Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Priorytety NFZ na 2014 rok

Publikacja:
Priorytety NFZ na 2014 rok

Priorytety NFZ na 2014 rok

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił plan działalności na 2014 rok, w którym zawarł najważniejsze cele wraz z działaniami służącymi ich realizacji w nadchodzącym roku.

W pierwszej części dokumentu wyszczególniono 3 priorytety:

1. Poprawa jakości świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez świadczeniodawców.

2. Wydanie jak największej liczbie ubezpieczonych kodów dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP).

3. Zapewnienie w ramach dostępnych środków publicznych optymalnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Cel pierwszy ma być osiągnięty dzięki przygotowaniu zarządzenia Prezesa Funduszu, które wprowadzi kryteria jakościowe oceny ofert w postępowaniach w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na 2014 rok i lata następne. NFZ planuje również wdrożenie, po uprzedniej analizie możliwości prawnych i technicznych, rekomendacji Zespołu ds. ustalania kryteriów oceny jakościowej ofert.

Jeżeli chodzi o Zintegrowany Informator Pacjenta, Fundusz przewiduje, że w nadchodzącym roku z ZIP korzystało będzie milion osób. Planowane jest także wprowadzenie nowych funkcjonalności systemu oraz wzmocnienie polityki informacyjnej, w tym aktywne promowanie i udostępnianie pacjentom kont w ZIP przez oddziały wojewódzkie NFZ.

Optymalna dostępność do świadczeń ma zostać osiągnięta dzięki monitorowaniu przez oddziały wojewódzkie wskaźnika realizacji umów oraz monitorowanie przez centralę NFZ zmian wartości umów w odniesieniu do zaplanowanych wartości. Wskaźnik efektywnego wydatkowania środków publicznych na zakontraktowane świadczenia opieki zdrowotnej, czyli wartość prawidłowo rozliczonych kosztów udzielonych świadczeń w stosunku do ogólnej wartości świadczeń skontrolowanych przez NFZ określany będzie m.in. dzięki realizacji rocznego planu kontroli u świadczeniodawców, a także dzięki realizacji procesu windykacji kosztów udzielonych świadczeń.

W dokumencie NFZ został także przedstawiony jeszcze jeden cel, dotyczący transgranicznej opieki medycznej. W ramach zapewnienia obsługi polskich świadczeniobiorców oraz osób uprawnionych z innych państw członkowskich UE w związku z dyrektywą Parlamentu Europejskiego, po wejściu w życie odpowiedniej ustawy, Fundusz planuje uruchomienie Krajowego Punktu Kontaktowego wraz z utworzeniem strony internetowej KPK, a także uruchomienie procesu dokonywania zwrotów kosztów poniesionych w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej. W związku z tym zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla wojewódzkich oddziałów NFZ, powstanie procedura rozliczania środków na zwrot kosztów poniesionych przez świadczeniobiorców w ramach transgranicznej opieki medycznej, nie obędzie się także bez monitorowania poziomu wydatków Funduszu na zwrot takich kosztów.

 

Oprac. na podst. NFZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Izabela Leszczyna
Pierwsze spotkania i priorytety nowej minister zdrowia Lekarz

Nowa minister zdrowia Izabela Leszczyna w środę 13 grudnia spotkała się w siedzibie resortu z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Łukaszem Jankowskim. – Traktuję to spotkanie jako rozpoczęcie naszej współpracy – powiedział szef lekarskiego samorządu. ...