Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Szynowanie zębów – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zabiegu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szynowanie zębów – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zabiegu

Szynowanie zębów – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zabiegu

Szynowanie zębów to jeden z końcowych etapów leczenia chorób przyzębia, mający na celu unieruchomienie zębów rozchwianych np. z powodu parodontozy lub obluzowanych na skutek urazów mechanicznych. Zabieg ten może być wykonany na stałe lub tymczasowo.

Choroby przyzębia, a zwłaszcza parodontoza, mogą skutkować obluzowaniem się zębów, co jest bardzo niekomfortową sytuacją dla pacjenta, utrudniającą, a nawet uniemożliwiającą normalne odgryzanie i żucie pokarmów. Jeśli metody hamowania rozwoju tego typu schorzeń nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub są one bardzo zaawansowane, stomatolog może zalecić wykonanie zabiegu szynowania zębów.

Na czym polega szynowanie zębów?

Szynowanie zębów to nic innego, jak ich połączenie za pomocą specjalnego materiału. Dzięki temu uzyskuje się efekt ich umocnienia – połączone zęby lepiej opierają się siłom je wyważającym, proces gryzienia i żucia rozkłada się na większą ich ilość, a wędrowanie, przechylanie czy wysuwanie się zębów zostaje zastopowane. Szynowanie jest także wykorzystywane w leczeniu bruksizmu (czyli mimowolnego zgrzytania zębami) oraz po operacjach chirurgicznych, kiedy należy umocnić rozchwiane zęby.

Zakładane na zęby szyny mogą być tymczasowe lub stałe. Te pierwsze stosuje się w leczeniu parafunkcji żucia, po zabiegach w okolicach przyzębia oraz w celu ustalenia równowagi zgryzu po nałożeniu opatrunku z cementu chirurgicznego. Szyny stałe mogą mieć postać zdejmowaną lub stałą, wewnątrz- lub zewnątrzzębową. Unieruchamiają one zęby przy zachowaniu prawidłowości zgryzu. Przed ich nałożeniem konieczne jest jednak zeszlifowanie niektórych powierzchni zębowych. Szyny są mocowane w jamie ustnej w sposób niepowodujący dyskomfortu oraz właściwie niewidoczny z zewnątrz. Ich kolor jest też w możliwie najdokładniejszy sposób dobierany do naturalnej barwy zębów.

Wady i zalety szynowania zębów

Szynowanie zębów – jak właściwie każdy zabieg – posiada zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim umożliwia ono znaczne wydłużenie użytkowania naturalnych zębów, odkładając w czasie konieczność wszczepienia implantów lub wykonania ruchomych uzupełnień protetycznych. Szynowanie hamuje także rozwój chorób przyzębia. Co jednak najważniejsze, zabieg pozytywnie wpływa na samopoczucie i komfort pacjenta, przywracając możliwość normalnego spożywania posiłków. Do głównych wad szynowania zaliczają się natomiast trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczeliny pomiędzy połączonymi zębami są zazwyczaj zbyt wąskie, aby można je było efektywnie czyścić nićmi dentystycznymi. Niekiedy może to skutkować rozwojem próchnicy. Dlatego konieczne są regularne wizyty u dentysty w celu kontroli.

Paradontoza, jeśli zostanie zlekceważona, może doprowadzić nawet do utraty zębów. Dlatego jeśli krwawią nam dziąsła lub widzimy inne niepokojące zmiany w jamie ustnej, udajmy się do specjalisty. Nie zaniedbujmy też kontrolnych wizyt u dentysty – dzięki temu unikniemy poważnych komplikacji w przyszłości.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

750x200
Choroby przyzębia – jak sukcesywnie zwalczać towarzyszący im ból? Pacjent

Nawet pozornie niegroźny ból dziąsła lub zwyczajnie spuchnięte dziąsło mogą być objawem rozwijającej się choroby. Jakie mogą być konsekwencje ignorowania objawów ze strony przyzębia? I jak łagodzić towarzyszący im ból?Przyzębie utrzymuje zęby w prawi...

Leczenie paradontozy - Dentonet.pl
Jak przebiega leczenie paradontozy? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Paradontoza to druga – po próchnicy – najczęściej występująca choroby jamy ustnej. Według niektórych statystyk, cierpi na nią nawet 90% Polaków, a objawy nasilają się po 35. roku życia. Wbrew pozorom, nie jest to choroba nieuleczalna, ale ważne jest,...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Tetracyklina - Dentonet.pl
Tetracyklina i jej niekorzystny wpływ na zdrowie zębów Asysta

Choroby zębów i jamy ustnej są wywoływane przez różne czynniki: niewłaściwą higienę, źle skomponowaną dietę czy zbyt rzadkie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Istnieje także spora grupa leków, które przyjmowane w długotrwały sposób mogą szkodzić u...

Objawy paradontozy - Dentonet.pl
Objawy paradontozy - jak je rozpoznać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Paradontoza to najczęstsza – po próchnicy – choroba jamy ustnej, z którą borykają się Polacy. W większości przypadków jest ona spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej, a rozwija się powoli i podstępnie. Podpowiadamy, jakie są wczesne objawy parad...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres