Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„5 porcji warzyw, owoców lub soku”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„5 porcji warzyw, owoców lub soku”

„5 porcji warzyw, owoców lub soku”

W mijającym roku szkolnym 2011/2012 realizowany był program edukacyjny „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, którego celem była edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Kampania skierowana głównie do dzieci z klas I-III szkół podstawowych oraz szkół specjalnych, obejmowała swoim zasięgiem również nauczycieli, rodziców, lekarzy oraz społeczności lokalne.

Udział w programie zadeklarowała co czwarta szkoła w Polsce. Dzięki temu ok. 300 000 dzieci wraz ze swoimi rodzicami mogło dowiedzieć się o rekomendacji spożywania codziennie co najmniej 400 gram owoców i warzyw (w tym jednej szklanki soku), wedle zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia – WHO.

Na potrzeby programu powstało wiele materiałów dydaktycznych dla szkół i przychodni lekarskich, dedykowana strona internetowa www.5porcjiwszkole.pl oraz film edukacyjny „Sok czyli owoc w płynie”.

Efektywność działań zmierzona została na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród uczniów na początku i na końcu programu. Świadomość dzieci w kwestii zasad zdrowego żywienia, poruszanych w trakcie kampanii, zwiększyła się średnio o 13 % w porównaniu do wiedzy sprzed udziału w programie.

Co więcej, wyniki pokazały, że dzieci bardzo lubią jeść owoce i warzywa oraz pić soki (91% ankietowanych) i doskonale zdają sobie sprawę, że produkty te są źródłem naturalnych witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka (86% ankietowanych).

Zasadę spożywania 5 porcji zna już 70% dzieci w wieku 6-10 lat, potrafią wskazać czym jest jedna porcja a także czym można ją zastąpić. Niestety, wciąż niewiele ponad 40% dzieci otrzymuje warzywa, owoce lub soki na śniadanie czy do szkoły.

– Prawidłowa i zbilansowana dieta jest niezwykle ważna aby organizm poprawnie się rozwijał nie tylko fizycznie ale i psychicznie stąd tak ważne jest aby kształtować nawyki żywieniowe od najmłodszych lat – mówi Barbara Groele, technolog żywności i żywienia człowieka.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

5 porcji - Dentonet.pl
Kolejna odsłona kampanii "5 porcji warzyw, owoców lub soku" Asysta

Już po raz VII Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) realizuje program „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, który ma na celu edukację społeczeństwa na temat zasad zbilansowanej diety, a także kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniow...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres