Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Występujemy o ulgę na zakup kasy

Publikacja:
Występujemy o ulgę na zakup kasy

Występujemy o ulgę na zakup kasy

Lekarz stomatolog, który ze względu na wysokość obrotów musi zainstalować w gabinecie kasę fiskalną, może liczyć na zwrot części wydatków poniesionych na zakup tego urządzenia. Warto jednak przypomnieć naszym Czytelnikom, iż aby mogli skorzystać z owego zwolnienia, muszą dopełnić kilku ważnych formalności. Pamiętajmy, iż według fiskusa ulga na kasę jest pewnego rodzaju przywilejem, z której może skorzystać tylko zdyscyplinowany podatnik, postępujący zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Ile wynosi ulga?
1. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT lekarze, którzy prowadzą prywatną praktykę i rozpoczynają ewidencjonowanie obrotów za pomocą kasy fiskalnej, mają możliwość skorzystania z ulgi na zakup wszystkich urządzeń rejestrujących, które zostały zgłoszone w US na dzień rozpoczęcia sprzedaży. Jeśli więc lekarz jednocześnie instaluje w swoim gabinecie kasę główną oraz kasę rezerwową lub kupuje kilka kas do kilku gabinetów – odliczenie dotyczy każdego z zakupionych urządzeń.
2. Wysokość ulgi może wynosić nawet 90% jednostkowej ceny zakupu, nie więcej jednak niż 700 złotych za jedno urządzenie. Warto w tym miejscu dodać, iż ulgę odliczamy od ceny netto danego modelu kasy rejestrującej.
3. Niestety, hojność fiskusa ma swoje granice. Ulga przysługuje tylko i wyłącznie tym podatnikom, dla których jest to pierwsza w życiu kasa fiskalna. Natomiast w przypadku wymiany starego modelu na nowy – na żadne odliczenie nie możemy liczyć. Ulgą nie są również objęte kasy dokupione w późniejszym terminie (czyli – posługując się terminologią organów podatkowych – kasy nie zgłoszone z pierwszą fiskalizacją).


Aby uzyskać ulgę, należy…
…ściśle przestrzegać wymogów fiskusa. Należy więc zachować prawidłową kolejność działań oraz przedstawić fiskusowi określone dokumenty. Ponieważ wszystkie wymagane przez fiskusa czynności zabierają nieco czasu i zmuszają do przynajmniej dwukrotnej wizyty w Urzędzie Skarbowym, warto przy okazji uzbroić się w ciepliwość, a także przygotować merytorycznie do kolejnych odwiedzin.
1. Pierwsza wizyta w US – składamy do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego zawiadomienie o instalowanych kasach (pismo „Zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania” możemy napisać odręcznie). Zgłoszenie powinno nastąpić NAJPÓŹNIEJ na jeden dzień przed fiskalizacją.
2. Przeprowadzamy fiskalizację kasy w autoryzowanym serwisie, po czym odbieramy urządzenie oraz książkę serwisową. Urządzenie podłączamy w gabinecie i rozpoczynamy wystawianie paragonów, natomiast książkę serwisową zawozimy do urzędu skarbowego.
4. Druga wizyta w US – w terminie 7 dni od fiskalizacji składamy do Naczelnika Urzędu Skarbowego kolejny formularz – tym razem jest to „Zgłoszenie kasy przez podatnika” – oraz zostawiamy książkię serwisową zawierającą adnotację o przeprowadzonej aktywacji modułu fiskalnego. Na podstawie owych dokumentów nasze nowe urządzenie zostanie wciągnięte do rejestru kas fiskalnych i otrzyma swój odrębny numer ewidencyjny.
5. Trzecia wizyta u US – odbieramy nadany przez fiskusa numer ewidencyjny oraz książkę serwisową. Jednocześnie przedstawiamy pracownikowi skarbówki oryginał faktury potwierdzającej kupno kasy oraz dowód zapłaty całej należności i wreszcie – występujemy o zwrot ulgi do Urzędu Skarbowego.


W jaki sposób możemy odzyskać ulgę?
Sposób, w jaki urząd skarbowy refinansuje część wydatków poniesionych z tytułu zakupu kasy fiskalnej, zależy od tego, czy lekarz stomatolog jest (lub nie jest) płatnikiem VAT. Jeżeli lekarz nie jest vatowcem, musi złożyć w US wniosek: „O zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej”. Po sprawdzeniu zawartych we wniosku danych fiskus przelewa stosowną kwotę na rachunek bankowy podatnika (ma na to 25 dni od daty wpłynięcia pisma).
W nieco inny sposób wydatek poniesiony z tytułu zakupu urządzenia fiskalnego rozliczają lekarze będący płatnikami VAT. W ich przypadku kwotę ulgi należy odliczyć w deklaracji VAT za miesiąc, w którym lekarz rozpoczął ewidencjonowanie obrotów lub za miesiące następujące po tym miesiącu. Warto jednak pamiętać, iż rozliczenie ulgi w deklaracji podatkowej jest możliwe tylko wtedy, gdy zostały spełnione łącznie dwa warunki:
– lekarz przedstawił fiskusowi dowód zapłaty całej należności,
– VAT naliczony był większy lub równy kwocie podatku należnego.
Uwaga! Jeżeli odliczenie w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu, kwartale) było wyższe od kwoty różnicy między VAT należnym a naliczonym, termin zwrotu ulgi ulegnie przesunięciu. Ponadto w danym okresie rozliczeniowym kwota zwrotu nie może przekroczyć równowartości:
– 25% całej kwoty przysługującej do odliczenia – jeżeli składamy deklaracje miesięczne, lub
– 50% tej kwoty – jeżeli składamy deklaracje kwartalne.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej
Kasy online nieobowiązkowe dla podmiotów medycznych? Lekarz

Komisja stomatologiczna NRL zwróciła się do ministerstwa finansów o wyjaśnienie nieprecyzyjnych przepisów dotyczących zakupu kas online przed gabinety - również stomatologiczne - prowadzone w formie podmiotów leczniczych. Jakiś czas temu komisja sto...

Asysdent 2020 250
Ostatnie dni na zakup biletu na konferencję ASYSDENT 2021 Asysta

To już ostatnie dni, by dołączyć do grona uczestniczek konferencji ASYSDENT 2021. Dokładnie za tydzień - w sobotę 4 września - spotkamy się w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej. Ogólnopolska Konferenc...

kasa fiskalna - Dentonet.pl
Dentyści bez zwolnienia z obowiązku używania kasy fiskalnej? Lekarz

NRL sprzeciwia się proponowanym przez ministerstwo finansów zmianom, zgodnie z którymi lekarze dentyści nie będą mogli korzystać ze zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotów. Przyp...