Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza


Weekendowo: bieganie – panuje na nie coraz większa moda…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Weekendowo: bieganie – panuje na nie coraz większa moda…

Weekendowo: bieganie – panuje na nie coraz większa moda…

O tym, że aktywność fizyczna jest zbawienna dla zdrowia – zwłaszcza lekarzy nie trzeba przekonywać. Czym innym jednak jest to wiedzieć, a czym innym praktykować. Dlaczego unikamy sportu? Zwykle z dwóch powodów: lenistwa lub słabej kondycji fizycznej (jednakże paradoksalnie, by mieć dobrą kondycję, należy ją trenować…). Co więc należy zrobić, by ruszyć do przodu?

1. Z pewnością miewaliśmy takie momenty w życiu, gdy biegaliśmy lub podejmowaliśmy inną aktywność fizyczną. Warto przypomnieć sobie, jak się wtedy czuliśmy i fizycznie, i psychicznie. I jaką mieliśmy satysfakcję, gdy pokonywaliśmy samych siebie i swój opór przed wysiłkiem. Warto z tymi myślami postanowić powrót do dawnych zwyczajów.

2. Jednak – o tym warto pamiętać – nie jest wskazane, by robić gwałtowne zrywy. Nawet, jeśli czujesz po kilku kilometrach, że przebiec maraton to dla ciebie żaden problem – przystopuj. Do biegania (czy innej aktywności fizycznej) należy podchodzić spokojnie. Czas wysiłku i dystans dobrze jest zwiększać powoli i sukcesywnie. Najbardziej wskazany jest bieg lub marszobieg przez ok. 30 min. Długość trasy należy zwiększać o ok. 10% tygodniowo.

3. Zawsze pamiętaj o odpoczynku – wystarczającej ilości snu, właściwej diecie i regeneracji organizmu (szczególnie gdy do biegania powracasz po przerwie). Niewłaściwa ocena swoich możliwości może prowadzić do przetrenowania, kontuzji i zniechęcenia.

4. Jeśli uda ci się zrealizować plan wdrażania aktywności fizycznej – nagradzaj się w sposób, w jaki sam ze sobą uzgodnisz. Np. pachnącą kąpielą, nowymi kosmetykami, ulubioną potrawą (wliczoną w wartość kaloryczną diety).

5. Co jakiś czas dobrze jest zmieniać trasę, aby się nie znudzić. Dzięki temu możesz też poznawać okolicę, w której mieszkasz lub inne ciekawe miejsca. Niektórym pomaga towarzystwo – nie tylko mobilizuje, ale i sprawia, że wysiłek jest przyjemniejszy.

6. Bieganie ma cudowny wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia, gdy uda się je nam wdrożyć rano przed pracą, ale równie dobrze podziała wieczorem, by odstresować się po ciężkim dniu.

7. Na pewno wzmacnia naszą motywację prowadzenie dziennika postępów – zwiększania dystansu czy prędkości jego pokonywania. Jeśli dzięki bieganiu chcesz pozbyć się nadwagi – to także pomoże, jeśli odnotujesz, ile ich tracisz. Obecnie dostępne są aplikacje na smartfony i telefony, które mierzą długość trasy, prędkość biegu, czas i stracone kalorie.

8. Warto mieć swój cel – np. start w maratonie, utratę nadwagi czy wchodzenie po schodach bez zadyszki. Warto przy tym realnie ocenić swoją kondycję i zdrowie. Jeśli postawimy sobie zbyt ambitne cele – raczej nie wyjdzie nam to na dobre.

BZ

Źródło: „Gazeta Wyborcza”POWIĄZANE ARTYKUŁY

leaves-374246_960_720.jpg
Jak długo przechowywać dokumenty do ZUS-u? Lekarz

Zgodnie z kodeksem pracy, każdy pracodawca – w tym stomatolog prowadzący prywatną klinikę i zatrudniający pracowników – ma obowiązek przechowywania związanych z nimi dokument&oacute......

zasluchana_pacjentka.jpg
Na czym polega kiretaż zamknięty Pacjent

Kiretaż zamknięty jest zabiegiem periodontologicznym polegającym na oczyszczeniu korzenia zęba poniżej linii dziąseł z wszelkich zanieczyszczeń i czynników zapalnych. Zabieg w znacznym stopniu ......

science-1029385_960_720.jpg
Bakteriobójczy ząb 3D Lekarz

Naukowcy z uniwersytetu w Groningen w Holandii opracowali sztuczny ząb, który ma właściwości niszczenia drobnoustrojów już na poziomie molekularnym – poinformował prestiżowy magazy......

ROZWIŃ WIĘCEJ
coffee-983935_960_720.jpg
Nawyki, które niszczą zęby Pacjent

Jesteś przekonany, że w prawidłowy sposób dbasz o zdrowie i piękny wygląd swoich zębów – regularnie je myjesz, stosujesz nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust, a także co na......

implant_rysunek.jpg
Czy wszczepianie implantów jest bolesne? Pacjent

Wielu pacjentom wszczepienie implantów wydaje się wyjątkowo inwazyjną, a tym samym – bardzo nieprzyjemną i bolesną procedurą. Już sam opis zabiegu – nawiercanie kości, wkręcanie śru......

aparat_ortodontyczny_J8OtXpV.jpg
Zanim ortodonta założy nam aparat Pacjent

Korygowanie wad zgryzu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego jest procesem, który wymaga od pacjentów cierpliwości oraz wytrwałości. W trakcie leczenia pacjent musi dokładnie przestr......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres