Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Teoria migracji Homo sapiens pod znakiem zapytania

Publikacja:
Teoria migracji Homo sapiens pod znakiem zapytania

Teoria migracji Homo sapiens pod znakiem zapytania

Ludzkie zęby sprzed 80 tysięcy lat odkryli naukowcy w okręgu Daoxian w południowych Chinach. To znalezisko mocno zaskoczyło archeologów, ponieważ powszechnie sądzili że Homo sapiens zaczął kolonizować Azję dopiero 60 tysięcy lat temu.

Zdaniem większości paleoarcheologów, nasz praprzodek powstał w Afryce około 200 tys. lat temu, a następnie opuścił Czarny Kontynent, rozprzestrzeniając się po całym świecie.

Początkowo uważano, że była to jednorazowa migracja, w której wzięła udział stosunkowo niewielka liczba osobników. Jednak w ostatnich latach pojawiło się coraz więcej dowodów na to, że były przynajmniej dwie fale migracji: pierwsza opuściła Afrykę około 130 tys. lat temu, podążając wzdłuż wybrzeża przez południową część Półwyspu Arabskiego i Indyjskiego, a następnie wzdłuż Zatoki Bengalskiej do Australii i regionu zachodniego Pacyfiku; natomiast druga nastąpiła jakieś 50 tys. lat temu i wyruszyła w kierunku północnej Eurazji.

Jednak odkrycie chińskich paleoarcheologów zdaje się potwierdzać tezę, że wielkich migracji mogło być kilka.

Szukali szczątków wymarłej drapieżnej pandy, a znaleźli ludzkie zęby

Podczas prac prowadzonych w jaskini w okręgu Daoxian naukowcy odkryli 47 pojedyńczych ludzkich zębów w grubej warstwie wapienia, nad którą z kolei wisiały stalagmity. Wiek nacieków oceniono metodą uranowo-ołowiową na 80 tys. lat p.n.e. Zęby – wśród których znajdowały się siekacze, kły i trzonowce – niczym nie różniły się od uzębienia współczesnych ludzi i należały najprawdopodobniej do ofiar wielkich drapieżników.

– To jedno z najważniejszych znalezisk pochodzących z Azji w ciągu ostatniej dekady – stwierdził Michael Petraglia, archeolog z Uniwersytetu w Oksfordzie. – Zmusza nas do zweryfikowania dawnych teorii i zastanowienia się, ile razy Homo sapiens opuszczał Afrykę.

– Na razie mamy dwie możliwości – wyjaśnia odkrywca zębów, prof. Liu Wu z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii – albo ludzie, którzy opuścili Afrykę 120 tys. lat temu, przeszli szybką ewolucję i to ich potomkowie byli właścicielami znalezionego uzębienia, albo wpadliśmy na trop jeszcze jednej fali migracyjnej z Afryki.

Liu stwierdził również, że zamierza wyodrębnić DNA z próbek zębów, aby rzucić więcej światła na pochodzenie ludzi z Daoxian.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Academy Plus1
Academy Plus - rok pod znakiem edukacji! Lekarz

Zdobywanie wiedzy, podnoszenie kwalifikacji, znajomość wytycznych i trendów obowiązujących we współczesnej stomatologii - na takie korzyści w 2022 r. mogły liczyć asystentki i higienistki stomatologiczne, które zarejestrowały się na stronie Academy P...

Asysdent 2022
ASYSDENT 2022: teoria, praktyka, integracja, zabawa! Asysta

IX Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022 odbędzie się w Łodzi 23 kwietnia br. Jak co roku, wydarzenie to będzie wyjątkowym połączeniem możliwości zdobywania teoretycznej i praktycznej wiedzy z integracją śr...