Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

40 $ za godzinę pracy i świadomi pacjenci

Publikacja:
40 $ za godzinę pracy i świadomi pacjenci

40 $ za godzinę pracy i świadomi pacjenci

Kanada należy do krajów, gdzie higienistki stomatologiczne to zawód popularny, a ich gabinety są często i chętnie odwiedzane przez pacjentów. O tym jak wygląda praca w Kanadzie rozmawiamy z Anetą Poniedziałek higienistką stomatologiczną.

Dentonet.pl: Od jak dawna jest Pani jest w Kanadzie i na czym polega Pani praca?

Aneta Poniedziałek: W Kanadzie jestem od blisko 20 lat, tutaj skończyłam szkołę średnią i studiowałam dwa lata w College – Dental Hygiene.

Moja praca jako higienistki stomatologicznej polega na wykonywaniu zabiegów higienicznych, leczniczych i profilaktycznych takich jak: wstępne badanie jamy ustnej, usuwanie kamienia nazębnego, polerowanie zębów, lakierowanie bruzd, fluorowanie, wybielanie zębów.

W Kanadzie higienistka może również polerować założone wypełnienia, wykonywać zdjęcia rentgenowskie, pobierać wyciski, a także wykonywać niektóre zabiegi ortodontyczne zlecone przez lekarza ortodontę. Do leczenia chorób przyzębia używam lasera.

Dentonet.pl: Na czym dokładnie polega rola higienistki i jej współpraca z lekarzem stomatologiem w Kanadzie?

Aneta Poniedziałek: Głównym zadaniami higienistki dentystycznej jest zapobieganie chorobom jamy ustnej, leczenie chorób przyzębia już wcześniej wykrytych oraz czynne uczestniczenie w utrzymaniu optymalnego poziomu zdrowia pacjentów.

Działalność profilaktyczna ma na celu niedopuszczenie do rozwoju choroby. By sprostać tak szerokiemu zakresowi działania, opieka dentystyczna nie może spoczywać tylko na barkach dentysty, ale potrzebna jest praca zespołowa. W skład zespołu wchodzą: lekarz dentysta, higienistka dentystyczna, asystentka i recepcjonistka.

Często to higienistka jest pierwszą osobą, która podczas zbierania wywiadu dowiaduje się o chorobach ogólnoustrojowych pacjenta. I to ona przekazuje dentyście wszelkie informacje dotyczące jego stanu zdrowia.

Myślę, że praca zespołowa w stomatologii jest bardzo ważnym warunkiem skuteczności działania i racjonalnego wykorzystania wiedzy stomatologa  i całego zespołu. Higienistka dentystyczna zajmuje tu szczególne miejsce, ponieważ jej zawód upoważnia ją do rozmowy z pacjentem, zbierania wstępnego wywiadu, który przekazuje lekarzowi oraz instruowania pacjenta o sposobach higieny jamy ustnej, właściwym doborze szczoteczek, past i płynów odkażających oraz specjalistycznego sprzętu do higieny.

Dentonet.pl: Co pani lubi w swoim zawodzie, a co jest w nim najtrudniejsze?

Aneta Poniedziałek: Higienistki stomatologiczne w Kanadzie mogą pracować w prywatnych gabinetach, w Health Unit lub otworzyć swój gabinet higieny, ale także mogą uczyć w szkole.

Myślę, że mój zawód jest bardzo ciekawy. Daje wiele satysfakcji, ponieważ pomagam ludziom i czuję ich wdzięczność. Dodatkowo godziny pracy są elastyczne, a zarobki całkiem dobre, czyli średnio 40$ za godzinę.

A minusy? Czasem trzeba leczyć trudnych i uciążliwych pacjentów, dlatego ta praca wymaga pewnych cech osobowych jak np. umiejętność przystosowania się do różnych sytuacji, silna i miła osobowość oraz zdolności konwersacyjne.

Dentonet.pl: Jak ocenia pani wiedzę pacjentów na temat higieny jamy ustnej, a także stan uzębienia pacjentów?

Aneta Poniedziałek: Mieszkańcy Kanady mają dużą wiedzę na temat higieny jamy ustnej. Bardzo dbają o swoje zęby, przychodzą regularnie na wyznaczone wizyty kontrolno-lecznicze  (co 6 miesięcy, a czasami częściej). W większości przychodzą chętnie, mówią też, że czują się "jak w SPA". A koszty usługi są przeważnie pokrywane przez prywatne ubezpieczenia, więc ułatwia to dostęp do opieki dentystycznej.

