Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Stomatolog w Kanadzie

Publikacja:
Stomatolog w Kanadzie

Stomatolog w Kanadzie

Kanada jest krajem, gdzie jest wysoki poziom opieki stomatologicznej, ale także duża świadomość pacjentów na temat zdrowia jamy ustnej. Jak to w rzeczywistości wygląda, możemy przekonać się w rozmowie z dr Zofią Wójt, która jest lekarzem stomatologiem w Kanadzie.

Dentonet.pl: Od jak dawna pracuje pani w Kanadzie i czym tam różni się podejście do stomatologii od tego w Polsce?

Dr Zofia Wójt: Jestem w Kanadzie od 20 lat, a od 16 pracuję jako lekarz stomatolog ogólny. W Polsce pracowałam w zawodzie przez 6 lat i o ile pamiętam pacjenci głównie zgłaszali się sami do dentysty z jakimś problemem.

W Kanadzie pacjenci bardziej dbają o zęby, regularnie zgłaszają się na wizyty kontrolne, respektują zalecenia lekarza czy higienistki, tak aby utrzymać jamę ustną w optymalnym zdrowiu. Ważną częścią wizyt kontrolnych jest badanie pod kątem wykrycia jakichkolwiek zmian nowotworowych lub tych o nie podejrzanych.

Obowiązkiem lekarza jest leczyć pacjenta bezboleśnie, a u bojaźliwych czy nerwowych pacjentów stosuje się np. gaz rozweselający czy leki uspokajające.

W Kanadzie pracuje się bardziej zespołowo, we współpracy z higienistką, asystentką – bardzo często praca na 4 ręce oraz recepcjonistką. Tutaj w Kanadzie bardzo dużą wagę przywiązuje się do profilaktyki i edukacji pacjentów.

Dentonet.pl: Czy konieczna jest nostryfikacja dyplomu i jak się to robi? Jak kształci się stomatologów w Kanadzie?

Dr Zofia Wójt: Konieczna jest nostryfikacja dyplomu dla dentystów szkolonych w innych krajach. Musiałam zdać 4 egzaminy: dwa teoretyczne i dwa praktyczne. Zarządza tym krajowe centrum egzaminacyjne National Dental Examining Board of Canada, a potem jeszcze każda prowincja wymaga pewnych egzaminów, np. w prowincji Ontario trzeba zdać egzamin z etyki i prawa.

W Kanadzie po szkole średniej trzeba studiować przez cztery lata nauki przyrodniczo-chemiczno-medyczne, a po uzyskaniu licencjatu zdać Stomatologiczny Test Umiejętności. Zawiera on wiadomości, zdolności manualne oraz sprawdzian dwu i trzy-wymiarowej wyobraźni przestrzennej. Trzeba przejść przez rozmowę kwalifikacyjną, potem studiować przez cztery lata na wydziale stomatologii na jednym z dziesięciu krajowych uniwersytetów.

Studia składają się z dwóch lat zajęć przedklinicznych i dwóch lat zajęć klinicznych, a na zakończenie trzeba zdać egzamin przed National Dental Examining Board of Canada. Po ukończeniu studiów można pracować jako dentysta ogólny lub kontynuować naukę w jednej z dziesięciu specjalizacji.

Dentonet pl: Jak wygląda struktura gabinetów, kto w nich pracuje?

Dr Zofia Wójt: Personel to dentysta, higienistka stomatologiczna, asystentka stomatologiczna, recepcjonistka, czasem w większych gabinetach menadżer, a w niektórych nawet koordynator leczenia. Jednak w większości to nie są duże gabinety.

Dentonet.pl: Jak funkcjonuje finansowanie leczenia stomatologicznego i profilaktyki. Czy są ubezpieczenia państwowe i prywatne, czy lekarze stosują zniżki, rabaty?

Dr Zofia Wójt: Większość pacjentów ma prywatne ubezpieczenia na usługi dentystyczne z zakładu pracy, które w części lub w całości pokrywają koszty leczenia. Niektórzy samozatrudniający się mają prywatne ubezpieczenia lub płacą za usługi z własnej kieszeni.

Ubezpieczenia państwowe są dla rencistów, dzieci do 18 roku życia z ubogich rodzin, a także są dotacje na pomoc doraźną dla ludzi na zasiłkach socjalnych czy uchodźców. Niektórzy dentyści stosują pewne formy zniżek i rabatów, ale w ograniczonej skali, gdyż jest to monitorowane przez izby lekarskie.

Dentonet.pl: Jakie wynagrodzenie osiągają stomatolodzy w Kanadzie?

Dr Zofia Wójt: Wynagrodzenie dentystów wg. statystyk wynosi od 78-140 tys. dolarów rocznie. Oczywiście w zależności od lokalizacji, wielkości praktyki, typu specjalizacji.

Dentonet.pl Jak wygląda ścieżka rozwoju zawodowego stomatologa w Kanadzie?

Dr Zofia Wójt: Każdy dentysta w prowincji Ontario jest zobowiązany do zebrania min. 90 punktów w przeciągu trzech lat. Punkty te przyznawane są za udział w seminariach, konferencjach, wydawanie publikacji naukowych, nauczanie.

Co roku uczestniczę w konferencji dentystycznej w Toronto organizowanej przez Ontario Dental Association oraz seminariach organizowanych np. przez York Region Dental Society, spotkaniach Aurora Dental Study Club, czy też szkoleniach organizowanych przez University of Toronto, Faculty of Dentistry – Center for Continuing Dental Studies.

Dentonet.pl: Czy lubi Pani swój zawód i czy ma satysfakcję z jego wykonywania?

Dr Zofia Wójt: Pomimo, że zawód stomatologa należy do bardzo stresujących, satysfakcję w nim przynoszą mi zadowoleni i wdzięczni pacjenci.

Dentonet.pl: Jak funkcjonują i czy są pomocne w Kanadzie organizacje samorządowe stomatologów?

Dr Zofia Wójt: Każdy dentysta w prowincji Ontario musi należeć do Royal College of Dental Surgeons of Ontario (RCDSO), poza tym może być członkiem Ontario Dental Association lub do Canadian Dental Association lub do obu. Poza tym działąją różne stowarzyszenia branżowe, jak np. Implant Study Club czy Academy of Cosmetic Dentistry.

Są bardzo pomocne. Jako członkowie ODA czy CDA dostajemy co roku uaktualnione cenniki na swoje usługi, mamy też bardzo wygodne podłączenie do systemu przez który wysyłamy komputerowo rachunki do towarzystw ubezpieczeniowych.

Stowarzyszenia reprezentują też dentystów w rozwiązywaniu ich spraw. Ostatnio dzięki ich intensywnej działalności przywrócono nam prawo leczenia współmałżonków i partnerów życiowych, które to prawo przez kilka lat było nam zabrane przez Ministerstwo Zdrowia pod groźba utraty licencji.

Organizacje pomagają też w rozwiązywaniu trudnych spraw kontaktach z pacjentami,jak np. odpowiedź na skargę, co także się zdarza. Zawsze możemy się do nich zwrócić z prośbą o poradę.

Dentonet.pl: Czy zdarzyło się Pani skorzystać z takiej pomocy?

Dr Zofia Wójt: Pamiętam taką sytuację z mojej praktyki, kiedy pacjentka zwróciła się z prośbą o wykonanie podobnej protezy, jaką miała wiele lat temu zrobioną w Polsce. Proteza wydawała mi się źle zaprojektowana, co groziło jej połknięciem lub zadławieniem, więc zwróciłam się o poradę do RCDSO, gdzie potwierdzono moje obawy i doradzono jak zapobiec problemom pacjenta, ale także moim.

Niestety, pacjentka była niezadowolona i przestała korzystać z moich usług, bo nie mogła zrozumieć dlaczego w Kanadzie nie można jej wykonać usługi tak jak w Polsce. To jedna z różnic w pracy stomatologa pomiędzy Polską a Kanadą. Tu są wyraźnie określone granice: dentyści w Kanadzie muszą praktykować swój zawód według wiedzy i wykształcenia i mają w tym względzie duże wsparcie. W Polsce koledzy mają trudniej, a pacjenci mają pewne tendencje do wymuszania swoich oczekiwań.

Dentonet.pl: Dziękuję za rozmowę.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

asystentka stomatologiczna
W Kanadzie brakuje asystentek stomatologicznych Asysta

Około 1/3 kanadyjskich praktyk dentystycznych zgłasza problemy ze znalezieniem do pracy asystentek stomatologicznych. Szacuje się, że w całym kraju może brakować nawet 5 tys. przedstawicielek tego zawodu. Eksperci obawiają się, że może to negatywnie ...

medycyna estetyczna
Stomatolog w branży estetycznej – ścieżka rozwoju kariery Lekarz

Zdolności manualne, dbałość o detale, praca ze strzykawką i w bliskiej odległości twarzy pacjenta - te aspekty zawodu stomatologa zdecydowanie ułatwią start w medycynie estetycznej. A wiedzę, umiejętności oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania za...

pieniądze na stomatologię - Dentonet.pl
Nieuczciwy stomatolog wyłudził z NFZ-u ponad 300 tys. zł Lekarz

Policjanci z Bielska-Białej zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli śledztwo w sprawie wyłudzenia środków finansowych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Stomatolog z powiatu bielskiego w ciągu 6 lat pobrał nienależne refundacje w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia w Kanadzie
Dentysta wśród najlepiej płatnych zawodów w Kanadzie Lekarz

Dentysta znalazł się na 8. miejscu w zestawieniu najlepiej płatnych zawodów w Kanadzie ze średnimi zarobkami rzędu 174 tys. dolarów rocznie – wynika z zestawienia przygotowanego przez kanadyjski portal StockTrade. Dentyści w Kanadzie muszą oczywiści...

pozegnanie
Nie żyje dr n. med. Małgorzata Daszkowska – stomatolog dziecięcy Lekarz

10 września 2023 r. zmarła dr n. med. Małgorzata Daszkowska – stomatolog dziecięcy, wykładowca akademicki, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dr n. med. Małgorzata Daszkowska była stomatologiem dzieci...

afghanistan 79492 1920
Afgański stomatolog błaga Brytyjczyków o pomoc Lekarz

Od kilku dni z czołówek gazet nie schodzą niepokojące informacje napływające z Afganistanu, błyskawicznie zajętego przez talibów po wycofaniu się wojsk zachodniej koalicji (w tym polskiego kontyngentu wojskowego). Nowa sytuacja wiąże się z poważnym z...

mlody dentysta
Dental Protection: Czego obawia się młody stomatolog? Lekarz

Rozpoczęcie pracy po ukończeniu uczelni nigdy i w żadnej profesji nie jest sprawą prostą. To samo dotyczy wchodzących na ścieżkę kariery zawodowej lekarzy stomatologów. Z najnowszego badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wynika, że lista obaw ...

zarobki dentystow
StockTrades: ile zarabia lekarz dentysta w Kanadzie? Lekarz

Średnia podstawowa pensja dentysty w Kanadzie wynosi 174 tys. dolarów rocznie, choć są regiony kraju, w których stomatolodzy zarabiają nawet 400 tys. dolarów rocznie. Tym samym zawód dentysty plasuje się w czołówce najlepiej płatnych profesji w Kanad...

Michal Kaczmarek
Tata Stomatolog o znieczuleniach w stomatologii dziecięcej Lekarz

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca – z tej okazji składamy wszystkim Ojcom życzenia zdrowia, szczęścia i spełnienia wszelkich marzeń! Oddajemy też głos Tacie Stomatologowi. Lek. dent Michał Kaczmarek – absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, sp...

Align education artykul 2
Cyfrowy stomatolog – przepływy pracy w praktyce ogólnej [webinar] Lekarz

W dniu 31 sierpnia (środa) o godzinie 19:30 zapraszamy na kolejne wydarzenie edukacyjne organizowane przez firmę Align Technology, właściciela marek iTero oraz Invisalign. Będzie nim webinar pt. „Cyfrowy stomatolog – przepływy pracy w praktyce ogólne...