Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Witaminy i minerały w służbie stomatologii

Publikacja:
Witaminy i minerały w służbie stomatologii

Witaminy i minerały w służbie stomatologii

Większość osób przeprowadzając leczenie zębów słyszała od swojego dentysty o niedostatecznej higienie jamy ustnej, niewłaściwej metodzie szczotkowania, braku nitkowania i irygacji, co niewątpliwie jest przyczyną wielu problemów z dziąsłami i zębami.

Dieta bogata w proste węglowodany, palenie tytoniu to dodatkowe czynniki nasilające choroby jamy ustnej. Brak higieny oraz zła dieta to niewątpliwie przyczyna próchnicy zębów, chorób dziąseł i przyzębia, przykrego zapachu z ust oraz nawet utraty zębów.

 

Aby zachować zdrowie jamy ustnej i zębów na długie lata należy dbać o higienę. Jest to pierwszy i najważniejszy czynnik mający wpływ na zdrowie zębów. Witaminy i minerały są dodatkowym elementem wspomagającym prawidłowe funkcjonowanie przemian zachodzących w organizmie. Również tych przemian, które zachodzą w jamie ustnej. Wspólnie z właściwą higieną przyczyniają się do obniżenia chorób jamy ustnej i zębów.

 

Witaminy, takie jak witamina C (znana również jako kwas askorbinowy), flawonoidy, koenzym Q10 są silnymi antyoksydantami, które chronią dziąsła, przyzębia przed wolnymi rodnikami powodującymi niszczenie komórek. Witamina C jest ważnym elementem w syntezie kolagenu, składnika tkanki łącznej. Z tkanki łącznej zbudowane są min. dziąsło, włókna ozębnej, zębina zęba, kość. Czyli prawie wszystkie struktury zawierają w swojej budowie kolagen.

Witamina C warunkuje prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, co wpływa korzystnie na stan zdrowia błony śluzowej jamy ustnej. Niedobór witaminy C powoduje min. krwawienie z dziąseł, bolesność dziąseł, ich obrzęk, bladość powłok. Źródłem tej witaminy są owoce cytrusowe, przede wszystkim cytryna, jeżyny, a nawet ziemniaki. Z tego powodu, że we większości warzyw i owoców występuje witamina C bardzo trudno o jej niedobór w organizmie.

 

Koenzym Q10 (CoQ) jest niezbędny do produkcji energii komórkowej produkowanej w mitochodrium prawie każdej komórki. Jest on składową łańcucha oddechowego przebiegającego w mitochodrium komórkowym. Jego niedobór niekorzystnie wpływa na procesy energetyczne w komórce. W literaturze naukowej od dawna opisywano przydatność Q10 w chorobach serca.

Od kilku lat odkryto, że ten ważny koenzym wpływa również korzystnie na zdrowie tkanek jamy ustnej. Jest on katalizatorem procesów metabolicznych, które dostarczają organizmowi energii do procesów naprawczych oraz eliminuje wolne rodniki w komórkach dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym.

 

Kwas foliowy okazał się być niezwykle istotną witaminą. Witamina B11 (kwas foliowy) jest niezbędny do prawidłowego tworzenia krwinek czerwonych. Wspomaga leczenie anemii spowodowanych niedoborami kwasu foliowego w organizmie. Wpływa korzystnie na leczenie chorób przyzębia.Występuje on w postaci naturalnej w roślinach (szpinak), drożdzach, jednak spożywanie dodatkowej dawki w postaci tabletki zapobiega niektórym wadom rozwojowym. Wszystkie kobiety w ciąży powinny spożywać każdego dnia 0,4 mg kwasu foliowego. Takie postępowanie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia u dzieci pewnych wad wrodzonych układu nerwowego.

 

Związki flawonowe (nazywane flawonoidami lub bioflawonoidami) występują w roślinach i nadają im kolorowy wygląd. Nadają owocom jagodowym czerwone i granatowe barwy, a cytrusowym – pomarańczowe i żółte. Gromadzą się zazwyczaj pod ich skórą, dzięki czemu przyciągają pożyteczne owady, a odstraszają te, które są niepożądane. Flawnoidów jest bardzo wiele – około 7000.

Występują m.in. w owocach (szczególnie cytrusowych), warzywach (np. pomidorach, brokułach, papryce, sałacie), kaszy gryczanej, roślinach strączkowych (np. soi), herbacie, w czerwonym winie, młodym pieprzu. Przeniesione do organizmu człowieka mogą pełnić podobną rolę jak witaminy.

Flawonoidy są składnikami ziół i innych roślin, które wykorzystywano już bardzo dawno do leczenia wiele chorób. I chociaż nie znano wówczas składu chemicznego roślin, dzięki doświadczeniom całych pokoleń flawonoidy zastępowały leki. Niektórzy twierdzą, że sposoby leczenia naszych przodków to właściwie nic innego jak stosowanie bioflawonoidów dla dobra ludzi.

