Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

40 $ za godzinę pracy i świadomi pacjenci

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
40 $ za godzinę pracy i świadomi pacjenci

40 $ za godzinę pracy i świadomi pacjenci

Kanada należy do krajów, gdzie higienistki stomatologiczne to zawód popularny, a ich gabinety są często i chętnie odwiedzane przez pacjentów. O tym jak wygląda praca w Kanadzie rozmawiamy z Anetą Poniedziałek higienistką stomatologiczną.

Dentonet.pl: Od jak dawna jest Pani jest w Kanadzie i na czym polega Pani praca?

Aneta Poniedziałek: W Kanadzie jestem od blisko 20 lat, tutaj skończyłam szkołę średnią i studiowałam dwa lata w College – Dental Hygiene.

Moja praca jako higienistki stomatologicznej polega na wykonywaniu zabiegów higienicznych, leczniczych i profilaktycznych takich jak: wstępne badanie jamy ustnej, usuwanie kamienia nazębnego, polerowanie zębów, lakierowanie bruzd, fluorowanie, wybielanie zębów.

W Kanadzie higienistka może również polerować założone wypełnienia, wykonywać zdjęcia rentgenowskie, pobierać wyciski, a także wykonywać niektóre zabiegi ortodontyczne zlecone przez lekarza ortodontę. Do leczenia chorób przyzębia używam lasera.

Dentonet.pl: Na czym dokładnie polega rola higienistki i jej współpraca z lekarzem stomatologiem w Kanadzie?

Aneta Poniedziałek: Głównym zadaniami higienistki dentystycznej jest zapobieganie chorobom jamy ustnej, leczenie chorób przyzębia już wcześniej wykrytych oraz czynne uczestniczenie w utrzymaniu optymalnego poziomu zdrowia pacjentów.

Działalność profilaktyczna ma na celu niedopuszczenie do rozwoju choroby. By sprostać tak szerokiemu zakresowi działania, opieka dentystyczna nie może spoczywać tylko na barkach dentysty, ale potrzebna jest praca zespołowa. W skład zespołu wchodzą: lekarz dentysta, higienistka dentystyczna, asystentka i recepcjonistka.

Często to higienistka jest pierwszą osobą, która podczas zbierania wywiadu dowiaduje się o chorobach ogólnoustrojowych pacjenta. I to ona przekazuje dentyście wszelkie informacje dotyczące jego stanu zdrowia.

Myślę, że praca zespołowa w stomatologii jest bardzo ważnym warunkiem skuteczności działania i racjonalnego wykorzystania wiedzy stomatologa  i całego zespołu. Higienistka dentystyczna zajmuje tu szczególne miejsce, ponieważ jej zawód upoważnia ją do rozmowy z pacjentem, zbierania wstępnego wywiadu, który przekazuje lekarzowi oraz instruowania pacjenta o sposobach higieny jamy ustnej, właściwym doborze szczoteczek, past i płynów odkażających oraz specjalistycznego sprzętu do higieny.

Dentonet.pl: Co pani lubi w swoim zawodzie, a co jest w nim najtrudniejsze?

Aneta Poniedziałek: Higienistki stomatologiczne w Kanadzie mogą pracować w prywatnych gabinetach, w Health Unit lub otworzyć swój gabinet higieny, ale także mogą uczyć w szkole.

Myślę, że mój zawód jest bardzo ciekawy. Daje wiele satysfakcji, ponieważ pomagam ludziom i czuję ich wdzięczność. Dodatkowo godziny pracy są elastyczne, a zarobki całkiem dobre, czyli średnio 40$ za godzinę.

A minusy? Czasem trzeba leczyć trudnych i uciążliwych pacjentów, dlatego ta praca wymaga pewnych cech osobowych jak np. umiejętność przystosowania się do różnych sytuacji, silna i miła osobowość oraz zdolności konwersacyjne.

Dentonet.pl: Jak ocenia pani wiedzę pacjentów na temat higieny jamy ustnej, a także stan uzębienia pacjentów?

Aneta Poniedziałek: Mieszkańcy Kanady mają dużą wiedzę na temat higieny jamy ustnej. Bardzo dbają o swoje zęby, przychodzą regularnie na wyznaczone wizyty kontrolno-lecznicze  (co 6 miesięcy, a czasami częściej). W większości przychodzą chętnie, mówią też, że czują się "jak w SPA". A koszty usługi są przeważnie pokrywane przez prywatne ubezpieczenia, więc ułatwia to dostęp do opieki dentystycznej.

Myślę, że Kanadyjczycy wiedzą, że ważne jest zdrowie jamy ustnej, ponieważ nieleczone choroby zwiększają ryzyko dolegliwości  ogólnoustrojowych, jak np. chorób układu krążenia, może nawet w większym stopniu niż palenie papierosów.

Dobry stan uzębienia jest również niezbędny dla dobrego samopoczucia, pewności siebie, a także wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi.

Dentonet.pl: Jakie są organizacje i stowarzyszenia zrzeszające higienistki w Kanadzie?

Aneta Poniedziałek: Higienistki stomatologiczne w Kanadzie należą do różnych organizacji jak Canadian Dental Hygienists Association, Ontario Dental Hygienists Association, a także do College of Dental Hygienists danej prowincji.

Dentonet.pl: Dziękuję za rozmowę


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zagrożenia w pracy higienistki - Dentonet.pl
Zagrożenia w pracy higienistki – jak się zabezpieczyć? Asysta

Asystentki i higienistki stomatologiczne są narażone w miejscu pracy nie tylko na kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami, ale także na nieszczęśliwe wypadki, które mogą skutkować uszczerbkiem na zdrowiu. We wszystkich tych sytuacjach pomocne może oka...

higiena jamy ustnej - Dentonet.pl
USA: czy z powodu COVID-19 pacjenci zaniedbali zdrowie jamy ustnej? Lekarz

Mimo ograniczeń oraz zagrożeń, jakie wiążą się z pandemią koronawirusa, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie zrezygnowali z dbania o higienę jamy ustnej. Co więcej, pod tym względem jest nawet lepiej niż na krótko przed pojawieniem się COVID-19. Takie...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
MZ o pracy szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział na interpelację posłanki Urszuli Nowogórskiej w sprawie szkolnych gabinetów stomatologicznych. Poinformował, że wychodząc naprzeciw potrzebom świadczeniodawców, planowane jest elastyczne kształtowanie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higienistka - Dentonet.pl
UK: poważne przeszkody w pracy higienistek stomatologicznych Asysta

Higienistki stomatologiczne w Irlandii Północnej wyrażają obawy o swoją przyszłość. Reprezentujące je stowarzyszenie potwierdziło, że jego członkinie w wielu przypadkach mierzą się ze skróceniem czasu pracy, nie mogą wykonywać wszystkich zabiegów, ma...

Karta EKUZ także dla osób bez pracy Pacjent

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje także osobom, które z powodu epidemii COVID-19 straciły pracę po 15 marca 2020 roku. W takich przypadkach warunkiem posiadania prawa do EKUZ jest przyznane...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres