Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Pomysł RPD na walkę z próchnicą u dzieci

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pomysł RPD na walkę z próchnicą u dzieci

Pomysł RPD na walkę z próchnicą u dzieci

Dotychczasowe pomysły i sposoby na rzecz walki z próchnicą u polskich dzieci były nieskuteczne – uważa Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Konieczna jest zmiana tych działań. Dlatego Rzecznik wystąpił z apelem do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła o stworzenie Strategii Walki z Próchnicą wśród Dzieci.

RPD apeluje w sprawie próchnicy nie pierwszy raz. I trudno się dziwić, ponieważ statystyki są alarmujące. Jak wynika z Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej za lata 2008 -2012 mamy do czynienia z epidemią próchnicy. Choruje na nią 95 proc. 18-latków i ponad 85 proc. 6-latków.

Marek Michalak jest przekonany, że konieczne jest zweryfikowanie i analiza dotychczasowych działań oraz pilne stworzenie Strategii Walki z Próchnicą wśród Dzieci. Ponadto, w jej opracowanie i realizację powinni zostać zaangażowani obok specjalistów stomatologii także eksperci z zakresu zdrowia publicznego i zarządzania.

Według Rzecznika Praw Dziecka w Strategii Walki z Próchnicą wśród Dzieci powinny być zawarte takie zagadnienia jak: promocja profilaktyki zdrowia jamy ustnej i edukacja dzieci oraz rodziców i opiekunów.

W swoim piśmie do Konstantego Radziwiłła Marek Michalak pisze, że „wielu stomatologów wskazuje, że wizyta małego pacjenta istotnie różni się od wizyty dorosłego, wymaga większej cierpliwości, a zawsze jest mniej korzystna finansowo niż leczenie dorosłego. Nie będzie sprawnej realizacji Strategii Walki z Próchnicą bez wyższej wyceny procedur znajdujących się w koszyku świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży.”

Rzecznik uważa też, że warto rozważyć wprowadzenie tzw. współczynnika korygującego dla stomatologów leczących dzieci oraz należy także zapewnić im możliwość wykonywania zdjęć pantomograficznych dzieciom w ramach kontraktu ogólnostomatologicznego dla dzieci i młodzieży.

Zdaniem RPD bardziej od gabinetów stomatologicznych mieszczących się w szkole, potrzebne są odpowiednie przepisy. „Nie można bowiem stawiać znaku równości pomiędzy gabinetem, w którym pracują stomatolodzy ze specjalizacją w zakresie stomatologii dziecięcej, dysponujący zaawansowanym sprzętem, zlokalizowanym w pobliżu placówki edukacyjnej z gabinetem, który choć jest umiejscowiony w szkole, głównie realizuje opiekę stomatologiczną nad dorosłymi, a tę nad dziećmi prowadzi w sposób ograniczony” pisze Rzecznik Praw Dziecka. Oczekuje on od Ministerstwa  Zdrowia konkretnych działań na rzecz stworzenia Strategii Walki z Próchnicą wśród Dzieci.

 

ab

 

 

 

źródło: brpd.gov.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

shutterstock_92989567.jpg
Potrzebne nowe wyceny stomatologicznego leczenia dzieci Lekarz

Czy najmłodsi pacjenci mają szansę na poprawę zdrowia stomatologicznego? Od dłuższego czasu zabiega o to Rzecznik Praw Dziecka. Tym samym dentyści mają aktywnego sojusznika. Zainteresowania rzeczni......

wklucie_w_dziaslo.jpg
Bolesne znieczulenie zniechęca do wizyt u dentysty Pacjent

Jak donosi Dental Tribune, negatywne doświadczenia związane ze znieczuleniem u dentysty są udziałem aż 3 na 4 Polaków. Zdaniem specjalistów, jest to jeden z kluczowych powodów wys......

Kiworkowa.JPG
Gratulacje dla Fundacji Wiewiórki Julii! Pacjent

W poniedziałek w warszawskim Ufficio Primo po raz trzynasty wyłoniono laureatów plebiscytu Róże Gali. Jak co roku, Kapituła Róż w składzie: Anna Zejdler-Ibisz, Jerzy Kapuściński, ......

ROZWIŃ WIĘCEJ
medal_0yAbuwi.jpg
Fundacja Be Active Dentist doceniona Lekarz

Z wielką przyjemnością informujemy, że Fundacja Be Active Dentist otrzymała wyróżnienie „Primus in Agendo” („Pierwszy w działaniu”). Ta zaszczytna honorowa odznaka jest ......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres