Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

2 października „poleje się krew” lekarzy i lekarzy dentystów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
2 października „poleje się krew” lekarzy i lekarzy dentystów

2 października „poleje się krew” lekarzy i lekarzy dentystów

2 października lekarze rezydenci przystąpią do protestu głodowego, połączonego z akcją „Poleje się krew”, w ramach której będą oddawać krew dla potrzebujących. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz wezwał lekarzy i lekarzy dentystów do jej jak najszerszego poparcia.

Miesiąc temu podczas posiedzenia prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej lekarze rezydenci poinformowali samorząd o planie oddawania krwi dla potrzebujących. W ten sposób, pod hasłem „Poleje się krew”, chcą zwrócić uwagę na postulaty, zbieżne z postulatami samorządu lekarskiego, dotyczące poprawy poziomu finansowania ochrony zdrowia w Polsce oraz znacznego wzrostu poziomu wynagrodzeń. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

Protest lekarzy rezydentów poparł prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. – Od wielu lat Naczelna Rada Lekarska zabiega o dobre warunki wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, w tym młodego lekarza i lekarza dentysty. Jestem przekonany, że strona rządowa doskonale zdaje sobie sprawę, jak wiele jest do zrobienia w zakresie warunków wykonywania zawodu przez młodych lekarzy, ale rozmowy ciągną się miesiącami i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Minimalne wynagrodzenia mają zostać wprowadzone, ale ich poziom znacznie odbiega od postulowanej przez samorząd lekarski dla lekarzy bez specjalizacji dwukrotności średniej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez GUS. Mówi się o zwiększeniu poziomu finansowania ochrony zdrowia, ale o 6% PKB na zdrowie można tylko pomarzyć. Przypomnę, że Naczelna Rada Lekarska apelowała o to do rządu z ponad setką podmiotów: towarzystw naukowych i organizacji pacjentów – poinformował w specjalnym komunikacie.

Prezes NRL wyraził swoją solidarność z protestującymi rezydentami i zaapelował do lekarzy oraz lekarzy dentystów o włączenie się w akcję krwiodawstwa. – Uważam, że to bardzo szlachetna i godna naszego zawodu forma zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi borykają się lekarze – dodał.

Co ważne, w przypadku lekarzy, lekarzy dentystów, rezydentów i stażystów zatrudnionych na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek udzielić im zwolnienia od pracy na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi.

Samorząd lekarski alarmuje: polscy lekarze pracują w kilku miejscach jednocześnie, przez co są przemęczeni. To niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla pacjentów. Dlaczego pracują tak dużo? Odpowiada Jerzy Jakubiszyn, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczący konwentu prezesów Okręgowych Rad Lekarskich.

AF

Fot. Darko Stojanovic, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
USA: Ilu lekarzy dentystów zaraziło się COVID-19? Lekarz

Stany Zjednoczone wciąż zajmują pierwsze miejsce na świecie w liczbie osób, które zapadły na COVID-19 (8 mln 156 tys. – dane z 19.10.2020), jak i tych, które przegrały walkę z tą chorobą (220 tys.). Nie może więc dziwić, że wśród zakażonych SARS-CoV-...

maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

ROZWIŃ WIĘCEJ
egzaminy PES - Dentonet.pl
Egzaminy PES dla lekarzy i lekarzy dentystów będą wznawiane Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że z początkiem czerwca zostaną częściowo wznowione Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne (PES) w sesji wiosennej 2020 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, najpierw odbędą się egzaminy ustne...

pensje stażystów - Dentonet.pl
Wydłużony staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem ministra zdrowia, staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów będzie wydłużony. Stażyści będą mogli otrzymać wynagrodzenie za gotowość do pracy. Z powodu obowiązującego stanu epidemii istnieje duże ryzyko...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres