Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Piłkarze zaskoczyli dentystów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Piłkarze zaskoczyli dentystów

Piłkarze zaskoczyli dentystów

Niepokój i zaskoczenie, tak można określić reakcję stomatologów na badania stanu uzębienia u brytyjskich piłkarzy. Ich zdaniem może to mieć wpływ na ich skuteczność na boisku. Tym, bardziej, że dysponują o wiele większymi środkami finansowymi niż przeciętni obywatele.

Dentyści przebadali graczy w ośmiu klubach w Anglii i Walii. Wyniki opublikowane w British Journal of Sports Medicine wykazały, że prawie czterech na dziesięciu piłkarzy miało ubytki. Przedstawiciele personelu medycznego klubu West Ham United powiedzieli, że sportowcy często mają gorsze zęby niż przeciętni ludzie. Być może ma na to wpływ regularne spożywanie słodkich pokarmów.

Dentyści z International Centre for Evidence-Based Oral Health at University College w Londynie, zbadali 187 futbolistów. Odkryli, że 53% z nich miało popsute zęby, 45% narzekało na stan uzębienia, a 7% twierdziło, że wpływa to na ich wydajność na treningu i podczas gry.

Bilans wykazał, ze około 40% piłkarzy miało próchnicę zębów, w porównaniu do 30% osób w podobnym wieku w ogólnej populacji.

Profesor Ian Needleman, jeden z badaczy, powiedział BBC News: "Są to osoby, które na innych polach wiele w siebie inwestują, więc jest to zaskakujące odkrycie. Wśród piłkarzy są dwie główne grupy – niektórzy mają bardzo poważne ropnie, co może nawet utrudniać trening i grę na boisku, inni doświadczają bólu lub wrażliwości przy spożywaniu napojów.

"Na tym poziomie sportowca, nawet niewielkie różnice mogą mieć znaczenie. Sposób odżywiania to jeden z głównych podejrzanych z powodu częstego spożywania słodkich lub kwaśnych pokarmów w trakcie szkolenia. A dużo powietrza w ustach podczas ćwiczeń może je wysuszać i zmniejszać ochronę śliny.

Prof Needleman dodał, że „te wyniki są niepokojące", a kluby dbając o zdrowie jamy ustnej powinny nadać temu wyższy priorytet i edukować swoich zawodników.

W badaniu wzięli udział gracze z Manchester United, Hull, Southampton, Swansea, West Ham, Brighton, Cardiff i Sheffield United.

źródło; bbc.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Kiworkowa.JPG
Gratulacje dla Fundacji Wiewiórki Julii! Pacjent

W poniedziałek w warszawskim Ufficio Primo po raz trzynasty wyłoniono laureatów plebiscytu Róże Gali. Jak co roku, Kapituła Róż w składzie: Anna Zejdler-Ibisz, Jerzy Kapuściński, ......

przedszkolak.png
Edukacja przez zabawę Pacjent

Departament Funduszy Europejskich zaprasza dzieci i przedszkola uczestniczące w Projekcie „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich ro......

ROZWIŃ WIĘCEJ
laska_zaslania_usta_ksiazka.jpg
Brzydkie zęby nastolatka Pacjent

Nie tylko dorośli mają kompleksy z powodu brzydkich zębów. Okazuje się, że prawie 12 proc. dzieci i aż 25 proc. nastolatków jest niezadowolonych ze stanu swojego uzębienia. Z bada......

detektor_slider.jpg
Jak poinformować rozmówcę, że cierpi na halitozę? Pacjent

Przykry zapach z ust, czyli halitoza, to przypadłość, na którą cierpi wiele osób. Jej źródło może tkwić w chorobach toczących się w jamie ustnej, może też być symptomem r&oacut......

tomasz-kercz.jpg
Tomasz Maria Kercz

Ex-asystent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – w stanie spoczynku, któremu, nie wiadomo dlaczego, wciąż się chce… Nadal aktywnie i z pasją wykonuje zawód stomatologa od 30......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres