Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Po co uczyć się języków obcych?

Publikacja:
Po co uczyć się języków obcych?

Po co uczyć się języków obcych?

Wydawać by się mogło, że znajomość języków obcych w zawodzie asystentki stomatologicznej nie jest aż tak bardzo potrzebna. Jednak w niektórych przypadkach umiejętność ta może mieć znaczący wpływ na poprawę jakości obsługi gabinetu stomatologicznego.

Po co uczyć się języków?
Znajomość języków obcych przydaje się nie tylko podczas zagranicznych wakacji, ale też w życiu codziennym i zawodowym. Dobrze to widać w popularnych turystycznie miastach czy ośrodkach akademickich, gdzie często na ulicach i w sklepach spotyka się obcokrajowców. Coraz więcej osób zza granicy przyjeżdża do Polski na dłużej – za pracą, czy w celu edukacji.
Asysta jest wizytówką gabinetu, dobrze by więc było, gdyby była w stanie porozmawiać z każdym, kto odwiedzi gabinet.

Turystyka medyczna
Polska znajduje się w czołówce najpopularniejszych krajów pod względem turystyki zdrowotnej. W Polsce zęby leczy się taniej niż w innych krajach, a jakość leczenia jest bardzo wysoka. Popularność zdobywają więc gabinety nastawione na leczenie obcokrajowców, znajdujące się przede wszystkim w miastach położonych bliżej granicy np. z Niemcami. Jednak na przyjęcie zagranicznych pacjentów powinny być również przygotowane gabinety z większych ośrodków turystycznych czy miast akademickich.

Rozwój zawodowy
Znajomość języków obcych ma duże znaczenie w naszej edukacji i podnoszeniu kwalifikacji. Wiele podręczników, czasopism czy specjalistycznych serwisów internetowych z dziedziny stomatologii, jest publikowanych w języku angielskim. Cenna jest również możliwość utrzymywania kontaktu z zagranicznymi asystentkami – daje to szansę na zapoznanie się ze standardami pracy w innych krajach oraz wymianę doświadczeń. Znajomość języka obcego, szczególnie specjalistycznych zwrotów, może się przydać w przypadku szukania pracy – tak w Polsce, jak i za granicą. Umiejętność biegłego komunikowania się w języku innym niż polski, jest ważnym atutem dla przyszłego pracodawcy.

Jaki język wybrać?
Przede wszystkim angielski, ponieważ to język uniwersalny, używany w turystyce i w biznesie. Prawdopodobnie pacjenci zza granicy, bez względu na to, z jakiego kraju pochodzą, będą znali język angielski przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Nie bez znaczenia jest też to, że większość specjalistycznych publikacji jest pisana w tym języku.
W drugiej kolejności warto rozważyć uczenie się języka, z którym można się najczęściej spotkać w rejonie, w którym mieszkasz. Ta sytuacja dotyczy przede wszystkim osób, które mieszkają blisko granicy. Na przykład jeśli pracujesz w gabinecie w Szczecinie, nie ma sensu uczyć się rosyjskiego, ponieważ zdecydowanie bardziej prawdopodobnie jest, że odwiedzi go Niemiec niż Rosjanin.
Dobrze też wziąć pod uwagę język, który masz już w jakimś stopniu opanowany. Dużo łatwiej jest kontynuować naukę, mając już zakodowane pewne podstawy, niż zaczynać wszystko od początku.

Pamiętaj również, że nauka języka to długotrwały proces. Początki mogą być trudne, dlatego się nie zniechęcaj. Z czasem zobaczysz efekty – czy to w pracy zawodowej, czy w życiu prywatnym, kiedy np. wyjedziesz na zagraniczne wakacje.

KeL

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

studia - Dentonet.pl
Lekarze nie będą uczyć się w szkołach zawodowych Lekarz

Podczas prac nad ustawą rząd wycofał się z propozycji kształcenia lekarzy na uczelniach zawodowych. Ustawa, którą przyjął w czwartek Sejm, przewiduje szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich oraz zmiany w kredytach na...