Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

ADA do WHO: stomatologia to kluczowy dział służby zdrowia!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
ADA do WHO: stomatologia to kluczowy dział służby zdrowia!

ADA do WHO: stomatologia to kluczowy dział służby zdrowia!

W komunikacie prasowym opublikowanym 12 sierpnia władze Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) stwierdziły, że zdecydowanie nie zgadzają się z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby w niektórych sytuacjach – z powodu pandemii COVID-19 – opóźnić lub odroczyć w czasie wykonywanie tzw. rutynowych zabiegów stomatologicznych.

Zdrowie jamy ustnej jest integralną częścią ogólnego stanu zdrowia pacjenta. A stomatologia jest kluczowym działem służby zdrowia – powiedział prezydent Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego, dr Chad P. Gehani. – Stomatologia jest niezbędnym działem służby zdrowia ze względu na jej rolę w ocenie, diagnozowaniu, zapobieganiu oraz leczeniu chorób jamy ustnej, które mogą mieć wpływ na ogólny stan zdrowia – dodał.

W marcu, kiedy w Stanach Zjednoczonych nastąpił szybki wzrost liczby przypadków zachorowań na COVID-19, ADA wezwała lekarzy dentystów do odroczenia zabiegów z zakresu zdrowia jamy ustnej – poza nagłymi przypadkami, które wymagają pilnej interwencji medycznej. Celem takiej decyzji była potrzeba lepszego poznania mechanizmów choroby, a także ocena jej wpływu na pacjentów, na dentystów oraz na inne osoby.

Zarówno ADA, jak i amerykańskie Centra ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydały wówczas tymczasowe rekomendacje dla dentystów związane z COVID-19. Wytyczne ADA wymagają stosowania środków ochrony osobistej (ŚOI) – masek, gogli i przyłbic na twarz – zapewniających najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Aby ograniczyć generowanie i rozprzestrzenianie się aerozoli, tymczasowe wytyczne ADA wymagają również stosowania – gdy tylko jest to możliwe – koferdamu i efektywnych, szybkich ssaków, a także używania ręcznych narzędzi do skalingu, zamiast skalingu ultradźwiękowego.

Dr Gehani podsumował: – W ciągu ostatnich kilku miesięcy miliony pacjentów z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa poddały się leczeniu u swoich dentystów, korzystając z pełnego zakresu usług dentystycznych. Przy zapewnieniu odpowiednich środków ochrony osobistej opieka dentystyczna powinna być nadal świadczona podczas globalnych pandemii lub innych katastrof.  

– Sytuacja nie jest prosta. Gabinety muszą ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a przecież doskonale wiemy jaki olbrzymi problem mamy w naszym kraju, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dzieci. Jakie będą skutki zdrowotne tej pandemii? Nie ma profilaktyki, nie ma planowego leczenia – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej.

T.H., źródło: www.dental-tribune.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

niezbędne dla zdrowia - Dentonet.pl
Niezbędne dla zdrowia - akcja społeczne NIL i RPP Lekarz

Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Praw Pacjenta przedstawiają 10 najważniejszych zasad, jak zadbać o zdrowie własne i bliskich. Inicjatywa NIL i RPP ma przypominać i propagować podstawowe zasady zdrowego trybu życia. Ogólnie dobry stan zdrowia zwięks...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Skutki pandemii dla zdrowia stomatologicznego dzieci Lekarz

- Sytuacja nie jest prosta. Gabinety muszą ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a przecież doskonale wiemy, jaki olbrzymi problem mamy w naszym kraju jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dzieci. Jakie będą skutki zdrowotne tej pandemii? Nie ma pr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentyści UK - Dentonet.pl
UK: Dentyści NHS delegowani, by wspierać służbę zdrowia Lekarz

W związku z tym, że w Wielkiej Brytanii zawieszono wykonywanie zabiegów stomatologicznych, które nie wymagają pilnej interwencji, cała armia dentystów mających kontrakt z NHS może zostać przeniesiona, by wspierać służbę zdrowia obciążoną pandemią COV...

kontrakt z NFZ - Dentonet.pl
Koronawirus a kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia Lekarz

Do samorządu lekarskiego docierają sygnały, że lekarzy i lekarzy dentystów z całej Polski współpracujących z NFZ-em próbuje się odwodzić od możliwości ograniczenia lub czasowego zawieszenia przyjęć w związku z epidemią koronawirusa. Przypomnijmy – 1...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres