Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

40 $ za godzinę pracy i świadomi pacjenci

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
40 $ za godzinę pracy i świadomi pacjenci

40 $ za godzinę pracy i świadomi pacjenci

Kanada należy do krajów, gdzie higienistki stomatologiczne to zawód popularny, a ich gabinety są często i chętnie odwiedzane przez pacjentów. O tym jak wygląda praca w Kanadzie rozmawiamy z Anetą Poniedziałek higienistką stomatologiczną.

Dentonet.pl: Od jak dawna jest Pani jest w Kanadzie i na czym polega Pani praca?

Aneta Poniedziałek: W Kanadzie jestem od blisko 20 lat, tutaj skończyłam szkołę średnią i studiowałam dwa lata w College – Dental Hygiene.

Moja praca jako higienistki stomatologicznej polega na wykonywaniu zabiegów higienicznych, leczniczych i profilaktycznych takich jak: wstępne badanie jamy ustnej, usuwanie kamienia nazębnego, polerowanie zębów, lakierowanie bruzd, fluorowanie, wybielanie zębów.

W Kanadzie higienistka może również polerować założone wypełnienia, wykonywać zdjęcia rentgenowskie, pobierać wyciski, a także wykonywać niektóre zabiegi ortodontyczne zlecone przez lekarza ortodontę. Do leczenia chorób przyzębia używam lasera.

Dentonet.pl: Na czym dokładnie polega rola higienistki i jej współpraca z lekarzem stomatologiem w Kanadzie?

Aneta Poniedziałek: Głównym zadaniami higienistki dentystycznej jest zapobieganie chorobom jamy ustnej, leczenie chorób przyzębia już wcześniej wykrytych oraz czynne uczestniczenie w utrzymaniu optymalnego poziomu zdrowia pacjentów.

Działalność profilaktyczna ma na celu niedopuszczenie do rozwoju choroby. By sprostać tak szerokiemu zakresowi działania, opieka dentystyczna nie może spoczywać tylko na barkach dentysty, ale potrzebna jest praca zespołowa. W skład zespołu wchodzą: lekarz dentysta, higienistka dentystyczna, asystentka i recepcjonistka.

Często to higienistka jest pierwszą osobą, która podczas zbierania wywiadu dowiaduje się o chorobach ogólnoustrojowych pacjenta. I to ona przekazuje dentyście wszelkie informacje dotyczące jego stanu zdrowia.

Myślę, że praca zespołowa w stomatologii jest bardzo ważnym warunkiem skuteczności działania i racjonalnego wykorzystania wiedzy stomatologa  i całego zespołu. Higienistka dentystyczna zajmuje tu szczególne miejsce, ponieważ jej zawód upoważnia ją do rozmowy z pacjentem, zbierania wstępnego wywiadu, który przekazuje lekarzowi oraz instruowania pacjenta o sposobach higieny jamy ustnej, właściwym doborze szczoteczek, past i płynów odkażających oraz specjalistycznego sprzętu do higieny.

Dentonet.pl: Co pani lubi w swoim zawodzie, a co jest w nim najtrudniejsze?

Aneta Poniedziałek: Higienistki stomatologiczne w Kanadzie mogą pracować w prywatnych gabinetach, w Health Unit lub otworzyć swój gabinet higieny, ale także mogą uczyć w szkole.

Myślę, że mój zawód jest bardzo ciekawy. Daje wiele satysfakcji, ponieważ pomagam ludziom i czuję ich wdzięczność. Dodatkowo godziny pracy są elastyczne, a zarobki całkiem dobre, czyli średnio 40$ za godzinę.

A minusy? Czasem trzeba leczyć trudnych i uciążliwych pacjentów, dlatego ta praca wymaga pewnych cech osobowych jak np. umiejętność przystosowania się do różnych sytuacji, silna i miła osobowość oraz zdolności konwersacyjne.

Dentonet.pl: Jak ocenia pani wiedzę pacjentów na temat higieny jamy ustnej, a także stan uzębienia pacjentów?

Aneta Poniedziałek: Mieszkańcy Kanady mają dużą wiedzę na temat higieny jamy ustnej. Bardzo dbają o swoje zęby, przychodzą regularnie na wyznaczone wizyty kontrolno-lecznicze  (co 6 miesięcy, a czasami częściej). W większości przychodzą chętnie, mówią też, że czują się "jak w SPA". A koszty usługi są przeważnie pokrywane przez prywatne ubezpieczenia, więc ułatwia to dostęp do opieki dentystycznej.

Myślę, że Kanadyjczycy wiedzą, że ważne jest zdrowie jamy ustnej, ponieważ nieleczone choroby zwiększają ryzyko dolegliwości  ogólnoustrojowych, jak np. chorób układu krążenia, może nawet w większym stopniu niż palenie papierosów.

Dobry stan uzębienia jest również niezbędny dla dobrego samopoczucia, pewności siebie, a także wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi.

Dentonet.pl: Jakie są organizacje i stowarzyszenia zrzeszające higienistki w Kanadzie?

Aneta Poniedziałek: Higienistki stomatologiczne w Kanadzie należą do różnych organizacji jak Canadian Dental Hygienists Association, Ontario Dental Hygienists Association, a także do College of Dental Hygienists danej prowincji.

Dentonet.pl: Dziękuję za rozmowę


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dr Bartłomiej Górski - Dentonet.pl
Recesje dziąsłowe z perspektywy higienistki stomatologicznej Asysta

– Świadomość i wiedza higienistek w zakresie recesji dziąsłowych pozwalają im na samodzielne kontrolowanie stanu takiego pacjenta, utrzymywanie kontroli płytki nazębnej, a w przypadku potrzebnej konsultacji lekarza stomatologa lub periodontologa – na...

profilaktyka próchnicy - Dentonet.pl
Nauczyciele, rodzice, urzędnicy. Wszyscy dla zdrowia jamy ustnej! Lekarz

Zakochani mają Walentynki, miłośnicy dyń z oczami – Halloween. Dlaczego więc nie świętować dnia „zdrowych zębów”? - pyta Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, zachęcając wszystkich bez wyjątku do udziału w krajowych obchodach Światowego Dnia Zdrowia J...

higienistka - Dentonet.pl
Dobrze być higienistką stomatologiczną... ale tylko w USA Asysta

Według raportu US News & World Report, higienistka stomatologiczna jest drugim najlepszym zawodem w Stanach Zjednoczonych. Autorzy raportu wzięli pod uwagę zarobki, szacowaną liczbę nowych miejsc pracy w najbliższych latach, poziom stresu oraz mo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Prasówka DENTONET

Cześć tu Olek z DENTONET,łapcie garść linków do artykułów, o których mówiłem Wam w Instagram Stories: Sobota 9-11-2019Podatek od produktów wysokosłodzonych w Polsce coraz bardziej realny?Piątek 8-11-2019„Opieka stomatologiczna nad uczniami w pra...

grzybica jamy ustnej - Dentonet.pl
"To sztuczne zęby trzeba myć?" Pytania z gabinetu higieny Asysta

To nie żart. Takie pytania, co potwierdza nam dypl. hig. stom. Dorota Grzyśka, padają w gabinetach stomatologicznych i dotyczą oczywiście higieny jamy ustnej u pacjentów posiadających implanty.- Trzeba uświadamiać pacjentów, że brak właściwiej higien...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres