Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

10 pytań i odpowiedzi na temat wybielania zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
10 pytań i odpowiedzi na temat wybielania zębów

10 pytań i odpowiedzi na temat wybielania zębów

Wybielać zęby czy nie? Czy robić to samemu, czy też lepiej pod opieką lekarza stomatologa? Oto 10 podstawowych pytań oraz odpowiedzi na ten temat w ujęciu naszego konsultanta lek. dent. Renaty Kaczorowskiej:


Jaka jest różnica pomiędzy ogólnie dostępnymi w sprzedaży produktami do wybielania zębów, a tymi które oferują stomatolodzy?

Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania pacjent powinien zostać dokładnie zbadany celem postawienia diagnozy wyjaśniającej przyczynę i stopień przebarwień. Dlatego tylko lekarz stomatolog jest osobą kompetentną, aby wybrać odpowiednią metodę wybielania bądź też z powodu przeciwwskazań zaniechać wybielania.
Produkty do wybielania dostępne w sklepach kosmetycznych lub oferowane przez firmy wysyłkowe zawierają standardowe nakładki na zęby, które nie mogą być dobrze dopasowane do każdego rodzaju uzębienia.
To oznacza, że istnieje realne ryzyko nierównomiernego efektu wybielania, podrażnienia dziąseł lub połknięcia dużych ilości żelu wybielającego. Niekontrolowane przez lekarza wybielanie może doprowadzić do uszkodzeń tkanek zęba zwłaszcza gdy nie było one poprzedzone dokładną sanacją jamy ustnej lub trwa zbyt długo.


Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów?

Wybielanie nie jest wskazane u kobiet ciężarnych i karmiących. Poza tym zabieg przeciwwskazany jest u pacjentów uczulonych na jakikolwiek składnik preparatu do wybielania np. nadtlenek wodoru. Nałogowi palacze nie mogą palić papierosów w czasie wybielania zębów. Wybielanie nie jest wskazane w przypadkach dużego uszkodzenia szkliwa.


Czy wybielanie jest wskazane w przypadkach odsłonięcia szyjek zębowych?

Żel wybielający nie może bezpośrednio kontaktować się z obszarami odsłoniętych szyjek zębowych, ponieważ będzie wywoływał zjawisko „wciągania” wody z kanalików zębinowych co powoduje odczucia bólowe.


Jak długo trwa zabieg wybielania?

W większości przypadków pierwsze efekty widać już w ciągu dwóch dni. Stosując 10% nadtlenek karbamidu oczekiwany rezultat osiąga się po upływie 2-3 tygodni. Gdy wybierzemy stężenie 15% na efekt trzeba czekać 10-14 dni. Efektywność wybielania zależy przede wszystkim od rodzaju przebarwień oraz budowy tkanek zęba.


Jak trwały jest efekt wybielania?

Rezultat pozostaje widoczny przez okres 2 do kilku lat. Zależy to w dużej mierze od ilości i rodzaju stosowanych przez pacjentów używek (tytoń), napojów (kawa, herbata) oraz pokarmów.


Dlaczego po wybielaniu pojawiają się często objawy nadwrażliwości?

Objawy nadwrażliwości po wybieleniu są związane ze zjawiskiem dehydratacji. Żele wybielające zawierają glicerol, który pochłania pewna ilość wody znajdującej się w tkankach. Dolegliwości bólowe mogą zostać zniesione, bądź złagodzone przez zastosowanie związków fluoru. Całkowite ponowne uwodnienie tkanki zęba osiągają po upływie 2 tygodni od zakończenia wybielania.


Jak można zapobiec lub znieść objawy nadwrażliwości?

Nadwrażliwość wywołana dehydratacją zębiny często towarzyszy wybielaniu zębów.

Polecamy następujące rozwiązania:
– stosowanie płukanek fluorowych zaleconych przez lekarza stomatologa po każdym użyciu nakładki z żelem wybielającym.
– stosowanie żeli fluorkowych napełniając nimi nakładkę i nosząc na zębach przez około 10 min dziennie
Jeśli dolegliwości bólowe są bardzo duże należy przerwać wybielanie na jeden dzień lub można skrócić czas noszenia nakładki do np. 2 godz. dziennie.


Czy wybielanie wpływa na stan szkliwa?

Opublikowano na ten temat wiele wyników badań. Nowoczesne metody wybielania nie powodują uszkodzenia tkanek zęba. Jest to faktem, zarówno w przypadku szkliwa, jak i zębiny – zębów martwych i żywych. Współczesne wybielanie nie sprawia, że zęby stają się bardziej podatne na próchnicę, ani bardziej kruche.


Czy wybielanie ma szkodliwy wpływ na dziąsła i przyzębie?

Jeśli nakładka jest właściwie dopasowana – tzn. obejmuje zęby a nie pokrywa dziąseł – dziąsła pozostaną w prawidłowym stanie. Jeśli jednak nakładka obejmuje swym zasięgiem dziąsła to może dojść do ich podrażnienia. Dolegliwości znikną szybko po usunięciu przyczyny (korekta nakładki).
Niskie stężenie nadtlenku karbamidu wykazuje właściwości bakteriobójcze i wpływa korzystnie na stan przyzębia. Jest stosowany w terapii periodontologicznej. W trakcie terapii nakładkowej może dojść do odbarwienia dziąseł, które przemija po kilku godzinach od kontaktu z żelem wybielającym.
Można tego uniknąć pamiętając, o następujących zasadach:

– nie wolno stosować zbyt dużej ilości żelu na nakładki

– po wypłynięciu ewentualnych nadmiarów z nakładki, natychmiast je usunąć

Zapalenie dziąseł, choroby przyzębia są przeciwwskazaniem do zabiegu wybielania.

Czy zęby przebarwione po leczeniu endodontycznym można wybielić metoda nakładkową?

Można. Jednak najskuteczniejszym i najszybszym zabiegiem jest w tym przypadku wybielanie wewnętrzne przeprowadzone w gabinecie przez lekarza stomatologa.


Lek. dent. Renata Kaczorowska, Konsultant Dentonetu

kaczorowska@dentonet.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 •  

 •  

   

   

   

   

   

   


  POWIĄZANE ARTYKUŁY

  LEK, LDEK: już od 1 stycznia 2021 r. jawna baza pytań Lekarz

  Podczas sesji jesiennej 22% lekarzy nie zdało Lekarskiego Egzaminu Końcowego, a więc nie uzyskało prawa wykonywania zawodu – alarmuje w ministerstwie zdrowia prof. dr hab. Andrzej Wojtyła. Resort odpowiada: zostanie wprowadzona jawna baza pytań. – ...

  Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

  Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

  sterylizator do szczoteczek - Dentonet.pl
  Powstał domowy sterylizator do szczoteczek do zębów Asysta

  Marka Oclean zaprezentowała swój pierwszy domowy sterylizator do szczoteczek do zębów. Można go kupić w serwisie Aliexpress. Urządzenie ma wymiary 12,1 x 6,7 x 5,6 cm, a jego obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego. We wnętrzu sterylizatora z...

  ROZWIŃ WIĘCEJ
  Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
  Szczoteczki do zębów do zadań specjalnych - co wybrać? Pacjent

  Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

  higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
  Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

  Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

  Dodaj komentarz (0 komentarzy)

  Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

  Od (imię)
  Do (e-mail)
  Temat
  Treść
  255

  Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres