Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Pułapki w umowie leasingowej

Publikacja:
Pułapki w umowie leasingowej

Pułapki w umowie leasingowej

Umowa leasingowa jest zaliczana do umów cywilno prawnych, regulowanych przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Dlatego też zawsze pod rygorem nieważności musi być zawarta w formie pisemnej. Warto jednak wiedzieć, iż poszczególne punkty umowy mogą w zależności od Leasingodawcy przybrać nieco inną formę i tym samym powodować różne skutki prawne oraz finansowe. Dlatego Leasingobiorca zawsze powinien wnikliwie przeanalizować treść umowy i – w przypadku znalezienia niekorzystnych dla siebie zapisów – jak najszybciej ją renegocjować.


Na co zwrócić uwagę?
1. Termin spłat rat leasingowych – warto pamiętać, iż opóźnienie w spłacie choćby jednej raty leasingowej może skutkować wypowiedzeniem umowy w trybie natychmiastowym. W takiej sytuacji Leasingodawca może nie tylko zażądać zwrotu wyleasingowanej rzeczy, lecz również obciążyć nas karnymi odsetkami za zwłokę oraz wystapić o uregulowanie wszystkich pozostałych rat leasingowych. W efekcie nie tylko stracimy wydzierżawione urządzenie, lecz również zostaniemy z pustym kontem w banku oraz wizją przegranego procesu sądowego.
Dlatego warto wynegocjować z Leasingodawcą nieco łagodniejsze warunki spłaty zadłużenia. Możemy na przykład poprosić Finansującego o zwiększenie liczby rat, których niespłacenie będzie skutkowało wypowiedzeniem umowy lub też wnioskować o możliwość ustanowienia dodatkowego terminu spłaty.
Ważne! Jeśli nie chcemy mieć problemów ze spłatą leasingu w momencie przejściowej utraty płynności finansowej, poprośmy o wpisanie do umowy dodatkowej klauzuli. Powinna ona uwzględniać np. nawet kilkumiesięczną przerwę w spłacie zobowiązania lub zmianę czasu trwania umowy i wysokości rat.


2. Konieczność natychmiastowej spłaty – pamiętajmy, iż jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, mamy prawo odjąć od sumy całego zobowiązania wszelkie finansowe korzyści, które uzyskał Leasingodawca w efekcie przedterminowego rozwiązania umowy. Do korzyści takich będą należały np. zaoszczędzone przez Leasingodawcę koszty obsługi przedsiębiorstwa, wpływy z ubezpieczenia i odszkodowania za utratę.


3. Deklaracja wekslowa – warto wiedzieć, iż zabezpieczenie, jakiego żąda firma leasingująca, powinno odpowiadać wysokości danego zobowiązania, a nie stanowić jego wielokrotności. Należy również zadbać o to, by zabezpieczenie w formie weksla in blanco nie zostało przez Leasingodawcę niewłaściwie wykorzystane. Dlatego w swoim dobrze pojętym interesie warto wspólnie z drugą stroną uzgodnić treść deklaracji wekslowej, w której zostałyby sprecyzowane warunki wypełnienia weksla in blanco.


4. Kradzież lub uszkodzenie wyleasingowanej rzeczy – warto również sprawdzić w ogólnych warunkach umowy, w jaki sposób zachowa się Leasingodawca w momencie uszkodzenia lub kradzieży wydzierżawionego urządzenia. Czy będzie mógł, zgodnie z ogólnymi warunkami umowy, zmusić nas do:
– opłacania rat leasingowych do momentu zakończenia procedury wypłaty ubezpieczenia,
– spłaty wszystkich pozostałych rat leasingowych w ciagu 7 dni od daty wręczenia wezwania,
– zapłaty w terminie 7 dni kaucji na poczet ubezpieczenia,
– naprawy uszkodzonego urządzenia w autoryzowanym serwisie, w wysokości np. 20% wartości przedmiotu leasingu.
Jeśli tak – przemyślmy decyzję o przyszłej współpracy lub negocjujmy korzystniejsze warunki umowy.
 

B.Sz.