Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza


Weekendowo: bieganie – panuje na nie coraz większa moda…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Weekendowo: bieganie – panuje na nie coraz większa moda…

Weekendowo: bieganie – panuje na nie coraz większa moda…

O tym, że aktywność fizyczna jest zbawienna dla zdrowia – zwłaszcza lekarzy nie trzeba przekonywać. Czym innym jednak jest to wiedzieć, a czym innym praktykować. Dlaczego unikamy sportu? Zwykle z dwóch powodów: lenistwa lub słabej kondycji fizycznej (jednakże paradoksalnie, by mieć dobrą kondycję, należy ją trenować…). Co więc należy zrobić, by ruszyć do przodu?

1. Z pewnością miewaliśmy takie momenty w życiu, gdy biegaliśmy lub podejmowaliśmy inną aktywność fizyczną. Warto przypomnieć sobie, jak się wtedy czuliśmy i fizycznie, i psychicznie. I jaką mieliśmy satysfakcję, gdy pokonywaliśmy samych siebie i swój opór przed wysiłkiem. Warto z tymi myślami postanowić powrót do dawnych zwyczajów.

2. Jednak – o tym warto pamiętać – nie jest wskazane, by robić gwałtowne zrywy. Nawet, jeśli czujesz po kilku kilometrach, że przebiec maraton to dla ciebie żaden problem – przystopuj. Do biegania (czy innej aktywności fizycznej) należy podchodzić spokojnie. Czas wysiłku i dystans dobrze jest zwiększać powoli i sukcesywnie. Najbardziej wskazany jest bieg lub marszobieg przez ok. 30 min. Długość trasy należy zwiększać o ok. 10% tygodniowo.

3. Zawsze pamiętaj o odpoczynku – wystarczającej ilości snu, właściwej diecie i regeneracji organizmu (szczególnie gdy do biegania powracasz po przerwie). Niewłaściwa ocena swoich możliwości może prowadzić do przetrenowania, kontuzji i zniechęcenia.

4. Jeśli uda ci się zrealizować plan wdrażania aktywności fizycznej – nagradzaj się w sposób, w jaki sam ze sobą uzgodnisz. Np. pachnącą kąpielą, nowymi kosmetykami, ulubioną potrawą (wliczoną w wartość kaloryczną diety).

5. Co jakiś czas dobrze jest zmieniać trasę, aby się nie znudzić. Dzięki temu możesz też poznawać okolicę, w której mieszkasz lub inne ciekawe miejsca. Niektórym pomaga towarzystwo – nie tylko mobilizuje, ale i sprawia, że wysiłek jest przyjemniejszy.

6. Bieganie ma cudowny wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia, gdy uda się je nam wdrożyć rano przed pracą, ale równie dobrze podziała wieczorem, by odstresować się po ciężkim dniu.

7. Na pewno wzmacnia naszą motywację prowadzenie dziennika postępów – zwiększania dystansu czy prędkości jego pokonywania. Jeśli dzięki bieganiu chcesz pozbyć się nadwagi – to także pomoże, jeśli odnotujesz, ile ich tracisz. Obecnie dostępne są aplikacje na smartfony i telefony, które mierzą długość trasy, prędkość biegu, czas i stracone kalorie.

8. Warto mieć swój cel – np. start w maratonie, utratę nadwagi czy wchodzenie po schodach bez zadyszki. Warto przy tym realnie ocenić swoją kondycję i zdrowie. Jeśli postawimy sobie zbyt ambitne cele – raczej nie wyjdzie nam to na dobre.

BZ

Źródło: „Gazeta Wyborcza”POWIĄZANE ARTYKUŁY

przebojowa_laseczka.jpg
Asystentka managerem kliniki stomatologicznej? Asysta

Choć z początku może zabrzmieć to mało wiarygodnie – najlepszym kandydatem na managera kliniki stomatologicznej jest… asystentka stomatologiczna. Dlaczego? Przecież to stanowisko dla o......

instruments1.jpg
Wypalenie zawodowe coraz bardziej dotyka stomatologów Pacjent

Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że ponad 80% lekarzy dentystów w pewnym momencie trwania ich pracy zawodowej doświadcza wypalenia zawodowego. Najbardziej narażone są na to osoby, kt&o......

extract.jpg
Co musi się stać, by asystentka dostała podwyżkę? Asysta

Podwyżka to drażliwy temat w każdym zawodzie. Wiele osób w pierwszej kolejności boi się, by nie stracić pracy i o wyższym wynagrodzeniu nawet nie wspomina. Asystentka stomatologiczna nie jes......

ROZWIŃ WIĘCEJ
news_10_03.jpg
Zabieg fluoryzacji Lekarz

Temat fluoryzacji zębów podjęła „Gazeta Lekarska”, która dowodzi, jak ważny i potrzebny jest to zabieg. Dlaczego? 1. Jeśli zabieg ten wykonywany jest systematycznie: &......

irygacja_ultradzwiekowa.jpg
Poroże jeleni cenne w... stomatologii Lekarz

Poroże jeleni w stomatologii? Z pewnością – tego jeszcze nie było! Do czego mogą się przydać? Jedno z polskich laboratoriów (spod Wrocławia) hoduje komórki macierzyste z poroża ......

cyber_trzonowce.jpg
Zawód: implantolog Pacjent

Lek. dent. Michał Zając i lek. dent. Grzegorz Kruszczyński – polscy implantolodzy – podczas targów IDS w niemieckiej Kolonii wypowiedzieli się na temat tej specjalizacji, udziela......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres