Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Minister nauki przedstawił szczegóły reformy szkół wyższych

Publikacja:
Minister nauki przedstawił szczegóły reformy szkół wyższych

Minister nauki przedstawił szczegóły reformy szkół wyższych

Z karą do 50 tys. zł będą się musiały liczyć uczelnie, które złamią prawa studentów. Prawdopodobnie dłużej będą trwały studia niestacjonarne – m.in. takie zapisy w przygotowywanej ustawie o szkolnictwie wyższym zapowiedział w piątek w Warszawie szef resortu nauki Jarosław Gowin.

O tym, jakie rozwiązania chce wprowadzić w nowej ustawie (tzw. Ustawie 2.0) ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego Gowin mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie Konferencji Ekspertów Praw Studenta w Warszawie.

Obowiązkowy katalog opłat

Jak powiedział, resort nauki chce, by uczelnia przedstawiała kandydatom na studia katalog dopuszczalnych opłat wraz z ich wysokością. Opłaty będą obowiązywały przez cały okres studiów. – Zatem każdy młody człowiek wchodzący w mury uczelni będzie wiedział, za co i ile będzie w trakcie studiów musiał płacić – podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Zapowiedział przy tym, że za wprowadzenie nowej opłaty albo podniesienie poziomu opłat uczelnia będzie każdorazowo karana kwotą w wysokości do 50 tys. złotych.

Z sankcją finansową wynosząca do 5 tys. zł musi się też liczyć uczelnia, która nie wyda w terminie dyplomu ukończenia studiów. – Dla wielu młodych ludzi jest to realnym kłopotem życiowym, do ministerstwa spływa wiele skarg absolwentów uczelni na to, że ten ustawowy termin 30 dni bywa przez uczelnie często naruszany – mówił Gowin.

Studia niestacjonarne będą dłuższe

Zdaniem szefa resortu nauki, czas trwania studiów niestacjonarnych powinien być wydłużony. Takie rozwiązania są rozważane w pracach nad nową ustawą o uczelniach. Ma to zapewnić równą wartość studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

O tym, że – zgodnie z przygotowywaną nową ustawą o szkolnictwie wyższym – studia wieczorowe czy zaoczne będą trwały nawet siedem lat, poinformowała piątkowa „Rzeczpospolita”. Komentując te doniesienia Gowin powiedział, że ze względu na jakość studiów i dobro studentów te zajęcia powinny być rozgęszczone, a tym samym ogólny czas prowadzenia tych studiów powinien być wydłużony.

Jak wyjaśnił, jego resort pracuje nad rozwiązaniami, które zapewnią równą wartość studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. – Jednym z elementów podniesienia jakości studiów niestacjonarnych może być wydłużenie czasu tych studiów – przyznał. – O ile? O tym będziemy jeszcze dyskutować – dodał.

– Chcielibyśmy unikać fikcji w trosce o dobro studentów. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jest fikcją, żeby nie powiedzieć brutalnie – kłamstwem, że w trakcie studiów zaocznych można w ciągu trzech lat przekazać taką samą wiedzę, jak w trakcie studiów stacjonarnych, dziennych. Zarówno sami studenci, jak i pracodawcy wskazywali na to, że poziom kształcenia na studiach niestacjonarnych jest niestety niższy, niż na studiach stacjonarnych – uzasadniał minister.

Podkreślił, że MNiSW przewiduje też możliwość, by praktyczne doświadczenia zawodowe, które student wynosi ze swojej pracy „mogły być w odpowiedniej proporcji wliczone do programu studiów, a zatem mogły też realnie ten czas studiów skracać”.

Zdaniem Gowina, jeżeli zajęcia będą rozłożone na dłuższy okres, to tak samo powinny być rozłożone opłaty. – Nie widzimy żadnych podstaw do tego, żeby wymuszać na studentach większe opłaty tylko z powodu wydłużenia studiów stacjonarnych. Jeżeli te rozwiązania wejdą w życie, ministerstwo będzie monitorować tę sytuację na uczelniach publicznych i niepublicznych, aby uczelnie nie uległy pokusie nieuzasadnionego przerzucania na studentów dodatkowych kosztów – zapowiedział.

Zniżki studenckie, kredyty, doktoraty…

Wicepremier zapewnił, że wbrew pojawiającym się w niektórych mediach doniesieniom, studenci będą mogli nadal korzystać 50% ulgi za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej. Zapowiedział też, że w Ustawie 2.0 znajdzie się zapis, wedle którego o kredyt studencki będzie można się ubiegać do 30. roku życia (obecnie – do 25. roku życia).

Na spotkaniu ze studentami przed konferencją prasową Gowin przypomniał, że w nowej ustawie zmienione zostaną zapisy dotyczące kształcenia doktorantów. Ustawa 2.0 zakłada powstanie interdyscyplinarnych stacjonarnych szkół doktorskich, w których doktoranci nie będą traktowani jako studenci, ale najmłodsi pracownicy naukowi. – Niestacjonarne studia doktoranckie będą zlikwidowane – zapowiedział wicepremier.

– Te szkoły będą mogły być prowadzone tylko przez uczelnie reprezentujące odpowiednio wysoki poziom naukowy w danej dziedzinie – mówił. Jednocześnie możliwe będzie pisanie doktoratu „z wolnej stopy”. – Wszyscy doktoranci będą otrzymywali stypendium. (…) Szacujemy, że to będzie koszt roczny rzędu pół miliarda złotych – powiedział.

MNiSW chce, by nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 r. – Liczę na to, że rząd przyjmie ten projekt na początku 2018 r. – zadeklarował wicepremier. Dodał, że powstaje też kalendarz określający wchodzenie w życie poszczególnych rozwiązań nowej ustawy.

Projekt Ustawy 2.0 Gowin ma przedstawić 19 września w Krakowie podczas Narodowego Kongresu Nauki.

Oralitest – polskie urządzenie do wczesnego wykrywania stanów nowotworowych i przednowotworowych w jamie ustnej – cieszył się dużym zainteresowaniem studentów stomatologii i młodych lekarzy dentystów podczas Dental Fashion 2 (konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii). Zagadnienie roli lekarza dentysty w wykrywaniu stanów nowotworowych w jamie ustnej na studiach nie jest poruszane, tym większe więc zainteresowanie młodych i przyszłych lekarzy.

Oprac. AF na podst. PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Fot. Free-Photos, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Covid-19 - Dentonet.pl
Rehabilitacja po COVID-19 dla ozdrowieńców – są szczegóły Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował program rehabilitacji dla pacjentów, którzy chorowali na COVID-19. Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Za każdy dzień le...

kary za bledy medyczne
Nie będzie wyższych kar za nieumyślne spowodowanie śmierci? Lekarz

Naczelna Izba Lekarska poinformowała w czwartek, że sejmowa komisja nadzwyczajna ds. nowelizacji prawa karnego przegłosowała poprawkę wycofującą zaostrzenie odpowiedzialności karnej za art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślne spowodowanie śmierci. ...

zespół stomatologiczny
Dbaj o nawyk nauki w Twoim zespole stomatologicznym! Lekarz

Wysoko wykwalifikowany, zgrany zespół to największy kapitał każdego gabinetu stomatologicznego. Dotyczy to również asystentek i higienistek stomatologicznych – stomatolog zatrudniający asystentki i higienistki powinien dbać o to, by cały czas miały n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne dzieci - Dentonet.pl
Kto wyleczy zęby 3340 uczniów szkół w Świnoujściu? Lekarz

Prezydent Świnoujścia zaprosił stomatologów do składania ofert w zakresie realizacji opieki stomatologicznej nad uczniami szkół podstawowych prowadzonych przez miasto. Jest to łącznie... 3340 dzieci. Próba zorganizowania opieki stomatologicznej dla ...

Dariusz Wieczorek
1 stycznia 2024 r. podział Ministerstwa Edukacji i Nauki Lekarz

1 stycznia 2024 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki podzielone zostanie na: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Dzienniku Ustaw opublikowano trzy rozporządzenia rady ministrów: w sprawie utworzenia Minister...

wyceny swiadczen
WIL: apel o wdrożenie wyższych wycen świadczeń w stomatologii Lekarz

Wielkopolska Izba Lekarska zaapelowała do Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia o jak najszybsze uzgodnienie sposobu implementacji wyższych wycen zabiegów stomatologicznych, opracowanych przez AOTMiT. Wielkopolska Izba Lekarska ...

kary dla lekarzy
OZZL chce zablokowania wyższych kar dla medyków Lekarz

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zwróci się do posłów, aby podczas prac nad zmianami w Kodeksie Karnym zablokowali proponowane przez rząd zmiany w art. 155, wprowadzające dużo ostrzejsze kary dla lekarzy za błędy medyczne. Przypomnijmy – 22 lut...

szkolny dentysta
NFZ w Olsztynie szuka dentysty do szkół w Elblągu Lekarz

Warmińsko-mazurski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie ogłosił konkurs ofert dotyczący świadczeń stomatologicznych udzielanych w szkolnym gabinecie na terenie Elbląga. Jak czytamy, wartość zamówienia wynosi nie więcej niż 282 ...

pakiet dla mlodych
Pakiet dla młodych medyków - są pierwsze szczegóły Lekarz

Ministerstwo zdrowia pracuje nad Pakietem dla Młodych, który ma zachęcać do studiowania medycyny i nabycia praktycznych umiejętności przed pójściem na specjalizację - powiedział wiceminister Piotr Bromber w czasie środowego posiedzenia sejmowej Komis...

e papierosy
E-papierosy – nowe wytyczne dla brytyjskich szkół Lekarz

W Wielkiej Brytanii, w odpowiedzi na prośby o pomoc ze strony systemu edukacji, organizacja „Action on Smoking and Health” (pol. Akcja Palenie i Zdrowie; ASH) opublikowała w ostatnim czasie nowe krajowe wytyczne dla szkół, które mają wspierać persone...