Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Podstępna opryszczka

Publikacja:
Podstępna opryszczka

Podstępna opryszczka

Opryszczki wywołuje wirus HSV-1. Jest on uśpiony w naszym organizmie, a atakuje, kiedy układ immunologiczny jest osłabiony. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na wargach i w kącikach ust, jednak mogą również umiejscowić się na podniebieniu.

Opryszczki bardzo łatwo rozpoznać – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.  – Są to małe pęcherzyki wypełnione płynem i otoczone zapalną obwódką. Kiedy pęcherzyk pęka, uwidacznia się nadżerka. Początkowo ma ona kolor czerwony, ale z czasem pokrywa ją żółty nalot. Podobnie jak w przypadku aft, opryszczkom towarzyszy miejscowy ból, pieczenie i swędzenie. Opryszczka to wirus, który przenosi się drogą kropelkową, dlatego w bardzo łatwy sposób można się nią zarazić od drugiej osoby, np. przez picie z tej samej butelki, używanie tych samych sztućców, ręcznika, a nawet kosmetyków.

W przypadku opryszczki wywołanej przez wirusa HSV-1 najczęściej stosuje się jedynie leczenie objawowe – tłumaczy lek. stom. Monika Stachowicz. – W aptekach dostępny jest szereg preparatów bez recepty z przeciwwirusowym składnikiem, acyklowirem, który łagodzi objawy choroby. Stosuje się je kilka razy dziennie, najczęściej co 3 godziny przez około 5 dni na chorobowo zmienione miejsce. Trzeba również pamiętać o restrykcyjnym zachowaniu zasad higieny – po leczeniu wymieńmy szczoteczkę do zębów, a do twarzy używajmy osobnego ręcznika. Unikajmy stosowania kosmetyków na zainfekowane miejsce, które mogą opóźniać gojenie. W aptekach dostępne są specjalne plastry z substancjami przyśpieszającymi regenerację i łagodzącymi dolegliwości.

Niestety, opryszczki mają tendencję do powracania. Absolutnie nie powinniśmy lekceważyć tych nawracających infekcji i wybrać się na badania, które wykażą, co jest powodem owrzodzeń w ustach. Nawroty mogą oznaczać niedobór witamin lub być sygnałem poważniejszego problemu – choroby, która osłabia nasz układ odpornościowy.