Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

5 sposobów na mocne szkliwo

Brak komentarzy | Publikacja:
5 sposobów na mocne szkliwo

5 sposobów na mocne szkliwo

Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Zbudowana jest przede wszystkim ze związków nieorganicznych, które zapewniają jej twardość i wytrzymałość. Mimo to, szkliwo jest nieustannie narażone na ścieranie, uszkodzenia oraz pęknięcia. Przedstawiamy 5 prostych sposobów na zdrowe i mocne szkliwo.

Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie, zbudowana w 96-98% ze związków nieorganicznych oraz 2-4% ze związków organicznych i wody. Jest ono swoistą tarczą ochronną dla zębów: zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem bakterii, czynnikami chemicznymi i termicznymi, a także zapobiega uszkodzeniom zębów podczas mówienia czy jedzenia. Stopniowe ścieranie się szkliwa jest procesem naturalnym, związanym ze starzeniem się organizmu. Niestety, u wielu pacjentów do starcia szkliwa dochodzi przedwcześnie, w związku z czym zęby stają się narażone na choroby i uszkodzenia. Warto więc poznać i zastosować proste sposoby na zdrowe, mocne szkliwo.

1. Regularnie myj zęby

Choć może się to wydawać prozaiczne, to właśnie regularna higiena jamy ustnej z wykorzystaniem past do zębów, płynów do płukania ust oraz nici dentystycznych zawierających fluor jest najlepszym sposobem na mocne, zdrowe szkliwo. Dzięki fluorowi, szkliwo staje się bardziej odporne na działanie kwasów, będących efektem metabolizmu bakterii bytujących w jamie ustnej. Dodatkowo, substancja ta przyspiesza wzrost nowych kryształków szkliwa, co pozytywnie wpływa na jego remineralizację.

2. Mocne szkliwo nie lubi twardych szczoteczek

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na stan szkliwa bardzo niekorzystnie działa używanie źle dobranych produktów do higieny jamy ustnej. Zarówno pasty wybielające o wysokim współczynniku ścieralności (czyli dużej ilości ścierających mikrogranulek) oraz szczoteczki do zębów o twardym włosiu mogą spowodować uszkodzenia szkliwa. W mycie zębów lepiej nie wkładać też zbyt dużo siły – czynność ta nie może przypominać szorowania podłogi!

3. Odwiedzaj dentystę

Profilaktyczne wizyty u stomatologa co najmniej dwa razy do roku to kluczowy element dbania o zdrowe zęby, w tym mocne szkliwo. Lekarz może wówczas szybko reagować na pojawiające się ubytki próchnicowe, a także zaproponować profesjonalne zabiegi chroniące zęby przed próchnicą oraz wzmacniające szkliwo. Jednym z nich jest np. fluoryzacja z wykorzystaniem specjalnych lakierów, zawierających w swoim składzie fluor o ściśle określonym stężeniu.

4. Unikaj kwaśnych produktów spożywczych

Badania naukowe jednoznacznie udowodniły, że negatywny wpływ na twardość szkliwa mają kwasy zawarte w kolorowych gazowanych napojach, sokach z kwaśnych owoców oraz niektórych produktach spożywczych. O ile barwione napoje warto zupełnie wyłączyć z diety, o tyle soki owocowe czy kwaszone warzywa mają w swoim składzie mnóstwo witamin, więc należy je spożywać, ale z zachowaniem jednej zasady: zęby można umyć dopiero po około 30 minutach. Kwasy zawarte w tego typu produktach zmiękczają szkliwo, więc wyszczotkowanie zębów od razu po posiłku mogłoby doprowadzić do jego poważnych uszkodzeń.

5. Włącz do diety wapń i witaminę D

Tak jak jedne produkty mogą niszczyć szkliwo, tak inne je wzmacniają. By ułatwić reminalizację szkliwa, do diety należy włączyć żywność bogatą w wapń (mleko i jego przetwory, jogurty, żółty ser, orzechy, sardynki) oraz witaminę D (masło, tłuste ryby, jajka). Syntezie witaminy D sprzyja również ekspozycja na promienie słoneczne.

Uskrzydlają, pobudzają organizm i dodają wigoru, ale czy nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie? Amerykańscy uczeni dowiedli, że kwasy zwarte w energy drinkach rozmiękczają szkliwo zębów. Dentyści zalecają, aby ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z picia tego typu napojów.

AF
Fot. ambroochizafer, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

kwaśne napoje - Dentonet.pl
McGill University: kwaśne napoje niekorzystnie wpływają na szkliwo Asysta

Naukowcy z McGill University w Kanadzie kolejnym badaniem potwierdzili, że kwaśne napoje – w tym soki owocowe – niekorzystnie wpływają na stan szkliwa, a ich spożywanie może być jedną z przyczyn kwasowej erozji szkliwa.W badaniu podkreślono, że niewi...

szkliwo - Dentonet.pl
Chińscy naukowcy opracowali żel remineralizujący szkliwo Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen opracowali specjalny żel zawierający skupiska wapnia i fosforanów, który pozwala w naturalny sposób regenerować szkliwo.Grupa badaczy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen opracowała inno...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji