Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Fundacja Wiewiórki Julii nie zwalnia tempa. Wywiad z dr Kiworkową

Publikacja:
Fundacja Wiewiórki Julii nie zwalnia tempa. Wywiad z dr Kiworkową

Fundacja Wiewiórki Julii nie zwalnia tempa. Wywiad z dr Kiworkową

Dentobus, Tramwaj Zdrowego Uśmiechu i Podróże Julii (akcje profilaktyczne w szkołach) – do tych znanych już działań Fundacji Wiewiórki Julii cały czas dochodzą kolejne. Najnowszym jest organizacja sieci prywatnych gabinetów, które bezpłatnie raz w tygodniu będą przyjmować najmłodszych pacjentów. Fundacja Wiewiórki Julii, zajmująca się promowaniem zdrowia jamy ustnej u dzieci, działa też za granicą. O szczegółach rozmawiamy z założycielką fundacji.

Skąd pomysł, żeby działalność Fundacji Wiewiórki Julii rozszerzyć poza granice Polski?

lek. stom. Dżulietta Kiworkowa: Pomysł powstał ponad 5 lat temu, kiedy zupełnie przypadkowo byłam w odwiedzinach w domu dziecka w Erywaniu (stolica Armenii – przyp. red.). Po powrocie do Polski nie potrafiłam myśleć o niczym innym, wiedziałam że muszę tam wrócić…

I to udało się dosyć szybko, bo od 2013 roku w pewnym sensie wzięliście na siebie odpowiedzialność za opiekę stomatologiczną w tej placówce.

Jestem dumna z tego, co udało się nam stworzyć. Mamy tam teraz supernowoczesny sprzęt, wszystkie narzędzia do leczenia zgodnie ze światowymi standardami. Brakowało nam rentgena, który jest niezbędny do leczenia kanałowego. Wychowankowie tego domu dziecka, dzieci specjalnej troski, wymagają dużych umiejętności. Zaplecze radiologiczne to podstawa. Zaangażowała się w zakup tego urządzenia żona naszego ambasadora w Armenii.

Wcześniej nie było tam praktycznie żadnej opieki stomatologicznej…

Jakiego typu zabiegów wolontariusze fundacji przeprowadzają tam najwięcej?

Przede wszystkim profilaktyka, bo większość dzieci jest leżących, bez kontaktu, 70% dzieci jest upośledzonych umysłowo. Im trzeba codziennie pokazać jak myć zęby. W tych grupach dzieci z mniejszym stopniem niepełnosprawności pomagają i myją zęby innym dzieciom, które same nie są w stanie tego zrobić. Profilaktyka i próchnica – to na co dzień. Tym zajmują się wolontariusze, których przeszkoliliśmy. Pracują tam na miejscu, natomiast regularnie przyjeżdża też ekipa z Polski. To są wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy przeprowadzają głównie trudne, skomplikowane zabiegi endodontyczne. Jednocześnie uczymy lekarzy w Armenii.

Wychowankowie domu dziecka traktują wolontariuszy jak przyjaciół. Przychodzą, przytulają się, nie boją się, całują. Tym dzieciom brakuje przytulenia, miłości. Wolontariusze zabierają dzieci na spacery, do cyrku, do teatru.

Czy działalność w domu dziecka w Erywaniu to jedyny efekt obecność Fundacji Wiewiórki Julii w Armenii?

W Armenii już nas znają. Mamy bardzo dużo propozycji współpracy. Naszym zadaniem jest wyszkolić grupę lekarzy w Armenii, którzy będą działać na terenie całego kraju. Będą zajmować się dziećmi, które nie mają szans na wizyty i leczenie stomatologiczne. Nie dotyczy to tylko domów dziecka. Na dzisiaj uczymy młodych lekarzy z tego kraju, przyjeżdżają do nas na praktyki.

Jak wygląda działalność fundacji w Polsce poza najbardziej znanymi, i mającymi największy zasięg, „Podróżami Julii”?

W Polsce również pomagamy domom dziecka. Mamy wielu pacjentów, których leczymy na terenie naszej kliniki w Warszawie. Jest tu nawet specjalny gabinet dla dzieci, będących w trudnej sytuacji społecznej. Opiekujemy się również dziećmi w „Budziku” Ewy Błaszczyk.

Jakie plany na najbliższe lata ma Fundacja Wiewiórki Julii?

Mamy zamiar stworzyć sieć gabinetów. Chcemy zebrać lekarzy z gabinetów prywatnych, którzy zechcą raz w tygodniu, przez kilka godzin, udzielić nieodpłatnie pomocy stomatologicznej potrzebującym dzieciom.

W Polsce świadomość tego, czym jest próchnica u dziecka, z czym wiąże się w przyszłości i jaki to ma wpływ na ogólny stan zdrowia dziecka, jest bardzo słaba. Trzeba trąbić!

Dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy na reportaż z działalności Fundacji Wiewiórki Julii w Armenii:


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Operation Smile - Dentonet.pl
Fundacja Operation Smile dla dzieci z rozszczepem wargi Lekarz

Pandemia COVID-19 bardzo utrudniła, a nierzadko uniemożliwiła pracę setek organizacji charytatywnych niosących pomoc pacjentom na całym świecie. Jedną z nich jest oparta na pracy wolontariuszy Operation Smile (Operacja Uśmiech). Od niemal czterech de...

IMG 4493 Edit 1
Przepis na sukces? Produkty i wiedza. Wywiad z dyrektorem HelloDent Lekarz

- Budujemy relacje z lekarzami, uczymy się od nich, ale też jesteśmy gotowi doradzić w każdej kwestii związanej z zakupami u nas. Jeśli czegoś nie wiemy, nie boimy się do tego przyznać - mówi w rozmowie z Dentonetem Wojciech Bednarek, dyrektor handlo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
IMG 0345a
PTSS: "Wracamy ze zdwojoną siłą". Wywiad z Witoldem Świencem Lekarz

- Jako towarzystwo zrzeszające studentów jesteśmy jedną z większych tego typu organizacji w Polsce, a w rankingu towarzystw zrzeszających studentów stomatologii na świecie osiągamy miejsca w czołówce co roku. W ubiegłym roku było to nawet podium....

edgeendo
Co nowego w endodoncji? Wywiad z prof. Gianlucą Gambarinim Lekarz

W ostatnich dziesięcioleciach technologia znacznie usprawniła stomatologię i endodoncję, dostarczając użytecznych narzędzi do lepszej diagnostyki i leczenia kanałowego. Poprosiliśmy prof. Gianlucę Gambariniego, MD, DDS, kierownika Zakładu Endodoncji ...

Marrodent 1
Rozwiązania EdgeEndo – wywiad z dr. Charlesem J. Goodisem Lekarz

Marrodent oferuje portfolio rozwiązań endodontycznych firmy EdgeEndo®, jednego z największych na świecie dostawców pilników obrotowych NiTi, z powodzeniem od dwóch lat i właśnie rozszerzył tę gamę o EdgeFile® X7, najlepiej sprzedający się system Edge...

karetki dla Ukrainy
Fundacja Lekarze Lekarzom: karetki dla Ukrainy już we Lwowie Lekarz

Zakupione ze środków Fundacji Lekarze Lekarzom dwie karetki trafiły do szpitali we Lwowie i jego okolicach. 30 marca dwie karetki przyjechały pod siedzibę Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, gdzie zostały wypełnione materiałami medycznymi sfinans...