Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem

Już po raz dwunasty, w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, 4 lutego Polska Unia Onkologii organizuje Dzień Drzwi Otwartych.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych do akcji przystępują ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne na terenie całego kraju.

 

 

W tym roku PUO, dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od PZU, będzie prowadziła szkolenia personelu medycznego w zakresie psychoonkologii.

 

Podobnie jak w roku ubiegłym program oparty będzie na udzielaniu prostych porad onkologicznych, szczególnie z uwzględnieniem szeroko pojętej profilaktyki; zwiedzanie ciekawych oddziałów i zakładów diagnostyczno-leczniczych danej placówki, prowadzenie wykładów i pogadanek na temat profilaktyki i szerokich możliwości wczesnego wykrywania i rozpoznawania nowotworów, kształtowania właściwych postaw zdrowotnych społeczeństwa, możliwości współczesnej diagnostyki i leczenia interdyscyplinarnego w zakresie onkologii i hematologii oraz znaczących możliwościach w zakresie wyleczalności nowotworów w szczególności we wczesnych stopniach zaawansowania.

 

Poza prelekcjami i zwiedzaniem placówek medycznych rozdawane będą materiały informacyjne na wyżej wymienione tematy, udostępnianie druków deklaracji przystąpienia do PUO, jako dowód solidarności całego społeczeństwa na rzecz walki z rakiem.

 

Obok leków i najnowszego sprzętu medycznego, ogromne znaczenie w powrocie do zdrowia ma również umiejętność dostarczenia choremu i jego rodzinie niezbędnego wsparcia psychicznego.

 

Profesjonalne udzielenie tego typu pomocy ma zasadnicze znaczenie w budowaniu związku terapeutycznego pomiędzy lekarzem i pacjentem, czego konsekwencją jest lepsza motywacja do leczenia i łagodniejszy przebieg zabiegów terapeutycznych.

 

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w przypadku walki z chorobami nowotworowymi są badania profilaktyczne oraz wsparcie psychiczne pacjentów podczas ich leczenia. Od lat wspieramy Polską Unię Onkologii w celu podnoszenia świadomości Polaków w temacie chorób onkologicznych – powiedział Bogdan Benczak, prezes Zarządu Fundacji PZU.

 

Celem projektu finansowanego przez PZU jest podniesienie jakości opieki medycznej poprzez pogłębienie umiejętności interpersonalnych i psychologicznych personelu medycznego.

 

Osoby zajmujące się profesjonalnie leczeniem pacjentów onkologicznych będą uczestniczyć w wykładach, szkoleniach i zajęciach warsztatowych, obejmujących szeroko rozumianą komunikację, psychoedukację, metody radzenia sobie ze stresem i inne formy pomocy psychologicznej świadczone pacjentowi. W ciągu roku zostanie przeszkolonych 250 osób.

 

– Niestety, programy współczesnego szkolnictwa medycznego w niedostatecznym stopniu kształcą lekarzy w zakresie umiejętności interpersonalnych. Zdobycie takich umiejętności chroni nie tylko pacjentów, ale również przeciwdziała wypaleniu zawodowemu personelu medycznego – uważa Janusz Meder, Prezes PUO.

 

źródło: Kurier Medycyny Praktycznej OnLine


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cukrzyca - Dentonet.pl
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jaka jest rola stomatologów? Lekarz

Przypadający na 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to okazja, aby zwrócić uwagę stomatologów na zależność pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej a jedną z chorób cywilizacyjnych – cukrzycą. Projekt badawczy zrealizowany w ostatnim czasie w Aus...

mycie rąk - Dentonet.pl
„Ręka rękę myje”, czyli Światowy Dzień Mycia Rąk Lekarz

15 października to Światowy Dzień Mycia Rąk, ustanowiony przez ONZ w 2008 roku. Pewnie niewielu z nas zwróciłoby uwagę na tę datę, gdyby higiena rąk nie stała się – przy braku szczepionki i leczenia celowanego – jednym z najważniejszych sposobów na o...

dziąsła - Dentonet.pl
12 maja - obchodzimy Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł 2020 Lekarz

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł, obchodzony na całym świecie 12 maja, ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencj...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
20 marca 2020 r. - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Lekarz

Zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej wpływa na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z próchnicą ryzyko przeniesienia choroby na dziecko jest dziesięciokrotnie większe – przypominają autorzy projektu „Zdążyć przed próchnicą”, real...

przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty Asysta

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykryc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres