Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Szczoteczka manualna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szczoteczka manualna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Szczoteczka manualna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Szczoteczka do zębów jest przyrządem, który – przynajmniej teoretycznie – powinien mieć w domu każdy z nas. W sklepach znaleźć można jednak tyle rodzajów tych produktów, że zakup odpowiedniej przyprawia niekiedy o ból głowy. Jak wybrać najlepszą szczoteczkę manualną? Podpowiadamy.

Pomimo co rusz wprowadzanych na rynek nowoczesnych szczoteczek elektrycznych czy sonicznych, większość osób wciąż decyduje się na zakup szczoteczek manualnych. Choć nie są wyposażone w ruchome głowice, nowoczesne akumulatory czy sygnalizatory dźwiękowe, to jednak – wbrew pozorom – poszczególne modele szczoteczek manualnych różnią się między sobą czymś więcej niż tylko kolorem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Szczoteczka dla dzieci i dorosłych

Jednym z najważniejszych, a niestety niedocenianych parametrów szczoteczki do zębów jest jej wielkość. Choć różnice w wielkości główki czy długości rączki mogą sięgać zaledwie kilku centymetrów, to jednak ma to zasadnicze znaczenie dla wygody jej użytkowania. Szczoteczka dla dzieci powinna mieć główkę o wielkości do 2,5 cm oraz rączkę o długości od 7 do 9 cm. Dzięki takim wymiarom dziecko bez problemu umieści ją w swojej jamie ustnej i będzie mogło nią wygodnie manipulować.

Dzieci od około 13.-14. roku życia, młodzież oraz osoby dorosłe mogą już sięgać po bardziej okazałe produkty. Szczoteczka taka ma główkę o wymiarach 2,5 cm-3 cm i rączkę o długości 10-11 cm. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy rączka jest odpowiednio wyprofilowana oraz czy jej powierzchnia jest pofałdowana. Specjalne wybrzuszenia sprawiają, że nie wyślizguje się z ręki nawet wtedy, gdy jest wilgotna.

Włosie miękkie czy twarde?

Na początek kilka słów o materiale, z jakiego powinno być wykonane włosie szczoteczki. Bez wątpienia najlepszym wyborem będzie szczoteczka z włosiem z włókna syntetycznego. Jest ono bardzie trwałe i nie chłonie tyle wody, co włosie naturalne. Najbardziej optymalna długość włosia to około 1 cm. Należy też pamiętać, że jeśli tylko włosie szczoteczki zacznie się odkształcać i rozkładać na boki, szczoteczka nadaje się do wymiany. Dzieje się tak z reguły po 2-3 miesiącach użytkowania.

Niezwykle istotna jest również twardość włosia. Na rynku znaleźć można trzy typy produktów: o włosiu miękkim, średnio twardym i twardym. Szczoteczka o miękkim włosiu jest przeznaczona dla dzieci, osób borykających się z nadwrażliwością, kwasową erozją szkliwa, chorobami przyzębia czy po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Skutecznie oczyszcza ona zęby, nie powodując przy tym niepotrzebnych podrażnień. Szczoteczka o średnio twardym włosiu to najlepsze rozwiązanie dla osób z ogólnie zdrowymi zębami oraz przyzębiem. Z kolei po szczoteczki z włosiem twardym powinni sięgać pacjenci, którzy są w szczególny sposób narażeni na odkładanie się osadu i płytki nazębnej. Chodzi tu o palaczy oraz miłośników kawy i herbaty.

Zupełnie inną kwestią jest to, w jaki sposób dbać o codzienną higienę szczoteczki do zębów. Temat ten omówiliśmy kompleksowo w jednym z naszych wcześniejszych poradników.

Oral B Genius to nowa szczoteczka do zębów firmy Oral B, w której do licznych zalet znanych z poprzednich modeli doszła nowość. Jest nią funkcja wykrywania położenia szczoteczki (poza wbudowanymi czujnikami niezbędny jest do tego smartfon). Pozwala to zebrać informacje o sposobie mycia zębów, technice i ewentualnych błędach – wszystko to pacjenci mogą później skonsultować ze swoim lekarzem dentystą. Funkcja ta pomaga też dokładnie umyć całą przestrzeń w jamie ustnej wskazując, który jej fragment został zaniedbany.

AF

Fot. Hans, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczoteczka - Dentonet.pl
Opracowano uchwyt do szczoteczek z włosiem z gałązek miswak Asysta

Niemieccy naukowcy opracowali specjalny uchwyt do szczoteczek z włosiem wykonanym z gałązek miswak. Jest on w pełni naturalny i pozbawiony jakichkolwiek substancji chemicznych – informuje Dental Tribune.Miswak to znane od tysięcy lat gałązki pochodzą...

Szczoteczka dla niemowląt - Dentonet.pl
Szczoteczka dla niemowląt – czym powinna się wyróżniać? Pacjent

Wbrew stereotypowym opiniom, o higienę jamy ustnej u dzieci należy dbać od pierwszego dnia ich życia, nawet jeśli maluch nie posiada jeszcze ząbków. Z myślą o ułatwieniu rodzicom codziennej pielęgnacji, producenci wypuszczają coraz to nowe gadżety to...

Szczoteczka soniczna - Dentonet.pl
Szczoteczka soniczna – czym się wyróżnia na tle innych szczoteczek? Pacjent

Szczoteczka soniczna to jedno z najnowszych rozwiązań w zakresie codziennej higieny jamy ustnej. W odróżnieniu od szczoteczek manualnych, a nawet elektrycznych, wyróżniają się one bardzo wysoką skutecznością w oczyszczaniu zębów. Szczoteczka soniczna...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Jak dbać o zęby u niemowlaka - Dentonet.pl
Jak dbać o zęby u niemowlaka? Praktyczne wskazówki dla rodziców Pacjent

Na stan zdrowia zębów dziecka w przyszłości olbrzymi wpływ ma poziom higieny od pierwszych dni jego życia. Wbrew stereotypowym opiniom, jamę ustną dziecka należy myć jeszcze przed pojawieniem się ząbków, a mleczakom trzeba poświęcić wiele uwagi. Podp...

Jak często wymieniać szczoteczkę - Dentonet.pl
Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Według dostępnych statystyk, przeciętny Kowalski wymienia swoją szczoteczkę do zębów rzadziej niż raz do roku. Niestety ma to duży wpływ na stan zdrowia jamy ustnej, gdyż długo używana szczoteczka staje się źródłem wielu bakterii i grzybów. Podpowiad...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres