Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Promienica – przyczyny, objawy, leczenie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Promienica – przyczyny, objawy, leczenie

Promienica – przyczyny, objawy, leczenie

Promienica to stosunkowo rzadka i mało zaraźliwa choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie z rodziny promieniowców. Występują one głównie w jamie ustnej, jelitach i drogach moczowych człowieka. Choroba ujawnia się dopiero w przypadku ich wniknięcia do głębiej położonych tkanek, np. w wyniku próchnicy lub urazów mechanicznych zębów.

Bakterie z rodziny promieniowców, będące przyczyną promienicy, są drobnoustrojami naturalnie występującymi w organizmie człowieka. Ich największe ilości znajdują się w jamie ustnej (w ślinie, na płytce nazębnej, na powierzchniach dziąseł i migdałków), w drogach moczowych oraz jelitach. Właściwości chorobotwórcze promieniowców ujawniają się dopiero w momencie urazu błony śluzowej oraz ich wniknięcia w tkanki położone głębiej. W przypadku bakterii znajdujących się w jamie ustnej dzieje się to najczęściej na skutek próchnicy, inwazyjnego zabiegu stomatologicznego lub uszkodzeń śluzówki spowodowanych urazem. W niektórych przypadkach drobnoustroje przedostają się z oddechem z jamy ustnej do dalszych części układu oddechowego, powodując promienicę w obrębie narządów klatki piersiowej. Promieniowce znajdujące się w błonach śluzowych jelit mogą natomiast sprzyjać chorobom jamy brzusznej oraz narządów w miednicy mniejszej u kobiet.

Promienica – objawy

Około 50% przypadków promienicy to jej postać szyjno-twarzowa. Źródłem zakażenia jest zazwyczaj próchnica zębów. Do głównych objawów tego rodzaju choroby zaliczają się:

  • niewielkie, twarde i bolesne nacieki w ustach, na twarzy, szyi lub skórze poniżej szczęki,
  • tworzenie i rozmiękczanie przetok w tkance podskórnej szyi lub żuchwy, z charakterystyczną treścią w postaci szarożółtych grudek,
  • w zaawansowanym stadium choroby zmiany pojawiają się również na policzkach, języku, śliniankach, kościach czaszki, a nawet na mózgu.

Dodatkowo, promienicy mogą towarzyszyć mało charakterystyczne objawy ogólnoustrojowe, takie jak przewlekły mokry kaszel, stany podgorączkowe, osłabienie oraz utrata masy ciała.

Diagnostyka i leczenie promienicy

W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących sygnałów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wcześnie rozpoczęta terapia daje duże szanse na szybkie wyleczenie i pozwala na uniknięcie powikłań. Diagnostyka promienicy opiera się m.in. na badaniu histopatologicznym pobranych wcześniej fragmentów zmian oraz badaniu mikrobiologicznym. Niekiedy pomocne okazuje się również USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie promienicy jest dość długotrwałe, może trwać nawet kilka miesięcy. Z reguły najskuteczniejszym sposobem terapii jest przyjmowanie antybiotyków (penicylina, doksycyklina, erytromycyna), a w przypadku utrzymujących się twardych, zwłókniałych guzów konieczna bywa także interwencja chirurgiczna.

Jeśli chodzi o profilaktykę promienicy, to ze względu na fakt, że jest to choroba wywołana przez zakażenie endogenne (czyli bakterie bytujące w organizmie człowieka), to działania przeciwdziałające są mocno ograniczone. Z pewnością zalicza się do nich jednak właściwa higiena zębów i jamy ustnej, a także regularne leczenie próchnicy.

Jakie inne powikłania może powodować nieleczona próchnica? Jest ich wiele – w sercu, nerkach, płucach i innych organach. O niszczącym działaniu próchnicy mówi lek. stom. Cezara Pokorska.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

powikłania próchnicy - Dentonet.pl
Próchnica i parodontoza mogą powodować choroby serca Asysta

Próchnica oraz choroby przyzębia mogą znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia schorzeń serca – wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach "Journal of Dental Research".Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ponad połowa zgonów w naszym k...

bakterie - Dentonet.pl
Bakterie z rodziny promieniowców mogą hamować rozwój cukrzycy Asysta

Niektóre bakterie z rodziny promieniowców zamieszkujące jamę ustną mają właściwości chroniące przed rozwojem cukrzycy – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Vanderbilt.Bakterie z rodziny promieniowców (Actinobacteria) są czo...

powikłania próchnicy - Dentonet.pl
Powikłania próchnicy – koniecznie informuj o nich pacjentów! Asysta

Próchnica jest w Polsce chorobą społeczną – z danych ministerstwa zdrowia wynika, że przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów zainfekowanych próchnicą. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że schorzenie to nie dotyczy jedynie jamy ustnej, a po...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Grzybica gardła - Dentonet.pl
Grzybica gardła – możliwe przyczyny, objawy, metody leczenia Pacjent

Choć grzybica gardła to choroba zaliczana do grupy schorzeń laryngologicznych, to często jest powiązana z występowaniem grzybicy jamy ustnej. Zachorowaniom sprzyja m.in. obniżenie odporności organizmu czy długotrwałe przyjmowanie antybiotyków. Grzybi...

Objawy paradontozy - Dentonet.pl
Objawy paradontozy - jak je rozpoznać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Paradontoza to najczęstsza – po próchnicy – choroba jamy ustnej, z którą borykają się Polacy. W większości przypadków jest ona spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej, a rozwija się powoli i podstępnie. Podpowiadamy, jakie są wczesne objawy parad...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres