Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Ruchu nie zastąpi żaden lek

Publikacja:
Ruchu nie zastąpi żaden lek

Ruchu nie zastąpi żaden lek

Co do tego, że ruch zbawiennie wpływa na nasze zdrowie – nikt nie ma wątpliwości. Co więcej – coraz częściej naukowcy są zdania, że należy go zażywać na takiej samej zasadzie jak leki, gdyż zdecydowanie poprawia on kondycję i wydolność całego organizmu oraz zapobiega wielu chorobom, a zwłaszcza zaburzeniom układu krążenia. Z drugiej strony – brak ruchu powoduje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz otyłości.

Naukowcy z Londynu już ponad 60 lat temu przebadali dwie grupy zawodowe: kierowców autobusów i konduktorów. Wykazały one, że kierowcy autobusów, którzy (jak wiadomo wiele godzin dziennie pracują w pozycji siedzącej) – statystycznie znacznie bardziej narażeni są na choroby sercowo-naczyniowe (udary mózgu i zawały serca), niż konduktorzy, których praca nie jest siedząca. Tym sposobem po raz pierwszy naukowo ujawniono, że nawet ruch fizyczny związany z obowiązkami zawodowymi, może korzystnie wpływać na stan naszego zdrowia.
Co więcej – dotyczy to także osób z nadciśnieniem tętniczym. Jeśli umiejętnie kontrolują one poziom ciśnienia i dobierają właściwą formę aktywności fizycznej – nie jest ona przeciwwskazana. Zdarza się, że u niektórych pokutuje jeszcze przekonanie, że skoro podczas wysiłku fizycznego ciśnienie gwałtownie wzrasta – nie należy podejmować wysiłku. Jednak – taki wzrost ma charakter incydentalny. Co więcej – ruch wywołuje tzw. efekt hipotensyjny – w efekcie, po pewnym czasie regularnych ćwiczeń, obniża ciśnienie. Warto zauważyć, że nawet nowoczesne sposoby leczenia nadciśnienia nie zawsze przynoszą tak skuteczny rezultat.

Ruch fizyczny zmniejsza także ryzyko cukrzycy i jej powikłań oraz modyfikuje skutecznie zaburzenia lipidowe. Co więcej – pozwala skutecznie podnieść stężenie cholesterolu HDL oraz walczyć z otyłością. Nie mniej istotne jest, że sport znacząco wpływa na poziom naszego optymizmu i pozytywnego spojrzenia na świat oraz pozwala skutecznie walczyć ze stresem, negatywnymi emocjami i napięciem nerwowy, co jest nie do przecenienia ani w pracy, ani w życiu osobistym.

Optymalna dawka ruchu to ok. 30 min. dziennie, a najlepiej – 45 min. To ważne, aby trening był prawidłowo skonstruowany i dobrany do indywidualnych potrzeb.

B.Z.

medexpress
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

endodoncja
Regeneracja tkanek zastąpi leczenie endodontyczne? Lekarz

Wielu pacjentów w obawie przed leczeniem kanałowym, wolałoby go uniknąć. Być może w nieodległej przyszłości zamiast klasycznego zabiegu endodontycznego pacjenci będą mogli zdecydować się na regenerację tkanek. Naukowcy z ADA Forsyth Institute, instyt...

sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja zastąpi dentystę w diagnostyce? Lekarz

Mająca siedzibę w Hollywood firma Pearl opracowała oparty na sztucznej inteligencji system, który może diagnozować zmiany i choroby jamy ustnej... precyzyjniej niż lekarz dentysta. Oprogramowanie opracowane przez firmę Pearl jest rozwiązaniem dostęp...