Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

14-dniowa kwarantanna dla osób wykonujących zawody medyczne

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
14-dniowa kwarantanna dla osób wykonujących zawody medyczne

14-dniowa kwarantanna dla osób wykonujących zawody medyczne

Od 4 maja z obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski zostają zwolnione osoby wykonujące czynności zawodowe. Zwolnienie nie dotyczy jednak… lekarzy, lekarzy dentystów oraz pozostałego personelu medycznego.

Od 4 maja z obowiązku 14-dniowej kwarantanny zwolnione będą osoby przekraczające granicę Polski w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w naszym kraju lub w państwie sąsiadującym. Zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny… nie dotyczy jednak osób wykonujących zawody medyczne. Lekarze i inny personel medyczny nadal będą mieli obowiązek odbycia po przekroczeniu granicy państwowej obowiązkowej kwarantanny.

Takiemu podejściu sprzeciwia się Naczelna Rada Lekarska, która uznaje je za głęboko krzywdzące dla lekarzy i lekarzy dentystów oraz dla pozostałego personelu medycznego. – Sugeruje bowiem, że to właśnie personel medyczny jest głównym źródłem przenoszenia zakażenia COVID-19. Tym samym projektowane rozporządzenie rady ministrów podsyca atmosferę nieufności wobec lekarzy i w gruncie rzeczy niewiele różni się od szykan, które już obecnie spotykają niektóre osoby wykonujące zawody medyczne w ich środowiskach lokalnych tylko z tego powodu, że pracują w ochronie zdrowia. Uzasadnienie projektu powołuje się tylko enigmatycznie na „sytuację epidemiczną”, nie tłumacząc bliżej powodów wyróżnienia pracowników ochrony zdrowia. Tak poważna ingerencja w postaci czynienia wyraźnego wyjątku powinna być szerzej uzasadniona np. diametralnie różnym (znacząco wyższym w państwie ościennym) ryzykiem zakażenia się w placówkach opieki zdrowotnej i społecznej – podkreślono w komunikacie.

W opinii prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, brak zwolnienia z kwarantanny sparaliżuje codzienną pracę wielu lekarzy, przyczynić się może do utraty pracy, a co za tym idzie – również utraty źródła dochodu nie tylko lekarzy i lekarzy dentystów, ale także ich rodzin. – Doprowadzi to również do braków kadrowych w przygranicznych placówkach medycznych, które korzystają z usług lekarzy wykonujących zawód zarówno poza granicami, jak i na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Władze publiczne najwyraźniej niezbyt dokładnie zdają sobie sprawę z faktu, że cała opieka zdrowotna funkcjonuje dzięki ponadnormatywnej aktywności pracujących w niej osób – dodano.

Wielu lekarzy oraz innych przedstawicieli zawodów medycznych stoi na pierwszej linii walki z epidemią, inni wspierają pozostałe placówki ochrony zdrowia świadcząc pomoc dla pacjentów. – Przyjmowanie w takiej sytuacji jakiejkolwiek regulacji prawnej, która traktuje pracowników medycznych gorzej niż innych obywateli nie znajduje uzasadnienia merytorycznego ani aksjologicznego – podsumowano w komunikacie.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

Oprac. AF, źródło: NIL

Fot. Alexax_Fotos, pixabay.com

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
COVID-19 – kolejna ankieta dla pracowników medycznych Lekarz

Komisja Europejska zachęca pracowników ochrony zdrowia do wypełnienia ankiety, której tematem jest sytuacja pandemii COVID-19 i problem profilaktyki i kontroli zakażeń. Jak czytamy na stronie Naczelnej Rady Lekarskiej, badanie ma na celu zrozumienie...

Pracownicy ochrony zdrowia w czasie pandemii – ankieta Lekarz

Zakład Psychologii Stosowanej Katedry Psychologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprasza do wzięcia udziału w anonimowym badaniu, które dotyczy doświadczeń pracowników ochrony zdrowia w związku z pandemią COVID-19. Jak czytamy na stronie Uniwer...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena w dobie koronawirusa - Dentonet.pl
Naczelna Rada Lekarska: "nie" dla hejtu wobec lekarzy Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z niepokojem przyjmuje kolejne informacje o szerzącym się zjawisku szykanowania i dyskryminacji spowodowanym epidemią koronawirusa oraz innych przejawach naruszania godności osób, w szczególności wykonujących zawód...

testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Ilu pracowników medycznych w Polsce ma koronawirusa? Asysta

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja ponownie zwrócił się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o regularne publikowanie aktualnych danych statystycznych dotyczących liczby członków personelu medycznego zarażonych koronawirusem, z podzi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres