Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Adam Niedzielski będzie nowym ministrem zdrowia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Adam Niedzielski będzie nowym ministrem zdrowia

Adam Niedzielski będzie nowym ministrem zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił opinii publicznej kandydatury ministrów odpowiedzialnych za służbę zdrowia i politykę zagraniczną. Na czele ministerstwa zdrowia stanie Adam Niedzielski – prezes NFZ-u, natomiast nowym szefem dyplomacji zostanie Zbigniew Rau – przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Zastąpią oni dotychczasowych szefów resortów, którzy złożyli rezygnacje.

W związku ze złożoną 19 sierpnia rezygnacją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz 20 sierpnia – ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicz, a nastąpi zmiana na czele obu resortów. Premier Mateusz Morawiecki podziękował dotychczasowym ministrom za wspólną pracę i przedstawił kandydatury nowych ministrów.

Szef rządu podkreślił, że dzięki zaangażowaniu i decyzyjności ministra Łukasza Szumowskiego Polska dużo lepiej przeszła przez epidemię koronawirusa niż inne kraje europejskie. – Minister Łukasz Szumowski cieszy się dużym zaufaniem, chyba największym w ostatnich 30 latach. Polacy wiedzą jak ocenić jego pracę. Służba zdrowia stoi na wysokim fundamencie, a minister Szumowski zbudował dobry fundament na przyszłość – powiedział premier.

Na czele Ministerstwa Zdrowia stanie Adam Niedzielski – obecny prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ekonomistą i menedżerem specjalizującym się w zarządzaniu finansami oraz zarządzaniu strategicznym. Pracował w polskich instytucjach rządowych oraz jako pracownik naukowy. W latach 2016–2018 był dyrektorem generalnym ministerstwa finansów, członkiem rady nadzorczej spółki Aplikacje Krytyczne oraz członkiem rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak zapewnił szef rządu, resort zdrowia został bardzo dobrze przygotowany przez ministra Łukasza Szumowskiego na drugą falę koronawirusa. Opracowane procedury i nowe propozycje będzie wdrażał jego następca. – Jestem przekonany, że Adam Niedzielski, doskonale poradzi sobie z tymi bardzo trudnymi problemami. Potrafi rozmawiać z bardzo różnymi środowiskami medycznymi i jestem pewien, że to właściwy kandydat na to miejsce – powiedział premier.

Nowy minister zdrowia jest osobą bardzo zaangażowaną walkę z pandemią, nie potrzebuje czasu na zapoznanie się z aktualną sytuacją, zna słabe i mocne strony systemu, może zacząć działać. Panie Prezesie Niedzielski, życzę sukcesów i deklaruję merytoryczne wsparcie – napisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, immunolog.  

Minister Niedzielski będzie najprawdopodobniej realizował wytyczne partii, czyli będzie wzmacniał ręczne sterowanie ochroną zdrowia. Tak samo jak scentralizował Narodowy Fundusz Zdrowia. W mojej ocenie to nie pomoże – powiedział portalowi money.pl przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

Od nowego kierownictwa ministerstwa zdrowia oczekujemy nie tylko pilnego przedstawienia strategii walki z COVID-19, ale przede wszystkim strategii, jak najszybszego wdrożenia takiego modelu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w którym koronawirus nie będzie przesłaniał innych, często dramatycznych problemów medycznych. One istnieją i odłożone w czasie dadzą o sobie znać ze zdwojoną mocą. Stany nagłe, choroby przewlekłe – kardiologiczne, onkologiczne, problemy psychiatryczne, zwłaszcza dzieci i młodzieży nie zaczekają, aż poradzimy sobie z pandemią. Potrzebne są szybkie i mądre decyzje. Czekają na nie nie tylko lekarze, a przede wszystkim pacjenci. Jako środowisko lekarskie deklarujemy, że jesteśmy otwarci na dialog ze wszystkimi, którzy decydują o kształcie polskiego systemu ochrony zdrowia, a wśród nich z nowym ministrem zdrowia – napisał prezes NRL prof. Andrzej Matyja.

– Sytuacja nie jest prosta. Gabinety muszą ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a przecież doskonale wiemy jaki olbrzymi problem mamy w naszym kraju, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dzieci. Jakie będą skutki zdrowotne tej pandemii? Nie ma profilaktyki, nie ma planowego leczenia – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej.

Oprac. AF, źródła: premier.gov.pl, Money.pl, Twitter, NIL

Fot. NFZ

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Prezydium NIL na spotkaniu z nowym ministrem zdrowia Lekarz

30 września 2020 r. w ministerstwie zdrowia odbyło się spotkanie prezesa i wiceprezesów Naczelnej Rady Lekarskiej z ministrem Adamem Niedzielskim. Podczas spotkania poruszono również tematy dotyczące sytuacji w publicznej stomatologii. Otwierając sp...

zajęcia hybrydowe - Dentonet.pl
WUM, GUMED: zajęcia hybrydowe w nowym roku akademickim Lekarz

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Gdański Uniwersytet Medyczny poinformowały, że w nowym roku akademickim zajęcia da studentów – również stomatologii – odbywać się będą w trybie hybrydowym. Część z nich przeprowadzana będzie stacjonarnie, a część - t...

UMED Łódź - Dentonet.pl
UMED Łódź: 40% zajęć w nowym roku akademickim zdalnie Lekarz

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Radzisław Kordek poinformował, że w roku akademickim 2020/2021 zostanie utrzymany przepis pozwalający na zrealizowanie 40% programu nauczania zdalnie. Na uczelniach wyższych, również medycznych, trwają przygoto...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Adam Niedzielski - Dentonet.pl
"Chcemy być partnerem". NRL rozmawia z ministrem zdrowia Lekarz

– Nie chcielibyśmy być petentem, a partnerem w podejmowaniu decyzji dla dobra wszystkich, tak aby nie były one wynikiem teoretycznych przemyśleń, ale zawierały głos praktyków – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, rozpoczynając...

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Adam Niedzielski oficjalnie objął resort zdrowia Lekarz

Prezydent Andrzej Duda 26 sierpnia powołał na urząd ministra zdrowia dr. nauk ekonomicznych Adama Niedzielskiego. Wręczenia powołania odbyło się w Pałacu Prezydenckim. – Chciałbym podziękować odchodzącym ministrom – profesorowi Szumowskiemu i profes...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres