Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

5 mało znanych faktów o fluorze – warto je wszystkie poznać!

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
5 mało znanych faktów o fluorze – warto je wszystkie poznać!

5 mało znanych faktów o fluorze – warto je wszystkie poznać!

Większość z nas wie, że fluor to jeden z najważniejszych składników past do zębów. Wzmacnia on szkliwo i chroni zęby przed szkodliwym działaniem bakterii wywołujących próchnicę. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że fluor jest również składnikiem leków psychotropowych, dodaje się go do trutek na szczury, a w dużym stężeniu może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Oto 5 ciekawostek o fluorze.

1. Kobiety w ciąży nie powinny używać past o dużym stężeniu fluoru

Na początek przypomnienie – higiena jamy ustnej w ciąży jest bardzo istotna, gdyż próchnica u kobiet ciężarnych ma niekorzystny wpływ na rozwój płodu, przebieg ciąży oraz porodu. Panie oczekując potomstwa powinny jednak sięgać po pasty o stężeniu fluoru wynoszącym maksymalnie od 1000 do 1500 ppm. Tego typu produkty w wystarczającym stopniu chronią zęby przed próchnicą, a z drugiej strony – nie narażają zdrowia dziecka. Z badań wynika bowiem, że długotrwałe przyjmowanie dużych ilości fluoru przez kobiety ciężarne może powodować obniżenie masy urodzeniowej noworodka, zmniejszenie obwodu główki, a nawet zaburzenia rozwojowe.

2. Fluor znajduje się w składzie leków psychotropowych oraz trutek na szczury

Fluor jest wykorzystywany na wiele sposobów – nie tylko do produkcji past do zębów czy płynów do płukania ust. Znajdziemy go m.in. w składzie leków psychotropowych, gdyż wykazuje właściwości wzmacniające działanie niektórych substancji psychoaktywnych. W wysokim stężeniu fluor jest trucizną o wiele gorszą niż ołów, dlatego używa się go do produkcji trutek na szczury czy insekty. W trakcie II wojny światowej hitlerowcy niekiedy podawali pojmanym więźniom fluor, aby ich otumanić i wywołać w nich uległość.

3. Fluor w dużych ilościach szkodzi zdrowiu

Niewielkie ilości fluoru są niezbędne dla zachowania właściwej kondycji organizmu. W zależności od wieku i wagi człowieka, dopuszczalna dobowa dawka fluoru wynosi od 0,7 do około 3,8 mg na dobę. Przyjmowanie większych ilości tej substancji może jednak skończyć się poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Naukowcy twierdzą, że nadmiar fluoru może powodować problemy ze wchłanianiem magnezu, problemy z trzustką, stawami, nadnerczami i tarczycą, a także deformacje kręgosłupa i kości. Dodatkowo, u dzieci zbyt duże ilości przyjmowanego fluoru mogą wywoływać obniżenie odporności, kłopoty z uczeniem się oraz chroniczne zmęczenie.

4. Fluor znajduje się również w pożywieniu

Wiele osób sądzi, że fluor to substancja sztuczna, która jest dodawana wyłącznie do past do zębów. Tymczasem znaleźć go można także w codziennie spożywanych produktach. Największe ilości fluoru znajdują się w naparze z czarnej herbaty, żytnim chlebie, serze cheddar, szynce wieprzowej oraz płatkach kukurydzianych. Naturalnym źródłem tego pierwiastka są również jogurty, sałata, mleko, marchew, jabłka, banany i pomidory.

5. W Stanach Zjednoczonych mieszkańcy wytaczali rządowi procesy o fluoryzację wody

Po raz pierwszy fluoryzację wody zastosowano w 1950 r. w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze przed zakończeniem pełnych testów medycznych uznano, że jest to najlepsza metoda zapobiegania próchnicy. Z biegiem czasu coraz częściej zaczęto jednak zauważać, że działanie fluoru miało jedynie działanie lokalne, a nie ogólnoustrojowe, zaś dodawanie go do wody powodowało ciemnienie i kuszenie szkliwa. W 1978 r. w stanie Pensylwania mieszkańcy wygrali proces sądowy, w trakcie którego dowiedziono szkodliwości fluoryzacji i na mocy wyroku została ona zakazana.

Dwa razy dziennie, trzy, czasem, a może wcale? Zapytaliśmy małych i dużych łodzian o to, jak często sięgają po szczoteczkę i pastę.

AF
Fot. PublicDomainPictures, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Łódź Fabryczna - Dentonet.pl
ASYSDENT 2020: wszystkie drogi prowadzą do... Łodzi Asysta

Ci z Czytelników, którzy regularnie przemieszczają się po kraju, wiedzą, że Łódź to jedno z najlepiej skomunikowanych polskich miast. Na jej obrzeżach krzyżują się dwie autostrady: Bursztynowa (A1): z Trójmiasta na Górny Śląsk oraz Wolności (A2): od ...

Paweł Strzelec - Dentonet.pl
Dlaczego nie warto negocjować z pacjentem? [video] Lekarz

- Zdarzają się przypadki, że pacjenci wracają do gabinetu stomatologicznego z żądaniami zwrotu kosztów leczenia, twierdząc, że doszło do błędu lub powikłania. Przestrzegam przed negocjowaniem z pacjentem - mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Pawe...

koronawirus - Dentonet.pl
„Physics of Fluids”: dwa metry dystansu między ludźmi to za mało? Lekarz

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na doniesienia czasopisma „Physics of Fluids” zalecany w trakcie pandemii koronawirusa 2-metrowy dystans społeczny może okazać się niewystarczający. Okazuje się, że przy niewielkim wietrze, wyno...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przelew ZUS - Dentonet.pl
Business Center Club: "Trzeba odroczyć wszystkie daniny" Lekarz

Szef Business Center Club Marek Goliszewski chce, aby rząd „odroczył wszystkie daniny” wobec firm, które ucierpią finansowo na skutek pandemii koronawirusa. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apelował do premiera, aby na pół r...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     1: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres