Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wydatki na samochód w firmie – jak je rozliczyć?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wydatki na samochód w firmie – jak je rozliczyć?

Wydatki na samochód w firmie – jak je rozliczyć?

Wielu dentystów-przedsiębiorców wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności samochód osobowy, który nie jest zarejestrowany na firmę, ale stanowi ich prywatną własność lub współwłasność. Wydatki na samochód można wliczyć w koszty uzyskania przychodów, ale tylko w ramach określonych limitów.

Sposobem rozliczenia wydatków na samochód poniesionych przez dentystę-przedsiębiorcę w związku prowadzeniem firmy (np. dojazdy do kliniki) jest prowadzenie tzw. kilometrówki. Mianem tym określa się ewidencję faktycznego przebiegu pojazdu. Na podstawie kilometrówki można wliczyć w firmowe koszty wydatki poniesione na użytkowanie samochodu w celach służbowych do wysokości limitu, wynikającego z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów oraz stawki za 1 km przebiegu. W 2016 r. limity te wynoszą:

• dla samochodu o pojemności do 900 cm3 – 0,5214 zł,
• dla samochodu o pojemności od 900 cm3 – 0,8358 zł.

Należy przy tym pamiętać, że samochód – choć niewpisany do ewidencji środków trwałych firmy – musi być własnością lub współwłasnością dentysty, albo być użytkowany na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia.

Przykładowe wydatki na samochód w firmie

Jakie konkretnie wydatki na samochód można rozliczać w ramach kilometrówki? Jest ich bardzo wiele. Do grupy tej zaliczają się m.in. koszty dzierżawy lub najmu auta, zakupu oleju napędowego, benzyny lub gazu, wymiany oleju czy płynu hamulcowego, napraw i przeglądów, zakupu części zamiennych, myjni, przejazdów autostradami, opłaty za parking, ubezpieczenie NNW i OC, a także AC (w określonej wysokości).

Zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzone są w okresach miesięcznych, ale koszty można rozliczać narastająco. Jeśli więc w danym miesiącu wydatki okażą się większe niż obliczony limit, to nadwyżka nie podlega zaliczeniu w koszty. Można ją uwzględnić w miesiącu następnym, jeżeli wówczas limit wydatków nie zostanie przekroczony. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie.

Przykład

Dentysta wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności będące jego własnością auto o pojemności silnika 2000 cm3. W czerwcu 2016 r. wykorzystał je w celach firmowych 20 razy, przejeżdżając łącznie 320 km. W przypadku auta o pojemności silnika 2000 cm3 stawka za 1 km faktycznego przebiegu wynosi 0,8358 zł. Limit wydatków, które dentysta będzie mógł wliczyć w czerwcu 2016 r. w firmowe koszty wyniesie 267,46 zł (320 km x 0,8358 zł).

W tym samym miesiącu przedsiębiorca zatankował powyższe auto benzyną za kwotę 200 zł brutto oraz opłacił miesięczny abonament parkingowy za 50 zł netto (61,50 zł brutto). Podatek VAT od zakupu paliwa do samochodu osobowego nie podlega odliczeniu, więc księgowaniu podlega kwota brutto. W przypadku wszystkich innych wydatków kosztem jest kwota netto. W czerwcu dentysta poniósł więc koszty w kwocie 250 zł (200 zł brutto oraz 50 zł netto). Wynika z tego, że za ten okres może wliczyć w koszty wszystkie poniesione wydatki, zaś różnicę w kwocie 17,46 zł (267,46 zł limitu – 250 zł kosztów) ma prawo przenieść na kolejny miesiąc.

„Lekarz i przedsiębiorca. Zarządzanie w praktyce lekarskiej” – to najnowsza książka Wojciecha Krówczyńskiego, eksperta ds. zarządzania praktyką medyczną, który doradza polskim stomatologom w zakresie działań pozamedycznych.

AF
Fot. Unsplash, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Gazeta Wyborcza: absurdalne koszty użycia dentobusów Lekarz

Choć województwo świętokrzyskie jest jednym z nielicznych, w których udało się rozstrzygnąć konkurs na udzielanie świadczeń stomatologicznych, to jednak umowa ze zwycięskim podmiotem nie została jeszcze podpisana. Na przeszkodzie mogą stanąć olbrzymi...

kredyty dentystów - Dentonet.pl
BIG InfoMonitor: Lekarze dentyści pożyczają i spłacają jak mało kto Lekarz

Z danych o opóźnionych płatnościach zgromadzonych w BIG InfoMonitor i BIK wynika, że kłopoty z regulowaniem zobowiązań ma mniej niż 1% stomatologów prowadzących działalność gospodarczą. Dentyści wyróżniają się też jako kredytobiorcy indywidualni. Mim...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przelew do ZUS- Dentonet.pl
Będzie jeden przelew do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Lekarz

Sejm przyjął zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz kodeksie pracy, zgodnie z którymi zamiast czterech dotychczasowych przelewów na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorcy będą wykonywać tylko jedną, łączną opłatę.Zgodn...

składki ZUS - Dentonet.pl
Wysokość składek ZUS będzie zależała od poziomu przychodów? Lekarz

Wszystko wskazuje na to, że rząd wprowadzi nową ulgę dla małych przedsiębiorców, osiągających przychody w wysokości do 5000 zł miesięcznie. Mają oni opłacać niższe niż dotychczas składki ZUS.O prowadzonych pracach nad nową ulgą poinformował Adam Abra...

kształcenie podyplomowe - Dentonet.pl
Kształcenie podyplomowe lekarzy do odliczenia od podatku? Lekarz

Samorząd lekarski nie ustaje w staraniach o możliwość wliczania w koszty uzyskania przychodów lub odliczania od podatku wszystkich wydatków ponoszonych przez lekarzy i lekarzy dentystów na kształcenie podyplomowe. NRL wystosowała do ministra zdrowia ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres