Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Trądzik u osób dorosłych

Publikacja:
Trądzik u osób dorosłych

Trądzik u osób dorosłych

Trądzik u osób dorosłych to bardzo uciążliwa dolegliwość, ale są na nią sposoby.
Okazuje się, że co druga kobieta po ukończeniu 25. roku życia ma problemy z trądzikiem. Zazwyczaj przyczyną tego stanu rzeczy są:
– zaburzenia czynności skóry,
– nadmiar łoju,
– zrogowaciały naskórek (zamiast się złuszczać – blokuje pory).
Na skutek tego – tworzą się zaskórniki, które pod wpływem bakterii przetwarzają się w pryszcze, krostki, grudki a nawet guzki. Zazwyczaj atakują one:
– dolną część twarzy,
– brodę,
– okolice ust,
– rzadziej partie na żuchwie i szyi.
U kobiet zwykle występują one przed miesiączką, nawet w ciągu jednego dnia. U osób dorosłych trądzik jest trudny do wyleczenia. Jego przyczyny są inne niż te wieku młodzieńczego. W takich wypadkach najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który w zależności od przyczyn schorzenia – dobierze odpowiednie środki leczenia.

Co należy do najczęstszych przyczyn pojawiania się trądziku?

1. Zaburzenia hormonalne
To właśnie one przyczyniają się do powstawania trądziku po 30. roku życia. W głównej mierze jest to nadmiar hormonów nadnerczy, podwyższony poziom prolaktyny lub nieprawidłowe wydzielanie się hormonów tarczycy.
Może się zdarzyć, że trądzikowi towarzyszy również nadmierne owłosienie w różnych częściach ciała, wypadanie włosów i problemy z zajściem w ciążę. W takich sytuacjach należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ istnieje możliwość, że cierpisz na schorzenie jajników zwane zespołem policystycznych jajników.
U kobiet trądzik może też być efektem rozwijającej się nadwrażliwości organizmu na męskie hormony – androgeny (nawet jeśli są one w normie).
Zdarza się również, że trądzik pojawia się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

2. Niewłaściwa dieta i nadmiar stresu
Okazuje się, że błędne odżywianie się i zbyt nerwowy styl życia mają ogromny wpływ na wygląd naszej cery. Najbardziej szkodliwe są produkty o najwyższym indeksie glikemicznym – powodują one gwałtowny skok, a następnie spadek poziomu cukru we krwi (są to: białe pieczywo, słodycze, białe makarony a nawet niektóre owoce). Co więcej – produkty te pobudzają wytwarzanie androgenów, które są odpowiedzialne za zmiany skórne. Również żywność wysokoprzetworzona (typu „fast food”, foliowana, mocno solona jak np. chipsy czy krakersy) bardzo niekorzystnie wpływa na wygląd naszej cery.
Co ciekawe – dość „podejrzanym” produktem jest odtłuszczone mleko, ponieważ podczas usuwania z niego tłuszczu – usuwa się również cząsteczki części zawartych w nim żeńskich hormonów. W miejsce tego zostają hormony męskie – androgeny, które powodują tworzenie się trądziku.
Podobnie negatywny wpływ jak złe odżywianie ma również na naszą cerę nadmiar stresu. Już po 48 godzinach od momentu zaistnienia stresującej sytuacji dochodzi do zmian skórnych.

Jak zaradzić temu problemowi?
Jeżeli problemy skórne nie ustąpią w ciągu 1-2 miesięcy lub problem ciągle się odnawia – warto skonsultować się z dermatologiem. Przede wszystkim będzie on mógł stwierdzić, czy wypryski mają charakter trądzikowy czy też powstały na innym podłożu. Jeśli wypryski są ropne – lekarz może wykonać wymaz i antybiogram. Jeśli trądzik pojawia się w związku z miesiączkowaniem – będą również potrzebne badania hormonalne. Na podstawie wyników lekarz będzie mógł zastosować właściwą terapię.
Zmiany trądzikowe można leczyć miejscowo przez zastosowanie maści i kremów. Wyjątkowo skuteczne są preparaty zawierające kwas azelainowy, który przeciwdziała łojotokowi, stanom zapalnym i działa przeciwbakteryjnie. Takie preparaty można kupić w aptece bez recepty.
Bardziej zaawansowane zmiany wymagają bardziej zaawansowanego leczenia np. antybiotykami oraz izotretynoiną (pochodna wit. A). Hamuje ona łojotok i nadmierne rogowacenie naskórka oraz łagodzi stany zapalne – dzięki temu kontroluje powstawanie trądziku. Kuracja izotretynoina zajmuje ok. 4-8 miesięcy i jest niezwykle skuteczna – ok. 80% osób zostaje wyleczona (kurację można ją powtarzać). Wymaga ona jednak ścisłego nadzoru lekarza (podobnie jak terapia antybiotykowa). Nie można również podczas jej trwania zajść w ciążę, ponieważ może ona uszkodzić płód.

