Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza


Weekendowo: bieganie – panuje na nie coraz większa moda…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Weekendowo: bieganie – panuje na nie coraz większa moda…

Weekendowo: bieganie – panuje na nie coraz większa moda…

O tym, że aktywność fizyczna jest zbawienna dla zdrowia – zwłaszcza lekarzy nie trzeba przekonywać. Czym innym jednak jest to wiedzieć, a czym innym praktykować. Dlaczego unikamy sportu? Zwykle z dwóch powodów: lenistwa lub słabej kondycji fizycznej (jednakże paradoksalnie, by mieć dobrą kondycję, należy ją trenować…). Co więc należy zrobić, by ruszyć do przodu?

1. Z pewnością miewaliśmy takie momenty w życiu, gdy biegaliśmy lub podejmowaliśmy inną aktywność fizyczną. Warto przypomnieć sobie, jak się wtedy czuliśmy i fizycznie, i psychicznie. I jaką mieliśmy satysfakcję, gdy pokonywaliśmy samych siebie i swój opór przed wysiłkiem. Warto z tymi myślami postanowić powrót do dawnych zwyczajów.

2. Jednak – o tym warto pamiętać – nie jest wskazane, by robić gwałtowne zrywy. Nawet, jeśli czujesz po kilku kilometrach, że przebiec maraton to dla ciebie żaden problem – przystopuj. Do biegania (czy innej aktywności fizycznej) należy podchodzić spokojnie. Czas wysiłku i dystans dobrze jest zwiększać powoli i sukcesywnie. Najbardziej wskazany jest bieg lub marszobieg przez ok. 30 min. Długość trasy należy zwiększać o ok. 10% tygodniowo.

3. Zawsze pamiętaj o odpoczynku – wystarczającej ilości snu, właściwej diecie i regeneracji organizmu (szczególnie gdy do biegania powracasz po przerwie). Niewłaściwa ocena swoich możliwości może prowadzić do przetrenowania, kontuzji i zniechęcenia.

4. Jeśli uda ci się zrealizować plan wdrażania aktywności fizycznej – nagradzaj się w sposób, w jaki sam ze sobą uzgodnisz. Np. pachnącą kąpielą, nowymi kosmetykami, ulubioną potrawą (wliczoną w wartość kaloryczną diety).

5. Co jakiś czas dobrze jest zmieniać trasę, aby się nie znudzić. Dzięki temu możesz też poznawać okolicę, w której mieszkasz lub inne ciekawe miejsca. Niektórym pomaga towarzystwo – nie tylko mobilizuje, ale i sprawia, że wysiłek jest przyjemniejszy.

6. Bieganie ma cudowny wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia, gdy uda się je nam wdrożyć rano przed pracą, ale równie dobrze podziała wieczorem, by odstresować się po ciężkim dniu.

7. Na pewno wzmacnia naszą motywację prowadzenie dziennika postępów – zwiększania dystansu czy prędkości jego pokonywania. Jeśli dzięki bieganiu chcesz pozbyć się nadwagi – to także pomoże, jeśli odnotujesz, ile ich tracisz. Obecnie dostępne są aplikacje na smartfony i telefony, które mierzą długość trasy, prędkość biegu, czas i stracone kalorie.

8. Warto mieć swój cel – np. start w maratonie, utratę nadwagi czy wchodzenie po schodach bez zadyszki. Warto przy tym realnie ocenić swoją kondycję i zdrowie. Jeśli postawimy sobie zbyt ambitne cele – raczej nie wyjdzie nam to na dobre.

BZ

Źródło: „Gazeta Wyborcza”POWIĄZANE ARTYKUŁY

sedacjawziewna.jpg
Sedacja wziewna - panaceum dla zestresowanych pacjentów Pacjent

Czy każdy boi się leczenia stomatologicznego? Pewnie nie, ale dla większości z nas zabieg u dentysty nie jest zbyt komfortowy. Pół biedy, jeśli osoba siedząca na fotelu potrafi opanować stre......

tomasz-kercz.jpg
Tomasz Maria Kercz

Ex-asystent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – w stanie spoczynku, któremu, nie wiadomo dlaczego, wciąż się chce… Nadal aktywnie i z pasją wykonuje zawód stomatologa od 30......

dziecko.jpg
Lęk przed stomatologiem nie zawsze jest z zły Pacjent

Okazuje się, że lęk przed stomatologiem może na pacjentów zadziałać dwojako – część z nich nie podejmuje w ogóle leczenia lub czeka do ostatniej chwili, a część... podejmuje je ......

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczesliwa_rodzina_147186.jpg
Coaching dla rodziny? Lekarz

Okazuje się, że coaching sprawdza się nie tylko w biznesie, ale i w rodzinie. Obrazek z codziennego życia, pewnie nikomu nieobcy: pośpiech, pretensje, problemy, czasem łzy – gdy skumulują się......

okluzja.jpg
Walka z agresywnymi pacjentami Lekarz

Na temat agresji wśród pacjentów wypowiada się Zbigniew Brzezin, rzecznik praw lekarza Naczelnej Izby Lekarskiej na łamach „Medexpressu”. Z wypowiedzi tej wynika, że ......

przebojowa_laseczka.jpg
Asystentka managerem kliniki stomatologicznej? Asysta

Choć z początku może zabrzmieć to mało wiarygodnie – najlepszym kandydatem na managera kliniki stomatologicznej jest… asystentka stomatologiczna. Dlaczego? Przecież to stanowisko dla o......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres