Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Te okropne ósemki

Publikacja:
Te okropne ósemki

Te okropne ósemki

Ekstrakcja zębów mądrości to temat, który budzi wśród naszych forumowiczów bardzo żywe emocje. Najlepiej świadczy o tym niezwykle duża liczba wpisów, w których internauci dzielą się swoimi przeżyciami z zabiegu usuwania ósemek lub ze szczegółami opisują swoje doznania po ekstrakcji. Charakterystyczne jest to, że większość internautów kojarzy wyrywanie ósemek z trudnym do wytrzymania bólem i różnymi komplikacjami wydłużającymi czas zabiegu lub wręcz uniemożliwiającymi całkowite usunięcie zęba. Częstym tematem wpisów są również powikłania pozabiegowe, takie jak suchy zębodół, uszkodzenie nerwu czy przewlekłe zapalenie kości. Jednocześnie wielu pacjentów sygnalizuje, iż chciałoby uzyskać od swojego dentysty pełniejsze informacje na temat zabiegu – choćby po to, aby przygotować się psychicznie do czekającej ich wkrótce ekstrakcji.
Dlatego w imieniu naszych forumowiczów poprosiliśmy konsultanta portalu Dentonet, dr. Tomasza Marię Kercza z Centrum Stomatologii w Łodzi o rozwianie najczęściej pojawiających się obaw i wątpliwości.


– Spytałem swojego dentystę, czy naprawdę muszę wyrwać ósemkę, a on stwierdził, że nie będzie mi jej wyrywał, tylko mi ją usunie. A przecież to chyba jedno i to samo?

– Można powiedzieć, że prawie to samo. Ale „prawie” stanowi dużą różnicę – wyjaśnia z uśmiechem dr Tomasz Kercz. – Wszystkie zęby powinno się usuwać, a nie wyrywać (już w samym słowie słychać różnicę). Szczególnie zęby mądrości, które ze względu na anatomiczne umiejscowienie (sąsiedztwo dużych naczyń i nerwów) powinny być usuwane w taki sposób, aby ograniczyć do minimum ryzyko powikłań u pacjenta.

– Tak strasznie się boję!!!! Słyszałam, że ósemki bardzo trudno znieczulić, poza tym zabieg często trwa długo i znieczulenie może przestać działać. Czy dentysta da mi wtedy drugi zastrzyk? Bo na żywca to ja tego nie wytrzymam :-((

– Zasłyszane opowieści o niedziałającym znieczuleniu biorą się najczęściej z faktu, że pacjenci zgłaszają się do lekarza z bolącymi zębami mądrości w stanie zapalnym i wtedy rzeczywiście trudniej je znieczulić – tłumaczy dr Tomasz Kercz. – Dlatego polecam młodszym pacjentom, aby jeszcze przed maturą wykonali badanie tomograficznie lub zdjęcie pantomograficzne, które pozwoli ocenić stan zębów mądrości i podjąć decyzję o ich usunięciu. Korzyści dla pacjenta z zabiegu zaplanowanego są naprawdę duże. A odpowiadając na pytanie internauty – jeśli w czasie zabiegu pacjent czuje ból, lekarz zawsze może go doznieczulić, pamiętając o dopuszczalnej dawce leku znieczulającego.

– Stomatolodzy, błagam, napiszcie mi prawdę!!! Na czym właściwie polega to przerażająco brzmiące dłutowanie??? I czy podczas dłutowania lekarz może mi uszkodzić kość szczęki, np. ją niechcąco odłupać? A jeśli to możliwe, to co wtedy?

– Nazwa zabiegu pochodzi od narzędzia chirurgicznego, zwanego dłutem, które służy do usuwania kości, w której tkwi ząb. Wyróżniamy dwie metody dłutowania: zewnątrzzębodołowe i wewnątrzzębodołowe – zdradza tajniki zabiegu łódzki stomatolog. – Mówiąc w pewnym uproszczeniu, drugi rodzaj zabiegu przebiega następująco: stomatolog znosi nadmiar kości dłutem stomatologicznym lub – coraz częściej – wiertłem różyczkowym (koniecznie z chłodzeniem wodnym), a następnie usuwa uwolniony ząb posługując się dźwignią lub nawet kleszczami. Zabieg jest źle wspominany przez pacjentów, ponieważ dłutowaniu towarzyszą nieprzyjemne odgłosy, poza tym sama jego nazwa brzmi dość makabrycznie i wielu osobom kojarzy się z filmami grozy. Jednak doświadczony operator potrafi w taki sposób przeprowadzić zabieg, że „odłupanie kości” nie wchodzi w rachubę. Warto jednak pamiętać – dodaje dr Kercz – iż każdy zabieg chirurgiczny w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z ryzykiem powikłań, również dłutowanie.

