

Publikacja:

Afty

Afty są to wykwity zapalne plamogrudkowe, dobrze odgraniczone od otoczenia, pojedyncze lub mnogie, białożółte lub szarożółte, okrągłe lub owalne, wielkości ziarna grochu, rzadko większe. Wyróżnia się następujące postacie aft:

– afty mniejsze, czyli afty przewlekle nawrotowe,

– afty duże

Etiologia aft przewlekle nawrotowych nie jest do końca znana. Wiadomo natomiast, że urazy mechaniczne np.: ukłucie szczoteczką do zębów, zabiegi stomatologiczne mogą bezpośrednio wyzwalać pojawienie się aft. Wspomina się również o roli czynnika alergicznego oraz immunologicznego w rozwoju tych aft. Ostatnio mówi się, że osoby żujące tytoń cierpią 2 razy rzadziej na afty nawrotowe.

Afty przewlekle nawrotowe spotyka się głównie u dorosłych. Jeden rzut ogranicza się do 1-4 wykwitów. Towarzyszyć im może bolesny odczyn ze strony węzłów chłonnych. Jeden rzut trwa 4-8 dni, przy czym ból ustępuje stopniowo w ciągu tych dni. Choroba zwykle trwa latami, a wyleczenie następuje niekiedy samoistnie. Afty tego rodzaju umiejscawiają się na brzegach i końcu języka, na wargach, nigdy na podniebieniu twardym i dziąsłach.

W aftach dużych opisanych przez Suttona etiologia również jest nieznana. Rozważa się jedynie niektóre możliwe czynniki tj.: niedobór żelaza, kwasu foliowego, wit. B12, zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne. Objawy charakteryzują się tworzeniem w błonie śluzowej jamy ustnej rozległych i często głębokich owrzdzeń, po wygojeniu których zostają ściągające blizny. Rzut obejmuje 1-2 wykwity i trwa 3-4 a nawet więcej tygodni.

Leczenie:

Leczenie aft mniejszych polega na doraźnym zmniejszeniu bolesności i przyśpieszeniu nabłonkowania, przez stosowanie przyżegań roztworem azotanu srebra. Do przyśpieszenie nabłonkowania wykorzystuje się takie preparaty jak: Solcoseryl, Chamosoldont żel, Sachol, Carident. Rzadziej występujące aftozy o cięższym przebiegu wymagają antybiotykoterapii.

Źródło: Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. pod. red. Z. Jańczuka, J. Banach PZWL, 1998


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Angelini artykul
Afty – nawracający problem Pacjent

Afty to bolesne owrzodzenia jamy ustnej w postaci niewielkich, okrągłych i bolesnych zmian. Niestety, ale jest to jeden z tych problemów, który „lubi” nawracać. Jeśli borykasz się z nimi częściej niż raz w roku, jest to już problem aft nawracających....

afty
Afty – jakie mogą być przyczyny ich powstawania? Asysta

Zmiany o charakterze nadżerek lub owrzodzeń występujące w obrębie jamy ustnej, przede wszystkim na błonach śluzowych policzków, języka, w okolicy podjęzykowej lub na podniebieniu – nie mają jednoznacznie określonych przyczyn, choć istnieje kilka czyn...