Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Co pomaga na nieświeży oddech?

Publikacja:
Co pomaga na nieświeży oddech?

Co pomaga na nieświeży oddech?

Przykry zapach z ust może być przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny, a dodatkowo – utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne relacje towarzyskie czy zawodowe. Choć niekiedy nieświeży oddech bywa spowodowany chorobami ogólnoustrojowymi, to jednak zdecydowanie częściej to efekt niewłaściwej higieny jamy ustnej. Oto 5 sposobów na pozbycie się tego problemu.

Co pomaga na nieświeży oddech? Oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej!

Szczotkowanie zębów po każdym posiłku (a co najmniej dwa razy dziennie), stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust to podstawa higieny jamy ustnej. Niestety, choć wydawać się to może oczywiste, to jednak wielu Polaków nadal pozostaje z higieną na bakier – według informacji TVP Info, aż 800 tys. naszych rodaków nie ma i nigdy nie miało własnej szczoteczki do zębów! Tymczasem higiena jamy ustnej to najważniejszy oręż w walce o świeży oddech – pomaga usuwać resztki pożywienia, osad powstający na języku, a także uniemożliwia rozwój szkodliwych bakterii. Wprowadzenie tych zasad w życie może przynieść naprawdę zdumiewające rezultaty.

Na nieświeży oddech pomaga leczenie chorób jamy ustnej

To kolejna oczywistość, ale tylko w teorii, bo w praktyce większość Polaków unika dentysty jak ognia, odwiedzając gabinet tylko wtedy, gdy zęby zaczynają boleć. Tymczasem nieświeży oddech może być skutkiem rozwijających się w jamie ustnej chorób: próchnicy, parodontozy, zapalenia dziąseł, a także nieusuniętego kamienia nazębnego lub źle dopasowanej protezy. Stomatolog, po szczegółowych badaniach, będzie mógł wdrożyć odpowiednie metody leczenia.

Co pomaga na nieświeży oddech? Przywrócenie zdrowia

Jeśli we właściwy sposób dbasz o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzasz dentystę, a mimo to masz problemy z nieświeżym oddechem, warto poszukać ogólnoustrojowych przyczyn takiego stanu rzeczy. Bywa on spowodowany problemami laryngologicznymi (częste anginy, zapalenie zatok, alergiczny nieżyt nosa), zaburzeniami w pracy ślinianek lub chorobami przewodu pokarmowego, np. wrzodów żołądkowych, grzybicą przewodu pokarmowego lub zapaleniem błony śluzowej żołądka.

Polecamy nasz artykuł o Zdrowe dziąsła – zdrowy organizm!

Na nieświeży oddech pomaga żucie bezcukrowej gumy

Doraźnym i stosunkowo krótkotrwałym sposobem na zamaskowanie nieprzyjemnego oddechu jest żucie bezcukrowej gumy albo ssanie odświeżających, ziołowych cukierków, zawierających np. wyciągi z mięty, eukaliptusa czy natki pietruszki. Warto zawsze mieć je w kieszeni lub torebce i sięgać w kryzysowych momentach. Uwaga – wiele tego typu produktów niestety zawiera w swoim składzie cukry. Należy więc dokładnie czytać informacje zawarte na opakowaniu.

Co pomaga na nieświeży oddech? Dieta!

Nieświeży oddech bywa również efektem niewłaściwej diety. W pierwszej kolejności z jadłospisu warto wyeliminować pełne olejków eterycznych o silnym aromacie czosnek i cebulę. Dozwolone są za to wszelkie twarde owoce i warzywa: jabłka, marchewka, papryka, zielony ogórek czy kalafior. Po pierwsze zawierają one mnóstwo bezcennych dla zdrowia witamin i mikroelementów, a po drugie – ich chrupanie stymuluje produkcję śliny i oczyszcza zęby z pozostałości pokarmów. Nieprzyjemny oddech pomaga też zwalczyć natka pietruszki, cynamon oraz imbir.

Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele, ale w 90 % powodem jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jak uniknąć halitozy – podpowiadają dentyści i pacjenci.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dzieci2
Wiewiórka Julia bezpłatnie pomaga dzieciom z Ukrainy Lekarz

Fundacja Wiewiórki Julii - razem z pracownikami klinik Villa Nova Dental Clinic oraz Elektoralna Dental Clinic - od marca br. bezpłatnie leczy dzieci z Ukrainy. Pomocą stomatologiczną objęte są dzieci do 16. roku życia, które uciekły z Ukrainy przed...

sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja pomaga w pracach nad antybiotykami Lekarz

Zespół prof. Ewy Szczurek z Uniwersytetu Warszawskiego z pomocą sztucznej inteligencji opracował nowe peptydy o obiecującym działaniu przeciwbakteryjnym. W trakcie prac badacze wykorzystali własne, nowatorskie rozwiązania z obszaru SI. Na łamach pis...

oralB artykul Dentonet v1 2
Szczoteczka elektryczna – jak pomaga dbać o zdrowie dziąseł? Pacjent

Zdrowa jama ustna to nie tylko zdrowe zęby, ale także zdrowe dziąsła. Warto pamiętać, że gromadzące się wzdłuż linii dziąseł złogi płytki i kamienia nazębnego – nieusunięte podczas codziennej higieny – mogą powodować stany zapalne dziąseł, które w za...