– Czeka mnie ekstrakcja ósemek, rosną krzywo i zabieg nie będzie chyba super prosty. W związku z tym mam pytanie: Czy przed takim zabiegiem dobrze jest zaszczepić się na żółtaczkę, czy nie jest to konieczne?

– Każdy powinien być zaszczepiony przeciwko wirusowi HBV, który wywołuje zapalenie wątroby, zwane potocznie żółtaczką zakaźną – stwierdza dr Tomasz Kercz. – Nigdy nie wiemy, kiedy będziemy narażeni na zakażenie tym wirusem. Wypadek i konieczność interwencji chirurgicznej mogą się zdarzyć w każdym miejscu i w każdej chwili, więc lepiej nie ryzykować.

– Czy mogę poprosić stomatologa, żeby po ekstrakcji ósemki zaszył mi dziąsło? Strasznie się boję tego, że mi się zrobi zębodół i będę cierpiał przez następny miesiąc. Bo chyba zszycie dziąsła przyspiesza gojenie?

– Myślę, że nie będzie potrzeby prosić lekarza o zszycie zębodołu – uspokaja dr Kercz. – Każda rana powinna być zaopatrzona chirurgicznie, więc z pewnością po usunięciu ósemki rana będzie zaszyta, co zmniejszy ryzyko powikłań po zabiegu, a tym samym przyspieszy gojenie.

– Ile czasu zarasta dziąsło i goi się kość – czy to możliwe, żebym miesiąc po wyrwanej ósemce ciągle miał wielką dziurę w szczęce?
– Jeśli od zabiegu minął miesiąc, to nie ma powodu do zmartwienia. Gojenie rany poekstrakcyjnej trwa czasami kilka tygodni. Natomiast jeżeli po 6 tygodniach od zabiegu utrzymują się budzące niepokój objawy, warto zgłosić się do lekarza, aby ocenił sytuację badaniem klinicznym.

– Jestem mega przerażony!!! Miałem usuwaną dolną ósemkę, jednak do dziś – a minął miesiąc – mam zaburzenia czucia, mrowienia, nie czuję bródki i kącika wargi i mam w niektórych miejscach przeczulicę, np. przy piciu zimnych płynów odczucie zimna rozlewa mi się na policzek. Czy to kiedyś minie? Czy doszło do uszkodzenia nerwu?

– Takie objawy, niestety, mogą świadczyć, że rzeczywiście doszło do uszkodzenia nerwu. Tego typu parastezje (zaburzenia czucia) mijają zazwyczaj po kilku tygodniach od zabiegu, jeśli jednak utrzymują się dłużej, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby klinicznie ocenił stopień parastezji i zdecydował o ewentualnym leczeniu – wyjaśnia dr Kercz i jednocześnie uspokaja – Na szczęście, tego typu powikłania zdarzają się naprawdę sporadycznie.


Wpisy pacjentów komentował konsultant portalu Dentonet, dr Tomasz Maria Kercz z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Łodzi.

Z cyklu: Znalezione na forum
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ekstrakcja osemki
Lęk przed usunięciem ósemki – jak go ograniczyć? Lekarz

Jak wynika z badania opublikowanego w „Journal of Oral and Maxillofacial Surgery”, przekazanie pacjentowi informacji o tym, czego powinien spodziewać się w trakcie ekstrakcji trzeciego zęba trzonowego, może zmniejszyć jego obawy przed zabiegiem, jak ...

ekstrakcja
Melatonina na ból i obrzęk po ekstrakcji ósemki Lekarz

Z randomizowanego badania klinicznego przeprowadzonego przez naukowców z Fayoum University w Egipcie wynika, że u pacjentów z zatrzymanymi trzecimi trzonowcami żuchwy mogą występować mniejszy obrzęk i ograniczone dolegliwości bólowe jeżeli w miejsce ...

ekstrakcja osemki
BMC Oral Health: laser zmniejsza ból po usunięciu ósemki Lekarz

Z badania klinicznego opublikowanego w czasopiśmie naukowym „BMC Oral Health” wynika, że zastosowanie lasera diodowego podczas jednej sesji bezpośrednio po ekstrakcji trzeciego trzonowca może skutecznie ograniczyć dolegliwości bólowe występujące u pa...