Działają one podobnie jak witamina C, która wzmacnia większe naczynia krwionośne. Natomiast bioflawonoidy uszczelniają wrażliwe ścianki drobniutkich, mikroskopijnych kapilarów zaopatrujących każdą komórkę oraz zwalczają atakujące je czynniki chorobotwórcze. Poprawiają ukrwienie w dziąsłach. Poprzez zwiększenie ukrwienia redukują stan zapalny, hamują uwalnianie histaminy (czynnika wywołującego alergie), oraz poprawiają wydolność układu immunologicznego. Jako silny antyoksydant broni komórki przed śmiercią.

 

Witamina E to bardzo silny antyoksydant, redukuje wolne rodniki, chroni komórki przed śmiercią. Stymuluje i poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego, którego upośledzenie przyczynia się do rozwoju wielu chorób min. Chorób przyzębia. Dlatego jest pomocny w terapii zapaleń przyzębia.

 

Witamina D nazywana jest witaminą słoneczną. Nasz organizm produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych z prekursorów. Jest ona niezmiernie ważna dla zdrowia kości i zębów, ponieważ reguluje poziomem wapnia i fosforu we krwi. Przy jej niedoborach organizm nie może wchłaniać wapnia z pożywienia lub suplementów, mimo spożywania dużych ilości produktów bogatych w ten pierwiastek.

 

Jeśli występuje niski poziom wapnia lub wysoki fosforu to odkryto korelacje tego stanu z wysokim odsetkiem chorób przyzębia.

Poziom wapnia do fosforu we krwi powinien być w warunkach prawidłowych w stosunku 1:1. W związku z tym witamina D reguluje cały ten proces i jest niezmiernie ważna w stomatologii.

 

Niekiedy pacjenci przychodząc do stomatologa wspominają, że mimo odpowiedniej higieny występują u nich objawy chorobowe dziąseł i zębów. Dziwią się, czemu tak się dzieje, skoro szczotkują zęby dwa razy dziennie, używają nitki dentystycznej oraz płukanek antybakteryjnych. Otóż, niekiedy to nie wystarcza. Dopiero dodatkowa podaż witamin i minerałów wraz z nienaganną higieną prowadzi do pełni zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

finansowanie swiadczen
Co najmniej 140 mln zł na nadwykonania w stomatologii Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu kilkunastu najbliższych dni przekaże co najmniej 140 mln zł na nadwykonania w stomatologii. Przekazanie funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii było jednym z zapisó...

witamina D
Czy bezpłatne badanie stężenia witaminy D będzie szerzej dostępne? Lekarz

Posłanka Anita Sowińska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta, czy resort planuje możliwość kierowania pacjentów na bezpłatne badanie poziomu witaminy D przez lekarzy rodzinnych, a nie tylko endokrynologów. Witamina D ma m.in. wp...

NHS
BDA: kryzys w stomatologii NHS się pogłębia Lekarz

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozważa wprowadzenie radykalnych zmian w dostępie mieszkańców kraju do produktów nikotynowych, tak aby docelowo w kraju obowiązywał całkowity zakaz palenia. Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne popiera te dział...

ROZWIŃ WIĘCEJ
witamina D
Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu Lekarz

W czasopiśmie „Annals of Internal Medicine” ukazało się badanie naukowców z University of South Australia, którzy twierdzą, że niedobór witaminy D zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu. W odróżnieniu od innych witamin, głównym źródłem witaminy D dla ...

bruksizm
Bruksizm może mieć związek z poziomem witaminy D Lekarz

Jak wynika z artykułu opublikowanego 6 lutego na stronie internetowej czasopisma naukowego „Clinical and Experimental Dental Research”, nasilenie zaciskania i zgrzytania zębami może być zależne od poziomu witaminy D w organizmie. Badania krwi u ucze...

debata MSS gerostomatologia 5
Multidyscyplinarnie o stomatologii geriatrycznej Lekarz

Jedną z sesji naukowych, które odbyły się w ramach Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych 2023, była seria wykładów dotyczących gerostomatologii, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologii Geriatrycznej. – Jest to młode towarzystwo naukowe,...

witamina D
Nowe wytyczne ws. profilaktyki i leczenia niedoborów witaminy D Lekarz

Po okresie jesienno-zimowym nasz organizm potrzebuje witaminy D. Naukowcy dowiedli, że nawet zbilansowana i zróżnicowana dieta nie jest w stanie zapewnić całkowitej dziennej dawki tej witaminy, bo to synteza skórna jest jej głównym źródłem dla organi...

witamina d1
Nie będzie zmian w zlecaniu badań stężenia witaminy D Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posłanki Anity Sowińskiej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że zasady zlecania badań stężenia witaminy D nie zmienią się – będą na nie mogli kierować tylko specjaliści endokrynologii. Przypomnijmy – kilk...

RTG
Aparaty RTG wewnątrzustne w stomatologii Lekarz

Aparaty RTG wewnątrzustne ułatwiają diagnostykę i umożliwiają skuteczne leczenie. Wysoka rozdzielczość obrazów umożliwia ocenę stanu uzębienia pacjenta i wykrycie chorób. Przed wyborem produktu, należy sprawdzić parametry techniczne, certyfikaty oraz...