Warto również pamiętać, że przy trądzikowych problemach skórnych nieodzowna jest odpowiednia higiena – dokładne oczyszczanie skóry i stosowanie preparatów, które nie blokują porów.
Wśród zabiegów profilaktycznych najbardziej zalecany jest peeling i złuszczanie naskórka, gdyż jego zaleganie powoduje zatykanie porów i gromadzenie się łoju u ich ujścia. Takie zabiegi można wykonywać samodzielnie w domu.

BZ

"Naj" nr 2/2015
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Anna Wasiewicz
Wyzwania w ortodoncji pacjentów dorosłych [VIDEO] Lekarz

O największych wyzwaniach w ortodoncji pacjentów dorosłych mówi dr n. med. Anna Wasiewicz – absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, certyfikowany lekarz metody lingwalnej Incognito, zajmująca się m.in. leczeniem ortodontycznym przypadków w...

e papierosy
UK: tysiące osób uzależnionych od e-papierosów Lekarz

Dane organizacji o nazwie Brytyjska Grupa Leczenia Uzależnień (UK Addiction Treatment Group) przedstawione w programie telewizji ITV News potwierdzają, że 5,1 mln dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii każdego dnia sięga po e-papierosa – w większośc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Maciej Mikolajczyk
Co trzeba wiedzieć o diagnostyce próchnicy u dzieci i dorosłych? Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 9 stycznia można uzyskać dostęp do wykładu "Niezawodna diagnostyka ubytków próchnicowych u dzieci i dorosłych – przegląd wszystkich obecnie stosowanych metod" autorstwa dr. n. med. Macieja Mikołajczyka w wyjątkowej ...

napoje energetyczne
Energetyki tylko dla dorosłych? Posłowie chcą zmian Lekarz

Grupa posłów PiS i niezrzeszonych przygotowała projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zgodnie z którą wprowadzony miałby zostać całkowity zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. O szkodliwości po...

Whitepress
Profilaktyka próchnicy u dzieci i dorosłych - jak wygląda? Pacjent

Próchnica zębów jest chorobą bakteryjną, która prowadzi do demineralizacji szkliwa, ubytków, zakażenia tkanek miękkich i stanów zapalnych. Niekiedy jej skutkiem jest konieczność usunięcia zęba. Na szczęście można temu zapobiec. Zobacz, jak wygląda pr...

ubezpieczenie dentystyczne
USA: 68,5 mln dorosłych bez ubezpieczenia dentystycznego Lekarz

Raport „State of Oral Health Equity in America 2023”, opracowany przez CareQuest Institute for Oral Health potwierdza, że więcej niż co czwarty dorosły obywatel Stanów Zjednoczonych jest obecnie pozbawiony ubezpieczenia stomatologicznego. Wszystko ws...

tradzik torbielowaty
Trądzik torbielowaty – co to takiego? Pacjent

Trądzik – ta uciążliwa choroba skóry, która kojarzyć nam się może głównie z wiekiem młodzieńczym i okresem dojrzewania, jednak potrafi się ona pojawić w każdym wieku i sprawić, że nasza skóra nie będzie się prezentowała tak dobrze, jak byśmy tego chc...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
70% dorosłych w UE zaszczepionych przeciw COVID-19 Lekarz

W całej Unii Europejskiej w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 70% osób dorosłych – podała w tym tygodniu Komisja Europejska. W Polsce ten odsetek to 58%. Tym samym w UE w pełni zaszczepionych jest ponad 256 mln dorosłych (ponad 18,8 mln w Po...

stomatologia NFZ
274 tys. dorosłych czeka na wizytę u dentysty na NFZ Lekarz

Według danych przytoczonych przez posłankę Barbarę Dolniak, w kolejce do poradni dentystycznych na NFZ czeka 274 tys. dorosłych Polaków i 10 tys. dzieci. Posłanka pyta, jakie działania ma zamiar podjąć rząd, by zmniejszyć te kolejki. W skierowanej d...