Myślę, że Kanadyjczycy wiedzą, że ważne jest zdrowie jamy ustnej, ponieważ nieleczone choroby zwiększają ryzyko dolegliwości  ogólnoustrojowych, jak np. chorób układu krążenia, może nawet w większym stopniu niż palenie papierosów.

Dobry stan uzębienia jest również niezbędny dla dobrego samopoczucia, pewności siebie, a także wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi.

Dentonet.pl: Jakie są organizacje i stowarzyszenia zrzeszające higienistki w Kanadzie?

Aneta Poniedziałek: Higienistki stomatologiczne w Kanadzie należą do różnych organizacji jak Canadian Dental Hygienists Association, Ontario Dental Hygienists Association, a także do College of Dental Hygienists danej prowincji.

Dentonet.pl: Dziękuję za rozmowę


POWIĄZANE ARTYKUŁY

porady profilaktyczne
UK: pacjenci stomatologiczni a porady profilaktyczne Asysta

W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane w listopadzie, wykazano, że w Wielkiej Brytanii co trzeci specjalista zajmujący się higieną jamy ustnej zawsze udziela swoim pacjentom porad w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Badanie zostało przeprowad...

stomatologia NHS1
UK: sfrustrowani pacjenci bez dostępu do dentysty Lekarz

Mimo powtarzanych deklaracji rządu, sytuacja gorzej sytuowanych mieszkańców  Zjednoczonego Królestwa w zakresie możliwości leczenia stomatologicznego w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS) wciąż się nie poprawia. Brytyjskie portale branżowe podają k...

Bristol stomatologia NHS
UK: zdesperowani pacjenci pod nadzorem policji Lekarz

Jak donosi dziennik „The Guardian”, przed budynkiem nowo utworzonego gabinetu Narodowej Służby Zdrowia w Bristolu ustawiły się setki osób z nadzieją na dostanie się do dentysty. Desperacja pacjentów, z których wielu nie miało możliwości podjęcia lecz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pomoc NHS - Dentonet.pl
BBC: pacjenci stomatologiczni NHS wciąż w opałach Lekarz

W artykule opublikowanym na początku października na stronie internetowej telewizji BBC przybliżono sytuację, z jaką muszą mierzyć się zarówno pacjenci, jak i praktyki stomatologiczne działające w regionach Suffolk i Norfolk na wschodzie Anglii. Syt...

stomatologia24
RPP: na co skarżyli się pacjenci gabinetów stomatologicznych? Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta opublikował raport dotyczący skarg pacjentów oraz prowadzonych w związku z tym postępowań w latach 2019-2021. We wszystkich obszarach ochrony zdrowia odnotowano znaczny wzrost zgłoszeń naruszeń praw pacjenta. W zakresie stomato...

pacjenci z Ukrainy
RPP: z czym zgłaszają się do Rzecznika pacjenci z Ukrainy? Lekarz

Od początku agresji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 2 mln uchodźców. Osoby z Ukrainy, którym udzielana jest pomoc medyczna na terenie naszego kraju, mogą zgłaszać się do Rzecznika Praw Pacjenta o pomoc w przypadku naruszenia praw pacjenta podczas...

endodoncja
Co zrobiliby pacjenci, aby uniknąć leczenia kanałowego? Lekarz

Mimo dynamicznego rozwoju współczesnej stomatologii (w tym także endodoncji), wielu pacjentów niezmiennie zachowuje złe doświadczenia z przeszłości lub wyobrażenia o przebiegu leczenia nieodpowiadające rzeczywistości współczesnych gabinetów dentystyc...

marihuana
USA: pacjenci „na haju” już u co drugiego dentysty Lekarz

Już co drugi stomatolog w Stanach Zjednoczonych zgłasza, że na jego fotel trafiają pacjenci znajdujący się pod wpływem substancji psychoaktywnych – od marihuany po „twarde” narkotyki. Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA), nie bra...

stomatologia13
Walia: pacjenci stomatologiczni „leczą się” sami Lekarz

Walia to najmniej zamożny kraj Wielkiej Brytanii. Wyższe niż średnio bezrobocie, relatywnie słabe perspektywy i niemały odsetek mieszkańców emigrujących do dobrze prosperujących wielkich miast Zjednoczonego Królestwa. Do tych problemów dochodzi kolej...