Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Próchnica u dzieci: jest coraz gorzej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Próchnica u dzieci: jest coraz gorzej

Próchnica u dzieci: jest coraz gorzej

Bilans badań, jakie Fundacja Wiewiórki Julii przeprowadziła w roku szkolnym 2012/2013/2014, jest szokujący. Co trzecie przebadane przez Fundację dziecko nie posiada własnej szczoteczki do zębów. Blisko 30% przyznaje się do tego, że nie myje zębów regularnie, a 10% do tego, że nie myje ich wcale. Efekt? Prawie 90% dzieci w wieku od 7 do 17 roku życia choruje na próchnicę, w wielu przypadkach jest to próchnica wtórna.
Z raportu opartego na badaniach przeprowadzonych przez Fundację Wiewiórki Julii wynika, że problem próchnicy dotyczy odpowiednio:
– Dzieci w wieku 1,5 – 2 lat – 23%
– Dzieci w wieku 3  – 6 lat – 76%
– Dzieci w wieku 7 – 12 lat – 87%
– Dzieci w wieku 13 – 17 lat – 96%

Dodajmy w tym miejscu, że od 2012 roku w ramach programu "Podróże Julii" wolontariusze Fundacji przeprowadzili specjalistyczne zajęcia dotyczące profilaktyki stomatologicznej i promocji zdrowia w ponad 100 szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach i przebadali przeszło 10 000 dzieci. Tak szeroka skala działania pozwoliła na przygotowanie raportu, który w rzetelny i miarodajny sposób obrazuje stan zdrowia jamy ustnej małych pacjentów.

Pesymistyczne wnioski
Pomimo zdecydowanie lepszych warunków w gabinetach dentystycznych, postępu nauki, bogacenia się społeczeństwa, coraz więcej Polaków choruje na próchnicę.

Przyczyn złego stanu uzębienia u przebadanych dzieci jest wiele:
– brak systemowej opieki profilaktyczno-leczniczej nad dziećmi z uzębieniem mlecznym,
– niska świadomość prozdrowotna rodziców,
– brak środków na leczenie dzieci,
– utrudniony dostępu do publicznych placówek dentystycznych, źle zorganizowana i niesprawnie funkcjonująca opieka dentystyczna.

Zdaniem wolontariuszy Fundacji, podstawowym problemem jest niska świadomość prozdrowotna Polaków. Przeszło 60% mieszkańców naszego kraju powyżej 60 roku życia cierpi na całkowite bezzębie. Dorośli nie dbają o zęby i nie wpajają tego nawyku dzieciom, dlatego trudno się dziwić, że blisko 90% dzieci w Polsce ma przynajmniej jeden ząb wymagający natychmiastowego leczenia.

Ponadto większość rodziców jest przeświadczona, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, „bo i tak wypadną”. Dopiero po rozmowie z wolontariuszami Fundacji zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i z tego, jak duży wpływ na ogólny stan zdrowia dziecka oraz stan zębów stałych ma kondycja zębów mlecznych. Próchnica to choroba zakaźna, od dawna w literaturze naukowej istnieją dowody na związek chorób jamy ustnej z chorobami ogólnoustrojowymi, m.in. serca, oczu i nerek.


Przypomnijmy
Fundacja Wiewiórki Julii z jednej strony gromadzi środki umożliwiające zakup Dentobusów (autobusów z gabinetem i zespołem stomatologów), z drugiej – prowadzi akcję pomostową, polegającą na bezpłatnych badaniach zębów w polskich szkołach i przedszkolach. Wjazdy odbywają się dwa razy w tygodniu – w każdy czwartek lub piątek. Pobyt w poszczególnej placówce trwa jeden dzień i obejmuje szkolenia z prawidłowego szczotkowania. Tylko w 2013 roku wolontariusze Fundacji odwiedzili ponad 60 placówek i zdiagnozowali przeszło 5 000 dzieci.
Ponadto wolontariusze Fundacji leczą dzieci chore, niepełnosprawne, z domów dziecka czy ubogich rodzin, nie pobierając za swoje usługi żadnego wynagrodzenia.
Każda placówka – szkoła, dom dziecka może zgłosić się do udziału w bezpłatnej akcji poprzez wypełnienie formularza na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - raport Wiewiórki Julii
Raport Wiewiórki Julii: 78% przebadanych dzieci ma próchnicę Lekarz

78% dzieci w wieku 7-12 lat ma próchnicę. Te alarmujące wyniki badań przedstawiła Fundacja Wiewiórki Julii w podsumowaniu roku szkolnego 2015/2016. Był to czas bardzo pracowity dla wolontariuszy fundacji.Badania profilaktyczne w 5 województwach (93 s...

rzecznik_praw_dziecka_5ww.jpg
Pomysł RPD na walkę z próchnicą u dzieci Lekarz

Dotychczasowe pomysły i sposoby na rzecz walki z próchnicą u polskich dzieci były nieskuteczne - uważa Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Konieczna jest zmiana tych działań. Dlatego Rzecznik......

Wolontariusze_Fundacji_Wiewiórki_Julii_podczas_badań_w_Słupsku.JPG
Fatalny stan uzębienia małych mieszkańców Słupska Pacjent

Fundacja Wiewiórki Julii zakończyła realizację projektu bezpłatnych badań stomatologicznych w Słupsku. Lekarze i wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii w ramach I i II etapu projektu ......

ROZWIŃ WIĘCEJ
wklucie_w_dziaslo.jpg
Bolesne znieczulenie zniechęca do wizyt u dentysty Pacjent

Jak donosi Dental Tribune, negatywne doświadczenia związane ze znieczuleniem u dentysty są udziałem aż 3 na 4 Polaków. Zdaniem specjalistów, jest to jeden z kluczowych powodów wys......

Kiworkowa.JPG
Gratulacje dla Fundacji Wiewiórki Julii! Pacjent

W poniedziałek w warszawskim Ufficio Primo po raz trzynasty wyłoniono laureatów plebiscytu Róże Gali. Jak co roku, Kapituła Róż w składzie: Anna Zejdler-Ibisz, Jerzy Kapuściński, ......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres