Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Podpisujemy umowę leasingową – na co zwrócić uwagę

Publikacja:
Podpisujemy umowę leasingową – na co zwrócić uwagę

Podpisujemy umowę leasingową – na co zwrócić uwagę

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy leasingowej, dokładnie rozważmy wszystkie „za” i „przeciw”. Po pierwsze – jeszcze raz sprawdźmy, czy w dłuższej perspektywie czasu udźwiniemy ciężar rat leasingowych, po drugie – przyjrzyjmy się bardzo dokładnie warunkom umowy. Zdarza się bowiem, iż firma leasingowa zamieszcza w swojej umowie rozmaite kruczki prawne, które z czasem mogą stać prawdziwą pułapką i wpędzić naszą firmę w poważne tarapty. Dlatego samodzielnie (lub wspólnie z biurem rachunkowym) przeanalizujmy takie szczegóły umowy, jak:
– całkowity koszt leasingu,
– oprocentowanie oferty leasingowej,
– warunki wykupu ubezpieczenia,
– a przede wszystkim – zasady wypowiedzenia leasingu.


Krok pierwszy – wybieramy firmę
Porównajmy oferty różnych leasingodawców. Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów oferujących uslugi leasingowe – są wśród nich zarówno małe i nieznane nikomu firmy, jak firmy wchodzące w skład dużych grup kapitałowych. Sprawdźmy więc, jak długo dana firma działa w sektorze usług finansowych, jakie stosuje standardy współpracy oraz jak jest oceniana przez wcześniejszych klientów. Pamiętajmy również, iż wiele firm leasingowych specjalizuje się w określonych działach gospodarki i posiada oferty „szyte na miarę” – czyli przygotowane dla konkretnych grup zawodowych (np. rolników, firm budowlanych, stomatologów). Dlatego zapytajmy pracownika danej firmy leasingowej, ilu dentystów prowadzących prywatną praktykę korzystało wcześniej z jej usług i czy możemy się zapoznać z ich opinią na temat przebiegu całej współpracy.


Krok drugi – studiujemy dokumenty
Przed podpisaniem umowy leasingowej dokładnie przestudiujmy Tabelę Opłat i Prowizji oraz przeczytajmy ogólne warunki umowy (nawet jeżeli będą napisane drobnym druczkiem, praktycznie uniemożliwiającym lekturę). Przestudiujmy zwłaszcza zapisy odnoszące się do opłat:
– za wcześniejsze zakończenie umowy,
– wydanie zgody na korzystanie z przedmiotu leasingu przez osobę trzecią,
– zmianę harmonogramu spłaty,
– wysłanie monitu.
Zainteresujmy się również karami za złamanie postanowień umowy. Warto zwłaszcza mieć pełną świadomość, jakie kary nas czekają w przypadku zaległości lub opóźnień w spłacie rat leasingowych.


Krok trzeci – liczymy koszty
Na całkowity koszt leasingu składają się różne parametry, które również powinniśmy wnikliwie ocenić. Są to: okres obowiązywania umowy, oprocentowanie leasingu (zmienna lub stała stopa procentowa), wartość wykupu oraz czynsz inicjalny.
Czynsz inicjalny – zwany również wpłatą początkową – wpływa bezpośrednio na wysokość rat leasingu (przy czym, im wyższa jest wysokość czynszu, tym mniejsza suma opłat leasingowych). Co do zasady, wartość czynszu jest zawsze wskazana w umowie.
W niektórych firmach leasingowych czynsz jest pobierany już w momencie zawarcia umowy, w innych – w momencie odebrania przedmiotu leasingu. Zdarza się również, iż dodatkowo firma leasingowa może zażądać wpłaty tzw. depozytu gwarancyjnego, który pełni funkcję zabezpieczenia umowy. Warto przypomnieć, iż jest to opłata zwrotna, choć niektóre firmy przeznaczają ją na pokrycie ostatniej raty leasingu.
Uwaga! W przypadku leasingu pojazdów do czynszu inicjalnego leasingodawca może – choć nie musi – doliczyć koszt rejestracji auta. Warto więc sprawdzić w umowie, czy (i kiedy) firma leasingowa pobiera opłatę za rejestrację pojazdu.
Należy również uczulić naszych Czytelników, iż niektóre firmy leasingowe podają łączny koszt leasingu, nie uwzględniając w nim wartości wykupu. Ten prosty trick powoduje, iż ich oferta wydaje się finansowo znacznie atrakcyjniejsza od oferty konkurencji.


Krok czwarty – pytamy o ubezpieczenie i możliwość cesji
W tym przypadku staramy się uzyskać następujące infirmacje:
– jaki jest koszt oferowanego w pakiecie ubezpieczenia, w jaki sposób ów koszt został wyliczony oraz jaki zakres ochrony daje nam polisa,
– czy możemy wykupić ubezpieczenie na własną rękę (niekiedy takie rozwiązanie bywa dla nas o wiele wygodniejsze).
– czy istnieje możliwość cesji umowy leasingu na inną firmę; jeśli tak – jak przedstawia się wysokość kosztów manipulacyjnych.


Krok piąty – bardzo, bardzo wnikliwie analizujemy warunki wypowiedzenia umowy
Pamiętajmy, iż umowa leasingu jest zawierana na czas oznaczony, jednak w pewnych sytuacjach leasingodawca może wcześniej jednostronnie wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Z reguły finansujący ma prawo tak postąpić w następujących przypadkach:
– niewłaściwego używania rzeczy,
– opóźnień w spłacie co najmniej jednej raty wynagrodzenia,
– oddania rzeczy do używania osobie trzeciej bez zgody finansującego,
– niedopełnienia przez leasingobiorcę obowiązku utrzymania rzeczy w należytym stanie,
– nieusunięcia zmian w rzeczy, których leasingobiorca dokonał bez zgody leasingodawcy.

 

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczoteczki do zebow
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki do zębów? Pacjent

Często zaniedbywana, a jednocześnie niezwykle istotna dla zdrowia jamy ustnej, szczoteczka do zębów odgrywa kluczową rolę w codziennej higienie. Wybór odpowiedniej może przyczynić się do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł, zapobiegając poważnym prob...

Galeria Usmiechu
Na co zwracać uwagę wybierając miejsce odbywania stażu podyplomowego Lekarz

Zbliża się czas wyboru miejsca obywania stażu podyplomowego. Przeczytaj, na co zwracać uwagę podczas porównywania ofert. Swoimi doświadczeniami dzielą się stażyści oraz opiekunowie staży należący do Dentity. W październiku studenci ostatniego roku ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

dentobus - Dentonet.pl
Dentobus przyjedzie do Świdnicy. Miasto podpisało umowę Lekarz

W styczniu Świdnicę odwiedzi dentobus, czyli mobilny gabinet dentystyczny. Z bezpłatnego badania stanu uzębienia i dziąseł będą mogły skorzystać dzieci uczęszczające do publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Miasto podpisało umowę z operatorem...