Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Zanim ortodonta założy Ci aparat…

Publikacja:
Zanim ortodonta założy Ci aparat…

Zanim ortodonta założy Ci aparat…

Skorygowanie wady zgryzu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego jest, niestety, procesem długotrwałym i wymagającym od pacjentów systematycznych wizyt kontrolnych podczas całego procesu leczenia. Czas noszenia aparatu zależy od indywidualnych warunków zgryzowych każdego pacjenta oraz tempa, w jakim przesuwają się jego zęby. Okres ten przeciętnie wynosi od 1,5 do 2,5 lat, jednak w przypadku poważnych wad zgryzu może trwać nawet i 3 lata.
Bardzo często założenie stałego aparatu ortodontycznego jest poprzedzone sanacją i higienizacją jamy ustnej. W praktyce oznacza to, iż stomatolog najpierw leczy wszystkie chore zęby, a dopiero potem zakłada aparat.
Podczas kilku wizyt przygotowawczych dentysta lokalizuje ogniska próchnicy, nieszczelne plomby i ubytki niepróchnicowego pochodzenia (np. będące efektem erozji szkliwa), a następnie zakłada nowe wypełnienia.
Sprawdza również – wykorzystując w tym celu zdjęcia rentgenowskie – w jakim stanie znajdują się martwe zęby i podejmuje decyzję o ich usunięciu lub powtórnym leczeniu kanałowym.
Ocenia wreszcie stan przyzębia i grubość kamienia nazębnego, a następnie podejmuje kroki zaradcze, mające doprowadzić do usunięcia osadu. Jeżeli uzna to za konieczne, przeprowadza lakierowanie zębów fluorem – zabieg ten ma na celu wzmocnienie szkliwa.
Profesjonalne oczyszczenie zębów jest konieczne, aby uniknąć chorób dziąseł i przyzębia oraz zminimalizować ryzyko próchniy, która podczas leczenia aparatem stałym może szybko zaatakować zdrowe zęby. Dzieje się tak dlatego, gdyż w okresie noszenia aparatu oczyszczenie powierzchni zębów w bezpośredniej okolicy zamków ortodontycznych jest mocno utrudnione, podobnie jak usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych.
Etap leczenia zachowawczego obejmuje również dokładną diagnostykę warunków zgryzowych. Pacjent jest proszony o wykonanie zdjęcia pantomograficznego (które ukazuje wszystkie zęby jednocześnie), bocznego zdjęcia czaszki (zdjęcie cefalometryczne) oraz fotografii dokumentującej stan uzębienia przed przystąpieniem do korekty wady zgryzu. Dopiero wtedy stomatolog opracowuje optymalny plan leczenia i proponuje odpowiedni typ aparatu.
Bywa, iż uzyskanie zadowalającego wyniku leczenia jest niemożliwe bez usunięcia zdrowych zębów. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż doświadczony ortodonta podejmuje decyzję o ekstrakcji jedynie w ostateczności, kiedy inne rozwiązania nie są w stanie zapewnić właściwego efektu terapeutycznego.
Najczęściej usuwane są zęby przedtrzonowe (czyli czwórki lub piątki), ewentualnie – ósemki (o ile wyrosły). Co do zasady – nie usuwa się nigdy zębów przednich, chyba że są to zęby nadliczbowe. Nie powinno się również usuwać zębów trzonowych (szóstek i siódemek) ze względu na ważną rolę, jaką pełnią w aparacie żucia. Ważne – każda decyzja o usunięciu zębów wymaga indywidualnego podejścia ze strony ortodonty i ponformowania pacjenta o ewentualnych konsekwencjach.
Po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki (zdjęcia rtg, pobranie wycisku), a następnie po wyleczeniu wszystkich ubytków, ortodonta przystępuje do ostatniego etapu, przygotowującego zęby do nałożenia aparatu. Najpierw wykonuje tzw. separację, czyli umieszcza między zębami trzonowymi elastyczne elementy, które tworzą miejsce dla metalowych pierścieni. Po upływie tygodnia zdejmuje je, nakłada na zęby ortodontyczne pierścienie (metalowe elementy cementowane na zębach trzonowych) i dopiero wtedy zakłada stały aparat.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

studia stomatologiczne 3
Poznaj stomatologię… zanim zaczniesz ją studiować Lekarz

Wyobrażenia o przyszłej pracy osób, które chcą rozpocząć studia na wybranym kierunku, mogą w mniejszym lub większym stopniu rozmijać się z rzeczywistością. Aby mieć pełniejszy obraz tego, jak wygląda na co dzień praca stomatologa, jedna z uczelni den...

i Tero
Skaner iTero - sprawdź zanim zakupisz! Lekarz

Chcesz wypróbować w swoim gabinecie zastosowanie nowoczesnego skanera wewnątrzustnego iTero, ale bez natychmiastowej decyzji o zakupie? Teraz to możliwe! Wejdź na stronę https://www.go-digital.pl/ i dowiedz się więcej! Skaner wewnątrzustny iTero to ...

Glimbax
Ty i Twój aparat ortodontyczny w "związku idealnym" Pacjent

Pod koniec leczenia ortodontycznego będziesz mieć cudowny uśmiech, a co najważniejsze - poprawi się stan zdrowia Twojej jamy ustnej. Jednak, aby osiągnąć ten cel i zapewnić niesamowite rezultaty, trzeba przejść wielomiesięczną drogę z aparatem ortodo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
sąd
Ortodonta i współpraca ze skorumpowanym senatorem Lekarz

W komunikacie prasowym wydanym w dniu 24 stycznia przez Prokuraturę Zachodniego Okręgu Arkansas podano, że ceniony lekarz ortodonta został skazany na nieco ponad 12 miesięcy więzienia i karę grzywny za udział w aferze korupcyjnej z udziałem byłego se...

zdjecia wewnatrzustne
Oko owada i innowacyjny aparat do zdjęć wewnątrzustnych Lekarz

Opublikowane badanie wykazało korzyści płynące z używania inspirowanych biologicznie aparatów do wysokiej jakości obrazowania wewnątrzustnego. Tworząc nowe urządzenie do zastosowania w stomatologii, badacze z Korei Południowej podpatrywali narząd wzr...