Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza


Zaprzyjaźnić się z dentystą?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zaprzyjaźnić się z dentystą?

Zaprzyjaźnić się z dentystą?

Lekarze stomatolodzy dbają o pacjentów coraz troskliwiej, zapewniając im całą gamę udogodnień: przyjemną muzykę, coraz doskonalsze znieczulenia, przypominanie o kolejnych wizytach… A nade wszystko troskę o piękny uśmiech i dobre samopoczucie.

Staramy się naszych pacjentów otaczać coraz szerszą opieką. Już nie tylko dobry sprzęt, nowoczesne metody i doświadczenie są codziennością w naszej pracy, ale i zapewnianie komfortu psychicznego (tak aby dentofobia pozostała jedynie przykrym wspomnieniem minionej epoki).

Jednak – obok braku środków finansowych – to właśnie strach jest powodem, dla jakiego Polacy nie korzystają z opieki stomatologicznej (dotyczy aż 46% osób), choć niejednokrotnie stan zdrowia ich jamy ustanej tego wymaga.

Bardzo często lęk u pacjentów ma swe źródło w dzieciństwie – np. rodzice (czasem nawet w dobrej wierze) straszyli dzieci wizytą u dentysty (np. motywując ich w ten sposób do mycia zębów). Podobnie zadziałały sytuacje, gdy dorośli w obecności dzieci opowiadali o swoich własnych, trudnych doświadczeniach z gabinetu stomatologicznego. Dlatego, szczególnie wobec takich osób, należy przedstawiać nasz gabinet jako przyjazny, pełen życzliwych, chętnych do pomocy (a nie zadawania bólu) osób.
Może się również zdarzyć, że ktoś faktycznie miał przykre doświadczenia podczas leczenia – wówczas dobrze, abyśmy byli przygotowani na szczerą rozmowę z takim pacjentem i przekonali go, że sytuacja nie musi się powtórzyć i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić mu jak największy komfort leczenia.

Drugim niezwykle istotnym (paradoksalnie) czynnikiem, który hamuje pacjentów przed leczeniem, jest wstyd spowodowany zaniedbaniami różnej natury w jamie ustnej. Stąd wiele osób obawia się oceny, przykrych uwag czy wręcz pogardy. Wobec takich pacjentów powinniśmy zachować szczególną delikatność i przekonać ich, że jesteśmy lekarzami, których zadaniem jest pomagać, a nie deprecjonować pacjentów. Inną sprawą jest, że nie wiemy, dlaczego ktoś dopuścił do zaniedbań w leczeniu, stąd – powstrzymajmy się od niepotrzebnych komentarzy. Warto też przy takiej okazji zwrócić uwagę na inne pozytywne akcenty i za coś pacjenta pochwalić, np. za strój, aby odwrócić jego uwagę od tego, czego się wstydzi.

BZ

Źródło: W trosce o Twój uśmiech & zdrowie
 POWIĄZANE ARTYKUŁY

wklucie_w_dziaslo.jpg
Bolesne znieczulenie zniechęca do wizyt u dentysty Pacjent

Jak donosi Dental Tribune, negatywne doświadczenia związane ze znieczuleniem u dentysty są udziałem aż 3 na 4 Polaków. Zdaniem specjalistów, jest to jeden z kluczowych powodów wys......

aparat_ortodontyczny_J8OtXpV.jpg
Zanim ortodonta założy nam aparat Pacjent

Korygowanie wad zgryzu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego jest procesem, który wymaga od pacjentów cierpliwości oraz wytrwałości. W trakcie leczenia pacjent musi dokładnie przestr......

ROZWIŃ WIĘCEJ
MIS__IMP.PNG
MIS Poland partnerem Masterów Lekarz

MIS Poland nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Implant Masters Poland. Na bazie umowy o współpracy firma MIS Poland otrzymała tytuł Partnera Merytorycznego stowarzyszenia IMP. IMP......

check_up1.jpg
Etyka utrudnia życie zawodowe? Asysta

Każdy dzień w pracy higienistki stomatologicznej przynosi nowe wyzwania zawodowe, ciekawe przypadki i także radość, gdy pacjent cieszy się z wyników leczenia i poprawy stanu jamy ustnej. Jed......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres