Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Powikłania infekcyjne, trudności w gojeniu – cukrzyk u dentysty (wywiad)

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Powikłania infekcyjne, trudności w gojeniu – cukrzyk u dentysty (wywiad)

Powikłania infekcyjne, trudności w gojeniu – cukrzyk u dentysty (wywiad)

Pacjent z cukrzycą w gabinecie stomatologicznym to taki pacjent, który potencjalnie będzie się „gorzej goił” – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. n. med. Maciej T. Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, pracowniki Katedry Chorób Metabolicznych CM Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapraszamy na drugą część wywiadu, dotyczącą leczenia stomatologicznego chorych na cukrzycę. W pierwszej części wywiadu rozmawialiśmy o współpracy stomatologów i diabetologów w kwestii wykrywania tej choroby. Czytaj: 1 mln Polaków nie wie, że ma cukrzycę. Stomatolodzy mogą pomóc.

Cukrzyk u dentysty

Panie Profesorze, czy pacjenta ze zdiagnozowaną cukrzycą można poddawać wszelkim zabiegom stomatologicznym? Kiedy zachować szczególną ostrożność?

To chory, który rzeczywiście jest nieco innym pacjentem. Potencjalnie będzie się „gorzej goił”. Mam tu na myśli oczywiście wszystkie zabiegi ekstrakcyjne, chirurgiczne w obrębie jamy ustnej, implantologiczne. Jeżeli taki pacjent trafi na fotel stomatologiczny niewyrównany, to należy założyć, że proces gojenia będzie przebiegał trudniej, może ten proces się „wikłać”. Z tego powodu ważne jest, żeby w momencie poddawania pacjenta zabiegom stomatologicznym był on wyrównany cukrzycowo.

Oczywiście są też przypadki nagłe, kiedy trzeba interweniować niezależnie od tego jak ta cukrzyca jest kontrolowana. Jeżeli mówimy jednak o przypadkach planowanych, który trafiają do gabinetu stomatologicznego, to zdecydowanie zachęcam: po pierwsze się pytać o to, jak ta cukrzyca jest kontrolowana. Jeżeli nie jest, to proponuję (jeśli to możliwe) odsunąć jednak ingerencję stomatologiczną po to, żeby później ten proces gojenia, zdrowienia, następował w sposób niepowikłany.

Trzeba też powiedzieć, że częściej u takich pacjentów mogą też wystąpić powikłania infekcyjne. Zachęcamy do tego, żeby ekstrakcje u chorych na cukrzycę prowadzić w osłonie antybiotykowej.

Rozmawialiśmy o tym, że nawet milion Polaków nie wie, że ma cukrzycę. W takiej sytuacji pacjent z pewnością nie uprzedzi stomatologa o swojej chorobie…

Sądze, że wielu kolegów stomatologów z tego rodzaju przypadkami miało do czynienia. Podejmowali się wielu zabiegów w obrębie jamy ustnej, np. ekstrakcji, a potem okazywało się, że proces gojenia nie przebiega jak powinien. Nie tworzy się właściwa blizna, nie zamyka się rana lub wręcz wdaje się trudno gojąca infekcja. To wszystko może być wyrazem nierozpoznanej cukrzycy. Tym bardziej należy pytać, kiedy poziom glukozy był mierzony. Jeżeli tego typu sytuacja ma miejsce, to uważam, że powinno się zmierzyć poziom glukozy choćby po to, żeby wdrożyć właściwe leczenie cukrzycowe, bo ono też ułatwi proces gojenia.

Dla wielu pacjentów wizyta w gabinecie stomatologicznym wiążę się ze stresem. Jakie to ma znaczenie u chorych na cukrzycę?

Niewątpliwe dodatkowy stres podnosi poziom glukozy, ale niewiele jesteśmy w stanie z tym zrobić. Może wystąpić krótkotrwały, pojedynczy wzrost poziomu cukru we krwi. Musimy wszyscy z tym się liczyć. Taki chory po zejściu z fotela „dostrzyknie” dodatkową dawkę insuliny po to, żeby ten cukier skorygować. Niestety stresu nie unikniemy całkowicie w naszym życiu.

Partnerstwo dentystów i diabetologów

– Stomatolodzy dla nas, diabetologów, czyli lekarzy zajmujących się leczeniem chorych na cukrzycę, to bardzo ważni partnerzy. Partnerzy zarówno w procesie rozpoznawania cukrzycy, jak i w procesie jej leczenia i leczenia powikłań z nią związanych – mówi prof. dr hab. n. med. Maciej T. Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego:


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Motywacja pacjenta - Dentonet.pl
Jak motywować pacjenta do regularnych wizyt u dentysty? Asysta

Według danych OECD, statystyczny Polak odwiedza dentystę rzadziej niż raz do roku i robi to dopiero wtedy, gdy ból zębów uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Kiedy jednak pacjent już pojawi się w gabinecie, rolą zespołu stomatologicznego jest zmo...

Atak padaczki - Dentonet.pl
Atak padaczki w gabinecie stomatologicznym - jak reagować? Asysta

Epilepsja – zwana również padaczką – to jedno z najczęściej występujących przewlekłych schorzeń o charakterze neurologicznym. Atak padaczki u osoby chorej może wystąpić wszędzie, w tym w gabinecie stomatologicznym. Zespół dentystyczny powinien więc w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Pacjent dializowany w gabinecie stomatologicznym - Dentonet.pl
Pacjent dializowany w gabinecie stomatologicznym - zasady pracy Asysta

Opieka stomatologiczna nad pacjentami z przewlekłymi chorobami nerek – w tym dializowanymi – wymaga od całego zespołu dentystycznego szczególnej uwagi. Potwierdzają to wyniki badań, według których osoby borykające się z tego typu schorzeniami są bard...

seniorka (1)
Mniej zdrowe jedzenie, słabsza dbałość o higienę u seniorów Lekarz

W 2050 roku 25 proc. ludności na całym świecie – czyli 2 mld ludzi – osiągnie wiek powyżej 60 lat, a jedna piąta z nich – wiek powyżej 80 lat. Takie informacje podaje raport Organizacji Narodów Zjednoczonych „World Population Ageing 2015”. Warto przy...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres