Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Powikłania infekcyjne, trudności w gojeniu – cukrzyk u dentysty (wywiad)

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Powikłania infekcyjne, trudności w gojeniu – cukrzyk u dentysty (wywiad)

Powikłania infekcyjne, trudności w gojeniu – cukrzyk u dentysty (wywiad)

Pacjent z cukrzycą w gabinecie stomatologicznym to taki pacjent, który potencjalnie będzie się „gorzej goił” – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. n. med. Maciej T. Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, pracowniki Katedry Chorób Metabolicznych CM Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapraszamy na drugą część wywiadu, dotyczącą leczenia stomatologicznego chorych na cukrzycę. W pierwszej części wywiadu rozmawialiśmy o współpracy stomatologów i diabetologów w kwestii wykrywania tej choroby. Czytaj: 1 mln Polaków nie wie, że ma cukrzycę. Stomatolodzy mogą pomóc.

Cukrzyk u dentysty

Panie Profesorze, czy pacjenta ze zdiagnozowaną cukrzycą można poddawać wszelkim zabiegom stomatologicznym? Kiedy zachować szczególną ostrożność?

To chory, który rzeczywiście jest nieco innym pacjentem. Potencjalnie będzie się „gorzej goił”. Mam tu na myśli oczywiście wszystkie zabiegi ekstrakcyjne, chirurgiczne w obrębie jamy ustnej, implantologiczne. Jeżeli taki pacjent trafi na fotel stomatologiczny niewyrównany, to należy założyć, że proces gojenia będzie przebiegał trudniej, może ten proces się „wikłać”. Z tego powodu ważne jest, żeby w momencie poddawania pacjenta zabiegom stomatologicznym był on wyrównany cukrzycowo.

Oczywiście są też przypadki nagłe, kiedy trzeba interweniować niezależnie od tego jak ta cukrzyca jest kontrolowana. Jeżeli mówimy jednak o przypadkach planowanych, który trafiają do gabinetu stomatologicznego, to zdecydowanie zachęcam: po pierwsze się pytać o to, jak ta cukrzyca jest kontrolowana. Jeżeli nie jest, to proponuję (jeśli to możliwe) odsunąć jednak ingerencję stomatologiczną po to, żeby później ten proces gojenia, zdrowienia, następował w sposób niepowikłany.

Trzeba też powiedzieć, że częściej u takich pacjentów mogą też wystąpić powikłania infekcyjne. Zachęcamy do tego, żeby ekstrakcje u chorych na cukrzycę prowadzić w osłonie antybiotykowej.

Rozmawialiśmy o tym, że nawet milion Polaków nie wie, że ma cukrzycę. W takiej sytuacji pacjent z pewnością nie uprzedzi stomatologa o swojej chorobie…

Sądze, że wielu kolegów stomatologów z tego rodzaju przypadkami miało do czynienia. Podejmowali się wielu zabiegów w obrębie jamy ustnej, np. ekstrakcji, a potem okazywało się, że proces gojenia nie przebiega jak powinien. Nie tworzy się właściwa blizna, nie zamyka się rana lub wręcz wdaje się trudno gojąca infekcja. To wszystko może być wyrazem nierozpoznanej cukrzycy. Tym bardziej należy pytać, kiedy poziom glukozy był mierzony. Jeżeli tego typu sytuacja ma miejsce, to uważam, że powinno się zmierzyć poziom glukozy choćby po to, żeby wdrożyć właściwe leczenie cukrzycowe, bo ono też ułatwi proces gojenia.

Dla wielu pacjentów wizyta w gabinecie stomatologicznym wiążę się ze stresem. Jakie to ma znaczenie u chorych na cukrzycę?

Niewątpliwe dodatkowy stres podnosi poziom glukozy, ale niewiele jesteśmy w stanie z tym zrobić. Może wystąpić krótkotrwały, pojedynczy wzrost poziomu cukru we krwi. Musimy wszyscy z tym się liczyć. Taki chory po zejściu z fotela „dostrzyknie” dodatkową dawkę insuliny po to, żeby ten cukier skorygować. Niestety stresu nie unikniemy całkowicie w naszym życiu.

Partnerstwo dentystów i diabetologów

– Stomatolodzy dla nas, diabetologów, czyli lekarzy zajmujących się leczeniem chorych na cukrzycę, to bardzo ważni partnerzy. Partnerzy zarówno w procesie rozpoznawania cukrzycy, jak i w procesie jej leczenia i leczenia powikłań z nią związanych – mówi prof. dr hab. n. med. Maciej T. Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego:


POWIĄZANE ARTYKUŁY

etat przeliczeniowy - Dentonet.pl
Gdański NFZ o punktach przeliczeniowych w stomatologii Lekarz

Gdański oddział wojewódzki NFZ-u podał wysokości etatu przeliczeniowego na leczenie stomatologiczne w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.12 000 punktów miesięcznie obowiązuje w zakresach:•    świadczeń ogólnostomatologicznych, •    świadczeń ...

marihuana - Dentonet.pl
Coraz więcej pacjentów stomatologicznych uzależnionych od marihuany Lekarz

Według amerykańskiego National Institute of Drug Abuse, w ciągu ostatniego miesiąca tylko w Stanach Zjednoczonych aż 22,2 mln osób paliło marihuanę. Niestety zdecydowana większość z nich nie zdaje sobie sprawy, jak niekorzystnie wpływa to na zdrowie ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
cukrzyca - Dentonet.pl
Dzieci z cukrzycą bardziej narażone na choroby jamy ustnej Asysta

Związek między cukrzycą a chorobami jamy ustnej u dorosłych jest znany od dawna. Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo postanowili zbadać, w jaki sposób cukrzyca odbija się na zdrowiu jamy ustnej u dzieci.W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Wydzi...

stwardnienie rozsiane - Dentonet.pl
Potrzebna lepsza opieka dla osób ze stwardnieniem rozsianym Lekarz

Naukowcy z University of Queensland School of Dentistry zaapelowali o poprawę opieki stomatologicznej nad osobami ze stwardnieniem rozsianym. Na całym świecie z chorobą tą boryka się około 2,3 mln pacjentów.Badania przeprowadzone przez naukowców z Un...

bakterie - Dentonet.pl
Bakterie z rodziny promieniowców mogą hamować rozwój cukrzycy Asysta

Niektóre bakterie z rodziny promieniowców zamieszkujące jamę ustną mają właściwości chroniące przed rozwojem cukrzycy – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Vanderbilt.Bakterie z rodziny promieniowców (Actinobacteria) są czo...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres