Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

14 tys. chętnych na stomatologię w roku akademickim 2018/19

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
14 tys. chętnych na stomatologię w roku akademickim 2018/19

14 tys. chętnych na stomatologię w roku akademickim 2018/19

Medycyna i zarządzanie były najpopularniejszymi kierunkami wśród kandydatów na studia w roku akademickim 2018/19, a pedagogika najczęściej oferowanym przez uczelnie – podał w środę Ośrodek Przetwarzania Informacji-Państwowy Instytut Badawczy. Aż 14 706 kandydatów chciało studiować stomatologię.

Do opracowania zestawienia specjaliści z Laboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji OPI PIB wykorzystali dane pochodzące z systemu POL-on (stan na 19 marca 2019 r.).

Jak się okazało, w minionym roku akademickim najwięcej kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie ubiegało się o przyjęcie na kierunek lekarski (ponad 56 tys.), informatykę (ponad 55 tys.), zarządzanie (ponad 41 tys.) oraz psychologię (ponad 30 tys.). – To trendy utrzymujące się od 2016 roku – zauważa w komunikacie OPI PIB.

Najwięcej spośród chętnych zostało przyjętych na informatykę (ponad 20 tys., czyli 1 osoba na 3 ubiegające się), zarządzanie (ponad 18 tys., czyli prawie co drugi ubiegający się) i pedagogikę (ponad 12 tys., czyli co drugi kandydat).

Jeśli chodzi o studia drugiego stopnia, to najwięcej kandydatów chciało studiować zarządzanie (ponad 20 tys.), pedagogikę (ponad 12 tys.) oraz finanse i rachunkowość (ponad 9 tys. chętnych). – Popyt ten skorelował się pozytywnie z ofertą uczelni, bo właśnie na te kierunki studiów drugiego stopnia przyjęto największą liczbę chętnych (zarządzanie – ponad 14 tys. osób, pedagogika – ponad 10 tys., finanse i rachunkowość – ponad 6 tys.) – zwracają uwagę eksperci z OPI PIB.

Ranking najczęściej prowadzonych przez uczelnie kierunków na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich otwiera pedagogika, i to zarówno o profilu ogólnoakademickim, jak i praktycznym (132 kierunki ogólnoakademickie i 129 praktycznych). Zaraz za nią wśród kierunków ogólnoakademickich plasują się: zarządzanie (113 oferowanych przez uczelnie kierunków), informatyka (99), administracja (85) i ekonomia (81), zaś wśród kierunków praktycznych – fizjoterapia (120), zarządzanie (95), administracja (84), pielęgniarstwo (83), informatyka (79).

Z zestawienia wynika, że wśród najczęściej prowadzonych kierunków o profilu akademickim na studiach drugiego stopnia liderem jest również pedagogika, a w czołówce znalazły się także inne kierunki z obszaru nauk społecznych (zarządzanie, ekonomia).

Na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich kierunki, które w roku akademickim 2018/2019 przyjęły więcej studentów niż w roku akademickim 2017/2018 to: logistyka, psychologia, kierunek lekarski i pielęgniarstwo. – Na przeciwnym biegunie znalazły się ekonomia, budownictwo, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz mechanika i budowa maszyn, które w tym samym czasie zmniejszyły liczbę przyjętych – podał OPI PIB.

Na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich największa konkurencja była na aktorstwie – pokazuje zestawienie. O jedno miejsce na tym kierunku rywalizowało aż 28 kandydatów. – Tak duża liczba chętnych na jedno miejsce wynika z faktu, że jest to kierunek oferujący rocznie stosunkowo niewiele miejsc dla studentów, bo jedynie 156 – wyjaśniają eksperci OPI. Zauważają, że generalnie najwięcej kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na te kierunki, które oferowały kandydatom stosunkowo niewielką liczbę miejsc.

Wyjątkiem jest kierunek lekarsko-dentystyczny, który mimo wyjątkowo dużej liczby oferowanych miejsc (aż 1 222), cieszył się zainteresowaniem kandydatów znacznie przekraczającym ofertę uczelni (aż 14 706 kandydatów na studia).

Dlaczego uczniowie wybierają stomatologię? Rozmawiamy ze studentami Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

Oprac. AF na podst. www.naukawpolsce.pap.pl

Fot. lil_foot, pixabay.com

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

immatrykulacja UMB - Dentonet.pl
Uroczysta immatrykulacja studentów stomatologii UMB Lekarz

26 listopada w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów I roku kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, technik dentystycznych oraz oddziału English Division Wydziału Lekarskiego.W roku akad...

studia - Dentonet.pl
Śląski Uniwersytet Medyczny: 1780 chętnych na studia stomatologiczne Lekarz

Podczas tegorocznej rekrutacji o przyjęcie na kierunek lekarski prowadzony na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach ubiegało się 5 026 osób, czyli o ponad 80 więcej niż w ubiegłym roku. Aplikację na studia stomatologiczne złożyło 1780 kandydat...

ROZWIŃ WIĘCEJ
studia stomatologiczne - Dentonet.pl
Za dużo miejsc na studia stomatologiczne? Opinia samorządu Lekarz

Naczelna Rada Lekarska w specjalnym komunikacie negatywnie oceniła zwiększenie limitu przyjęć na studia stomatologiczne w nowym roku akademickim. Jak podkreślono, pomimo wielokrotnego podnoszenia przez samorząd lekarski postulatu zmniejszenia limitu ...

studia stomatologiczne - Dentonet.pl
Perspektywy 2019. Najlepsze studia stomatologiczne? W Krakowie! Lekarz

Z najnowszego rankingu kierunku studiów Perspektywy 2019 wynika, że najlepsze studia stomatologiczne prowadzi Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na drugim miejscu znajduje się Uniwersytet Medyczny w Łodzi, a na trzecim – Uniwersytet Medyczny im. Ka...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres